Zamulony Forester, brak wizji na naprawę - prośba o pomoc.

Pytania i problemy techniczne związane z Subaru. Trytytki, śrubki i inne tematy dla maniaków niszczenia żelastwa ;-)
Regulamin forum
Zanim założysz nowy wątek, poczytaj najczęściej zadawane pytania
ODPOWIEDZ
JanSnake
0 gwiazdek
Auto: Forester
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Zamulony Forester, brak wizji na naprawę - prośba o pomoc.

Post 16 maja 2016, o 23:41

Cześć, od niedawna stałem się nieszczęśliwym posiadaczem subaru forester'a 2006r 2.5 sohc ameryka. Nieszczęśliwym ponieważ po przejechaniu ok 400km od kupna na autostradzie zaczął tracić moc, dużo palić, a w końcu zapaliła się kontrolka check engine. W dodatku wyciekł mu prawie cały olej.

Błąd na komputerze wskazał sondę lambdę I, jednak podczas sprawdzania wykazywał że w danym momencie sonda działa prawidłowo.
Ze względu na cieknący olej samochód przeszedł operację wymiany uszczelek pod głowicami z planowaniem głowic i regeneracją gniazd zaworowych która nie mało mnie kosztowała. Po tym zabiegu w dalszym ciągu silnik jest zamulony - tak jak możecie zobaczyć na załączonych filmikach, powyżej 120km/h praktycznie się męczy a do 120 też rewelacji nie ma.
Poniżej filmik po wymianie uszczelek, przed wymianą sondy lambdy. Po wymianie jest praktycznie to samo - jutro wrzucę filmik z obecnego stanu.

13 sekund do 100... a powyżej już tylko męki pańskie


Okazało się też, że posypał się katalizator, więc został przeczyszczony i została sama puszka.
Następnie wymieniona została sonda lambda na "zamiennik" firmy denso. Niestety poprawy brak, aczkolwiek jak twierdzi mechanik parametry wykazywane na komputerze zmieniły się na lepsze.

Naprawy wykonywane były przez pracownika ASO, który razem z innymi pracownikami probował dojść do rozwiązania tego problemu w związku z tym w samochodzie wykluczone zostały takie możliwe przyczyny opisywanego zamulenia jak:
- sonda lambda (wymieniona)
-katalizator (oczyszczony)
-czujnik spalania stukowego
-przepływomierz
-przepustnica
-wiązka
-ustawienie rozrządu (mechanik upewniał się dwa razy)
-świece (z wymianą sondy doszły nowe)
-przewody wysokiego napięcia

Według mechanika zostały więc tylko dwie możliwości - sterownik bądz wtryski, ale jak sam mówi brakuje mu już pomysłu. Czy miał ktos podobny przypadek i mógłby wspomóc jakimś pomysłem na rozwiązanie tego problemu?
Kolejna sprawa - czy posiada ktoś na terenie trójmiasta (okolic) sterownik/wtryski do tego modelu który mógłby udostępnić tylko do sprawdzenia czy to nie jest przyczyna? Dosyć mam już wydatków związanych z tym samochodem i fajnie byłoby nie musieć kupować czegoś, co może okazać się zbędne.

Dzięki, pozdrawiam!
JanSnake



malak
Awatar użytkownika
0 gwiazdek
Lokalizacja: Olsztyn
Auto: Forek Turbo, Hondy, Toyota rwd
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Zamulony Forester, brak wizji na naprawę - prośba o pomoc.

Post 17 maja 2016, o 01:20

Niech sprawdza ciśnienie paliwa.
RedlineGarage.pl

rafeekk
1 gwiazdka
Lokalizacja: Kraków Michałowice
Auto: SuruBuru
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Zamulony Forester, brak wizji na naprawę - prośba o pomoc.

Post 21 maja 2016, o 22:30

"po przejechaniu ok 400km od kupna na autostradzie zaczął tracić moc, dużo palić, a w końcu zapaliła się kontrolka check engine"

Tu bym sie upierał i szukał.
Nie widziałem jeszcze aby 2.5 jeździło poprawnie bez katalizatora. Jak rozwiązaliście dogrzewanie sondy
Centrum-Subaru

rafik555
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Auto: Subaru STI my05, Subaru SVX, bugeye 2.0gx, forester 2011, OBK 2008, Impreza 08
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Zamulony Forester, brak wizji na naprawę - prośba o pomoc.

Post 25 maja 2016, o 00:28

nie widzę tu ani słowa o regulacji zaworów oraz sprawdzeniu kompresji na cylindrach.
Mówisz, że znikło sporo oleju..Mogło to zaszkodzić...
Mam outbacka z 2008 2.5 sohc i względem Twojego to mój idzie jak wściekły. Zobacz czy nie odkleiło CI się kolanko w puszce dolotowej przy kolekotrze sssącym. U kolegi się odkleiło i stanęło w poprzek.
Proponuje jeszcze wyczyścić EGR może powoduje nieszczelność dolotu.
Wiecej pomysłów nie mam
Proste są dla szybkich samochodów, a zakręty dla szybkich kierowców

Piter 35
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jelenia Góra
Polubił: 169 razy
Polubione posty: 103 razy

Re: Zamulony Forester, brak wizji na naprawę - prośba o pomoc.

Post 27 maja 2016, o 17:25

JanSnake pisze: W dodatku wyciekł mu prawie cały olej.
Z silnika ? to on jeszcze jeździ :idea:

Kubik1
5 gwiazdek
Auto: impreza 2,0
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Zamulony Forester, brak wizji na naprawę - prośba o pomoc.

Post 27 maja 2016, o 18:56

Napisz gdzie mieszkasz, to podeślemy Cię do bardziej kumatego magika.

JanSnake
0 gwiazdek
Auto: Forester
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Zamulony Forester, brak wizji na naprawę - prośba o pomoc.

Post 7 lut 2017, o 02:44

Problem został rozwiązany, okazało się że drugi (mały) katalizator też był stopiony i przez to wydech był niedrożny... Moc odzyskana :) Co prawda kosztem najdroższej diagnozy z jaką się spotkałem - 550pln za 3 godziny robocze (serwis OES Gdańsk), ale na szczęście trafnej. Dziękuję Wam za chęci pomocy!

ODPOWIEDZ