Scemat elektryczny - podgrzewanie foteli/Legacy'93

Pytania i problemy techniczne związane z Subaru. Trytytki, śrubki i inne tematy dla maniaków niszczenia żelastwa ;-)
Regulamin forum
Zanim założysz nowy wątek, poczytaj najczęściej zadawane pytania
ODPOWIEDZ
dareq
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Zabrze
Auto: Forester sturbo01 & Legacy 93
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Scemat elektryczny - podgrzewanie foteli/Legacy'93

Post 20 sty 2009, o 20:43

Czy ktos jest mi w stanie pomoc dorwac schemat elektryczny do mojego legasia? Cos mi sie zjaralo w ogrzewaniu foteli i na gwalt potrzebuje tego schematu ;-(

pomocyyyyyyy
Ostatnio zmieniony 17 wrz 2009, o 19:51 przez dareq, łącznie zmieniany 1 raz.



dareq
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Zabrze
Auto: Forester sturbo01 & Legacy 93
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Scemat elektryczny - Legacy'93 Super Station 2.0 GL SOHC 116

Post 11 lut 2009, o 22:37

podbijam temat bo dalej szukam tego schematu...

Danieldd48
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: z Jasła
Auto: Forester '98 2,0 AWD, LPG, STEREO, LO
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Scemat elektryczny - Legacy'93 Super Station 2.0 GL SOHC 116

Post 11 lut 2009, o 22:58


dareq
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Zabrze
Auto: Forester sturbo01 & Legacy 93
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Scemat elektryczny - Legacy'93 Super Station 2.0 GL SOHC 116

Post 12 lut 2009, o 23:13

Danieldd48, dzieki, poszukam :thumb:

sylvan
0 gwiazdek
Auto: legacy dziadki
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Scemat elektryczny - Legacy'93 Super Station 2.0 GL SOHC 116

Post 13 lut 2009, o 21:47

Nie wiem na ile to pomoże (mam ten sam problem), jest tam schemat i jedna strona opisu, ale dotyczy to legaca II, a tam jest to rozbudowane do dwóch stopni podgrzewania (u nas w jedynce jest tylko jeden). Poza tym nie ma tam nic skomplikowanego, doradziłbym sprawdzenie obecności napięcia na wyłącznikach, i na kostkach wchodzących do foteli, jeżeli jest tam 12 V, to pozostaje już tylko prucie foteli.... :-| .Jedyna rzecz, która mogłaby się przydać to opór spiral grzejnych, którego nigdzie znaleźć nie mogę, a który u mnie na dwóch fotelach jest różny, z czego jeden nie grzeje wcale, a drugi grzeje chyba za mocno....

dareq
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Zabrze
Auto: Forester sturbo01 & Legacy 93
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Scemat elektryczny - Legacy'93 Super Station 2.0 GL SOHC 116

Post 13 lut 2009, o 22:52

sylvan, u mnie wszystko bylo ok,obydwa grzaly idealnie i kiedys jadac poczulem swąd...wszystko w temacie :wall:

Danieldd48
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: z Jasła
Auto: Forester '98 2,0 AWD, LPG, STEREO, LO
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Scemat elektryczny - Legacy'93 Super Station 2.0 GL SOHC 116

Post 14 lut 2009, o 00:33

sylvan pisze: a który u mnie na dwóch fotelach jest różny, z czego jeden nie grzeje wcale, a drugi grzeje chyba za mocno....
Jeśli nie grzeje wcale, a prąd dochodzi, to sfajczyła się spirala grzejna w fotelu. Drugi za mocno - to może, ale nie koniecznie - świadczyć o jej agonii.
dareq , jak obydwa nie działają, to szukaj między fotelami a zasilaniem. Za zasilanie odpowiedzialne są dwa lub nawet trzy bezpieczniki. Jeśli oczywiście działa wszystko inne w autku. Sprawdź, czy na przełącznikach masz prąd. Z tego co widać na wykresach (nie tylko od Legasiów) to jeśli podświetlenie włączników jest, świeci, to zasilanie dochodzi, czyli problem może być z samymi stykami we włącznikach lub na drodze między nimi a fotelami, lub...fotelami a masą samochodu (raczej mniej prawdopodobne, bo każdy z foteli ma osobnie podpięcie). Swąd może świadczyć o bezpieczniku, o przekażniku, a także o przełącznikach (ale razem dwa możemy wykluczyć)
sylvan pisze: ale dotyczy to legaca II, a tam jest to rozbudowane do dwóch stopni podgrzewania
nowszy czy starszy, nry bezpieczników i przekaźników, a także wtyczek powinny być te same. Lepiej mieć do nowszej wersji niż do starszej.

sylvan
0 gwiazdek
Auto: legacy dziadki
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Scemat elektryczny - Legacy'93 Super Station 2.0 GL SOHC 116

Post 14 lut 2009, o 10:51

nowszy czy starszy, nry bezpieczników i przekaźników, a także wtyczek powinny być te same. Lepiej mieć do nowszej wersji niż do starszej
Lepiej posługiwać się schematem właściwym, bo czasem można się zdziwić ;-) , a że na bezrybiu i rak ryba, to co innego...
lub...fotelami a masą samochodu (raczej mniej prawdopodobne, bo każdy z foteli ma osobnie podpięcie)
Z tym bym się nie zgodził, ze schematu wynika, że masa jest łapana już za wtyczką mat, więc jest już w przewodzie wychodzącym z pod wykładziny.
Co do źródła napięcia, dobrze byłoby to sprawdzić prądowo, przypalony przekaźnik może dawać prąd do żaróweczek (mA), ale kilku amperów matom już nie (wtedy po włączeniu żaróweczki by przygasały) - kluczowe pytanie skąd dobiegał ten swąd, bo jednak wszystko wskazuje na przepaloną matę.
Jeszcze jeden trop - wg schematu w matach są jakieś zwory/wyłączniki ( 2 szt w szeregu), nie mam pojęcia co to i po co (wyłapują ciężar siedzącego?), oraz czy występują w starszym typie, ale to i tak można zweryfikować po otwarciu pacjenta...

Danieldd48
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: z Jasła
Auto: Forester '98 2,0 AWD, LPG, STEREO, LO
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Scemat elektryczny - Legacy'93 Super Station 2.0 GL SOHC 116

Post 14 lut 2009, o 18:31

sylvan pisze: Lepiej posługiwać się schematem właściwym, bo czasem można się zdziwić , a że na bezrybiu i rak ryba, to co innego...
nie no zgadza się, ale z moich doświadczeń (a ostatnio przestudiowałem wszystie dostępne ta tym forum i na kropce, bo szukałem odpowiedzi na mój problem), wynika, że te same modele mają identyczne niemalże schematy. Te nowsze mają poprostu więcej elementów, ale starych podobnie. Nawet np. impreza ma prawie to samo co forek, i w ogóle takie podzespoły jak podgrzewane fotele, elektryka lusterek, drzwii, szyberdach są identyczne.
sylvan pisze: ze schematu wynika,
że są połączone z masą obydwa, ale w praktyce nie koniecznie muszą być połączone w jeden, wydaje mi się, że są podciągnięte kable z obydwu foteli w jedno miejsce.
sylvan pisze: bo jednak wszystko wskazuje na przepaloną matę
można by tak myśleć, tylko czemu obydwa fotele padły.
sylvan pisze: wyłapują ciężar siedzącego?
też się zastanawiałem, wiem, że w jeepie szerokim tak jest - nie grzeje się fotel jak się na nim nie siedzi.
sylvan pisze: ale to i tak można zweryfikować po otwarciu pacjenta...
siostro, skalpel... :thumb:
niby pare kabelków, ale trzeba przysiąść i posprawdzać, ale wiecie chłopaki, że to nie najzdrowsze dla nas (siedzenie na ciepłym :whistle: )

sylvan
0 gwiazdek
Auto: legacy dziadki
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Scemat elektryczny - Legacy'93 Super Station 2.0 GL SOHC 116

Post 15 lut 2009, o 14:34

Fakt, spalone maty obydwie naraz to nonsens.
Reasumując koledze doradzić by należało sprawdzenie plusa (najlepiej pod kątem natężenia), jak również masy, z dobieraniem się do mat niech się jeszcze wstrzyma.
ale wiecie chłopaki, że to nie najzdrowsze dla nas (siedzenie na ciepłym :whistle: )
no właśnie, dlatego zaczynam o naprawie swoich dopiero teraz myśleć (póki co dwójka przyszłych subarofili wystarczy, więc można się grzać bez obaw :mrgreen: ) .
Odnośnie schematów chciałem przez to powiedzieć, że trzeba zawsze mieć oczy szeroko otwarte, bo wszystko wygląda tak samo, a zonk sie robi, gdy kilka kolorów kabli jest pozamieniane....(poparte doświadczeniem :-| ) .

dareq
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Zabrze
Auto: Forester sturbo01 & Legacy 93
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Scemat elektryczny - Legacy'93 Super Station 2.0 GL SOHC 116

Post 15 lut 2009, o 18:14

Danieldd48 pisze: Za zasilanie odpowiedzialne są dwa lub nawet trzy bezpieczniki. Jeśli oczywiście działa wszystko inne w autku. Sprawdź, czy na przełącznikach masz prąd. Z tego co widać na wykresach (nie tylko od Legasiów) to jeśli podświetlenie włączników jest

Ja nie posiadam sterowania do podgrzewania foteli :whistle: wszystko dziala [dzialalo] automatycznie

sylvan
0 gwiazdek
Auto: legacy dziadki
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Scemat elektryczny - Legacy'93 Super Station 2.0 GL SOHC 116

Post 15 lut 2009, o 19:39

No tak, my się tu wysilamy, a kolega nas wkręca nie posiadając grzanych foteli...... :roll:

dareq
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Zabrze
Auto: Forester sturbo01 & Legacy 93
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Scemat elektryczny - Legacy'93 Super Station 2.0 GL SOHC 116

Post 15 lut 2009, o 19:47

Posiadam grzane fotele ale nie mam sterowania :cofee:

sylvan
0 gwiazdek
Auto: legacy dziadki
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Scemat elektryczny - Legacy'93 Super Station 2.0 GL SOHC 116

Post 15 lut 2009, o 20:08

No właśnie tu jest problem, bo jeżeli rzeczywiście posiadasz, to musi być patent własny (poprzedniego właściciela), bo fabryka czegoś takiego nie robiła. Masz przewody dochodzące do foteli pod spodem (mniej więcej na środku siedziska)? Na jakiej zasadzie działał ten "automat"?

dareq
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Zabrze
Auto: Forester sturbo01 & Legacy 93
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Scemat elektryczny - Legacy'93 Super Station 2.0 GL SOHC 116

Post 15 lut 2009, o 22:54

sylvan, to nie jest przerobka poprzedniego wlasciciela i fabryka cos takiego robila.Dziala to na zasadzie,ze jesli na dworze jest niska temperatura to automatycznie uruchamialo sie podgrzewanie foteli a po pewnym czasie samoczynnie sie wylaczalo.Mam przewody,osobny bezpiecznik i wiem ,ze to jest fabryczne rozwiazanie....

sylvan
0 gwiazdek
Auto: legacy dziadki
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Scemat elektryczny - Legacy'93 Super Station 2.0 GL SOHC 116

Post 16 lut 2009, o 00:02

Hmmmm, jeżeli jesteś tego pewien, to zwracam honor, ale jest to sprawa o której pierwszy raz słyszę, i ciężko mi to pojąć :o , to w sumie podstawowy GL, więc taki dynks to niezła ekstrawagancja ;-) .
Wynika z tego, że schemat którego poszukujesz na obu forach nie występuje - dostępne schematy to proste układy z przekaźnikiem, bezpiecznikiem, wyłącznikiem (na konsoli środkowej) i matami grzejnymi w fotelach.
Z twojego opisu wygląda na to, że musi istnieć czujnik temp. zewnętrznej, jakiś modułek sterujący i dopiero wtedy przekaźnik i maty, bardzo ciekawa sprawa (a może to zamontował importer, tak jak np czasem dokłada alarm, na życzenie klienta?).
Jeszcze jedno - przewód od przekaźnika i miejsce na bezpieczniki występują w każdej wersji, nawet bez grzania foteli (standard wykonania wiązek), może ta reszta pojawiła się później??? (np u importera?)

dareq
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Zabrze
Auto: Forester sturbo01 & Legacy 93
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Scemat elektryczny - Legacy'93 Super Station 2.0 GL SOHC 116

Post 16 lut 2009, o 14:06

sylvan pisze: Z twojego opisu wygląda na to, że musi istnieć czujnik temp. zewnętrznej, jakiś modułek sterujący i dopiero wtedy przekaźnik i maty
i tak wlasnie jest
sylvan pisze: Jeszcze jedno - przewód od przekaźnika i miejsce na bezpieczniki występują w każdej wersji
miejsce tak,ja pisalem o dzialajacym bezpieczniki do foteli [raz mi sie zjaral a wiec nie jest to fikcja ]

sylvan
0 gwiazdek
Auto: legacy dziadki
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Scemat elektryczny - Legacy'93 Super Station 2.0 GL SOHC 116

Post 17 lut 2009, o 10:41

Więc jeżeli wiesz gdzie jest termistor to sprawdzenie spraw prądowych możesz robić tylko po jego schłodzeniu...


ps. Sorry za moje niedowiarstwo, ale nierzadko miałem przyjemność z osobami co same nie bardzo wiedziały czym jeżdżą, a takie rozwiązanie w tym aucie mnie zszokowało ;-), teraz z ciekawości sam poszukam tego schematu.

dareq
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Zabrze
Auto: Forester sturbo01 & Legacy 93
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Scemat elektryczny - Legacy'93 Super Station 2.0 GL SOHC 116

Post 17 lut 2009, o 18:16

sylvan pisze: nierzadko miałem przyjemność z osobami co same nie bardzo wiedziały czym jeżdżą

Hehe...masz przyjemnosc z osoba ktora sie orientuje :razz:
sylvan pisze: teraz z ciekawości sam poszukam tego schematu
tez juz jestem blisko a przy obecnej pogodzie chcialbym zeby to dzialalo :evilgrin:

dareq
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Zabrze
Auto: Forester sturbo01 & Legacy 93
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Scemat elektryczny - Legacy'93 Super Station 2.0 GL SOHC 116

Post 27 lut 2009, o 17:45

sylvan pisze: z ciekawości sam poszukam tego schematu


znalazles cos :?: :cofee:

dareq
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Zabrze
Auto: Forester sturbo01 & Legacy 93
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Scemat elektryczny - podgrzewanie foteli/Legacy'93

Post 17 wrz 2009, o 19:52

Podbijam ponownie temat bo juz nie wiem gdzie pytac.... podpowiedzcie cos ...plissssssss :wall:

ODPOWIEDZ