Stukanie, kolejny trudny temat do rozwiązania.

Pytania i problemy techniczne związane z Subaru. Trytytki, śrubki i inne tematy dla maniaków niszczenia żelastwa ;-)
Regulamin forum
Zanim założysz nowy wątek, poczytaj najczęściej zadawane pytania
luki_man
4 gwiazdki
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 2 razy

Stukanie, kolejny trudny temat do rozwiązania.

Post 14 lut 2015, o 19:53

Hej.
Wiem że jest już milion tematów w stylu: coś stuka, puka itp. i wszystkie przejrzałem, ale nic nie pasuje do mojego problemu.
Mianowicie, jak jadę autem to zazwyczaj jest wszystko ok., ale jest czasem tak że delikatnie zacznie coś pukać przy prawym tylnym kole i to tylko na chwilę. I to tak delikatnie że trzeba się wsłuchać uważnie. A czasem też zrobi się tak że jadę i nagle stuk, stuk takie głośnie i cisza. Zdarza się to raz na 100km może 150km. Ciche stukanie zdarza się znacznie częściej. Stukanie jest zależne od obrotów koła i występuje tylko podczas obciążania układu napędowego, czyli jak przyspieszam lub jadę ze stałą prędkością.

Ja osobiście podejrzewam przegub, ale jak go zdiagnozować czy jest dobry czy nie?



luki_man
4 gwiazdki
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 2 razy

Re: Stukanie, kolejny trudny temat do rozwiązania.

Post 20 lut 2015, o 18:48

Dziś zauważyłem pewną tendencję. Która sporo mówi. Jak obciążę to prawe tylne koło przy skręcaniu w lewo to przestaje stukać. A jak odejmę mu ciężaru skręcając w prawo to zaczyna stukać. Coś mi mówi że to może być łożysko. Ale dziwna rzecz bo luzu na kole nie ma ani troszkę.
A Wy co o tym myślicie?

rafik555
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Auto: Subaru STI my05, Subaru SVX, bugeye 2.0gx, forester 2011, OBK 2008, Impreza 08
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Stukanie, kolejny trudny temat do rozwiązania.

Post 22 lut 2015, o 11:37

Wg, mnie łożysko, i wcale luzu na kole nie musi być, wyło łożysko...
Proste są dla szybkich samochodów, a zakręty dla szybkich kierowców

luki_man
4 gwiazdki
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 2 razy

Re: Stukanie, kolejny trudny temat do rozwiązania.

Post 22 lut 2015, o 14:44

Też mam takie wrażenie i to coraz bardziej. Tym bardziej że łożyska tylnego koła to czuły punkt tych aut.

luki_man
4 gwiazdki
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 2 razy

Re: Stukanie, kolejny trudny temat do rozwiązania.

Post 15 mar 2015, o 14:16

Piasta z łożyskiem wymieniona i dalej puka... Powiedzcie mi czy półoś może mieć luz w zględem przegubu? Znaczy jak złapię ręką za półoś i próbuję ją obrócić to ona ma minimalny luz względem koła. Czyli że koło się nie rusza. Wskazuje to na luz w przegubie zewnętrznym. Ale powiedzcie mi czy na przegubie nie może być ani kszty luzu ?

TST24
0 gwiazdek
Auto: Subaru Legacy Outback 2010 2.0 BOXER
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Stukanie, kolejny trudny temat do rozwiązania.

Post 15 mar 2015, o 14:33

Jak stuka to koszyk przegubu pewnie już jest wyrobiony.

luki_man
4 gwiazdki
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 2 razy

Re: Stukanie, kolejny trudny temat do rozwiązania.

Post 15 mar 2015, o 14:43

Czyli tego luzu nie powinno być ?

grafffik
Awatar użytkownika
0 gwiazdek
Auto: GT 2000
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Stukanie, kolejny trudny temat do rozwiązania.

Post 22 mar 2015, o 15:26

ewidentnie przegub zewnętrzny

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

luki_man
4 gwiazdki
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 2 razy

Re: Stukanie, kolejny trudny temat do rozwiązania.

Post 25 mar 2015, o 20:42

Na dniach bede wymieniał i zobaczymy czy pomoże. Jakieś uwagi odnośnie przegubu macie ? Jaka firma, na co uważać itp ?

luki_man
4 gwiazdki
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 2 razy

Re: Stukanie, kolejny trudny temat do rozwiązania.

Post 22 kwie 2015, o 17:13

I nic się nie udało z działać w temacie pukania. Jak kukało tak puka. I tak już 14tyś. km i bez zmian. Wymienione obie piasty. Przeguby posprawdzane. Nie bardzo mam jak nagrać ten dźwięk bo to jest na tyle delikatne i głuche że trudno to zarejestrować. Jedynie most jeszcze nie sprawdzony. Nie wiem jak się do tego zabrać. Czy da się jakoś go otworzyć bez wyciągania całego dyfra z auta ?

luki_man
4 gwiazdki
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 2 razy

Re: Stukanie, kolejny trudny temat do rozwiązania.

Post 23 kwie 2015, o 15:30

A znacie może kogoś z okolic Lublina kto mógłby tego posłuchać bo mój spec sporo ma do czynienia z subaru ale tego rozgryźć nie może. Podajcie jakieś namiary jeśli znacie kogoś takiego.

luki_man
4 gwiazdki
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 2 razy

Re: Stukanie, kolejny trudny temat do rozwiązania.

Post 29 kwie 2015, o 14:51

Znowu wracam z moim nierozwiązywalnym problemem. Powiedzcie mi czy jak pociągnę za półoś to czy ona z tylnego mostu wyjdzie swobodnie czy jest tam jakoś zabezpieczona ?

pit87
0 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Stukanie, kolejny trudny temat do rozwiązania.

Post 29 kwie 2015, o 20:17

jest zabezpieczona pierścieniem . Pociągniesz mocno to wyjdzie.
A sprawdzałeś gumy stabilizatora, łącznik , ogólnie tylną zawieche?? Podjedź na stacje diagnostyczną i na szarpaki.

Na przegubach zawsze jest niewielki luz.

luki_man
4 gwiazdki
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 2 razy

Re: Stukanie, kolejny trudny temat do rozwiązania.

Post 30 kwie 2015, o 10:31

Hej. Tak. Zawiecha calutka ok. Już sprawdzone. To stukanie jest bardzo dziwne. Szkoda że nie da się tego nagrać to bym Wam pokazał. Najgorsze że tam może stukać praktycznie wszystko. Zauważyłem jedynie to że stuka jak skręcam w prawo podczas jazdy min 70 km/h i jeszcze podczas szybkiego przejechania po pagórku tak że zawieszenie sie lekko uniesie czyli zostanie odciążone. Czyli zawsze gdy prawa tylna półoś pracuje pod największymi kątami. Dlatego też ją podejżewam najbardziej. I sam dzwięk wydobywa się jakby z tamtego miejsca.

A jak brzmi zużyte łożysko w tylnym moście ? Też puka czasem ?

luki_man
4 gwiazdki
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 2 razy

Re: Stukanie, kolejny trudny temat do rozwiązania.

Post 28 maja 2015, o 10:39

Ratunku ! Coraz bardziej denerwuje mnie to stukanie. Chociaż nie stuka ani mocniej ani słabiej. Od prawie 30tys.km bez zmian. A ja musze tego słuchać. Gdzie polecacie podjechać z tym fantem w okolicach lublina. Bo już dłużej nie dam rady.

luki_man
4 gwiazdki
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 2 razy

Re: Stukanie, kolejny trudny temat do rozwiązania.

Post 8 cze 2015, o 00:00

Jeną piastę już dawno wymieniłem. Drugą troszkę później i mam wrażenie że ta druga ma nadal luz. Kupiłem używkę na szrocie. Powiedzcie mi czy da się wymienić samo łożysko w tylnej piaście ? Czy to się nie opłaca?

luki_man
4 gwiazdki
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 2 razy

Re: Stukanie, kolejny trudny temat do rozwiązania.

Post 8 cze 2015, o 23:02

A tak na marginesie to podczas cotygodniowego przeglądu podwozia zastanowiła mnie sprawa tego co na zdjęciu. Co to takiego ? To jest na tej takiej ramie co mocuje tylny dyfer. Ale co to jest i do czego służy?
Obrazek

zgrocca
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: dwa koła odrzeszowa
Auto: forester black, wolny ssak
Polubił: 25 razy
Polubione posty: 8 razy

Re: Stukanie, kolejny trudny temat do rozwiązania.

Post 9 cze 2015, o 13:10

luki_man pisze:A tak na marginesie to podczas cotygodniowego przeglądu podwozia zastanowiła mnie sprawa tego co na zdjęciu. Co to takiego ? To jest na tej takiej ramie co mocuje tylny dyfer. Ale co to jest i do czego służy?
Obrazek
a większe zdjecie można prosić
Pracy szukam praca mnie szuka

Joozwa
1 gwiazdka
Auto: forester '98 2,0GX
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Stukanie, kolejny trudny temat do rozwiązania.

Post 9 cze 2015, o 16:10

luki_man pisze:A tak na marginesie to podczas cotygodniowego przeglądu podwozia zastanowiła mnie sprawa tego co na zdjęciu. Co to takiego ? To jest na tej takiej ramie co mocuje tylny dyfer. Ale co to jest i do czego służy?
Obrazek
Jeżeli to taki ciężarek albo ciężarek na gumce to wygląda na masę dodatkową żeby zlikwidować jakieś teoretyczne rezonansy harmoniczne mogące wystąpić w podwoziu.

W subaraku tego nie widziałem ale u siebie w maździe wyjąłem tego ze 2 kg z podwozia przy konserwacji. Miałem założyć z powrotem ale że nie stwierdziłem różnicy w prowadzeniu i nie było żadnych wibracji to zostawiłem bez bo to jednak masa nieresorowana :mrgreen: (miałem to na wahaczach przednich na górze i duży blok na tylnej belce)

komin
4 gwiazdki
Lokalizacja: Kielce
Auto: Legacy 2.5 A/T
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Stukanie, kolejny trudny temat do rozwiązania.

Post 9 cze 2015, o 21:50

A jaki samochód bo w temacie brak info. Albo ślepy jestem ;-)
Regeneracja felg ;
Malowanie proszkowe
Prostowanie felg
Spawanie felg
Świętokrzyskie 507304269

luki_man
4 gwiazdki
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 2 razy

Re: Stukanie, kolejny trudny temat do rozwiązania.

Post 30 cze 2015, o 16:12

To forester 2.0 wolnossak 122km z 98r

Mój temat powraca jak bumerang :) Słuchajcie po raz pierwszy cieszę się że coś zaczyna się tłuc w aucie ;)
Dziś jak cofałem i miałem koła skręcone w lewo to zaterkotał mi przegub. Więc wnioskuję że to chyba któryś przegub z przodu. Jak cofam i skręcę w prawo to już nie terkocze. Macie może jakieś pomysły który z przednich przegubów to może być?

luki_man
4 gwiazdki
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 2 razy

Re: Stukanie, kolejny trudny temat do rozwiązania.

Post 7 lip 2015, o 20:10

wiem że rozmawiam prawie sam ze sobą ale napiszę dla potomnych. Otóż wyobraźcie sobie że nadal mam ten problem ale są już postępy. zauważyłem że prawa przednia półoś jak podniosę auto z prawej strony ma spory luz obrotowy. Na moje oko za duży. A jak drugim podnośnikiem uginam wahacz to luz się redukuje. I to tylko w tym kole tak jest. Więc moje wnioski są następujące. Jest uszkodzona bieżnia przegubu wewnętrznego w tej półosi. Jest jakieś zagłębienie w niej najwidoczniej. Więc będę rozbierał jakoś niedługo i się odezwę co wyszło.

luki_man
4 gwiazdki
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 2 razy

Re: Stukanie, kolejny trudny temat do rozwiązania.

Post 2 wrz 2015, o 18:55

hej.

Dziś kolejny podejrzany mojego pukania. Rozebrałem prawą przednią półoś i przegub wewnętrzny wydaje się być najbardziej podejrzany. Powiedzcie mi czy jeśli bieżnie posiadają wytarcia wyczuwalne pod palcem to czy coś takiego może być przyczyną pukania ? Oczywiście pod światło wizualnie też widać zagłębienia, ale są one naprawdę minimalne. Czy takie zużycie może powodować taki objaw?

Przypomnę że puka podczas delikatnego przyspieszania.

luki_man
4 gwiazdki
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 2 razy

Re: Stukanie, kolejny trudny temat do rozwiązania.

Post 6 wrz 2015, o 20:57

Słuchajcie. Rozwiązałem problem stukania. Winny był prawy przedni wewnętrzny poprzegub. Posiadał naprawde mimimalne zagłębienia w bierzniach.

leon
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Kąąbi 3 i Niepsujące się.
Polubił: 206 razy
Polubione posty: 282 razy

Re: Stukanie, kolejny trudny temat do rozwiązania.

Post 26 lut 2017, o 15:01

Kojarzy ktoś przegub wewn. Febesta ? Warty jest on coś, czy szukać org. używki ?
Walcz z globalnym ocipieniem - zjedz ekologa.

ODPOWIEDZ