Hamulce - masło :(

Pytania i problemy techniczne związane z Subaru. Trytytki, śrubki i inne tematy dla maniaków niszczenia żelastwa ;-)
Regulamin forum
Zanim założysz nowy wątek, poczytaj najczęściej zadawane pytania
ODPOWIEDZ
bluewing
1 gwiazdka
Auto: WRX STi MY18
Polubił: 0
Polubione posty: 10 razy

Hamulce - masło :(

Post 10 mar 2018, o 21:22

Pośmigałem dzisiaj na Ułężu. Autko sprawiło się bardzo dobrze, poza jednym - hamulce :( Co dwa okrążenia robiłem przerwę na chłodzienie, ale mimo tego kilka razy zdarzyło się, że hamulce przestały działać - pedał hamulca wchodził jak w masło do końca... Tarcze i klocki są ok (zaciski z przodu 6-tłoczkowe) więc podejrzewam, że to wina płynu hamulcowego (pewnie się gotował) i/lub przewodów.

Jak sądzicie, czy wystarczy wymiana płynu hamulcowego na sportowy, czy od razu trzeba zmienić przewody na takie w stalowym oplocie?

Jaki płyn i przewody polecacie? Samochód (WRX STi) jest używany jako daily car, ale w sezonie średnio 2 razy w miesiącu planuję wyskakiwać na jakiś trackday.



lukass
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wawa
Auto: Proto WRC'17 i 4 razy 4x4 - czyli w sumie 5 razy 4x4
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 130 razy

Re: Hamulce - masło :(

Post 10 mar 2018, o 21:31

Na bank seryjny klocek nie daje rady
był WRX powered by Jako & PB98 i STi MY'05 EU DCCD

skwaro
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: Forester 2.5XT
Polubił: 4 razy
Polubione posty: 52 razy

Re: Hamulce - masło :(

Post 10 mar 2018, o 21:48

Ja bym jednak obstawiał płyn bo to 6-tłoczkowe. Ja do zabaw na torze leję płyn Ferodo Racing 5.1. Przewody w oplocie nie są niezbędne żeby się pozbyć problemu, ale poprawiają czucie hamulca,dlatego warto założyć. Tylko dowiedz się czy Ci to w gwarancji na auto nie namiesza.

bluewing
1 gwiazdka
Auto: WRX STi MY18
Polubił: 0
Polubione posty: 10 razy

Re: Hamulce - masło :(

Post 10 mar 2018, o 22:07

lukass pisze:Na bank seryjny klocek nie daje rady
Chyba raczej płyn/przewód, bo po schłodzeniu działa ok. Poza tym takie wejście hamulca do końca to chyba nie klocek...

Swoją drogą fabryczne klocki/tarcze pewnie też niedługo się skończą. Co byście polecili na zamianę? Wcześniej (w innym samochodzie) jeździłem na Brembo Max + klocki EBC GREENSTUFF.

skwaro
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: Forester 2.5XT
Polubił: 4 razy
Polubione posty: 52 razy

Re: Hamulce - masło :(

Post 10 mar 2018, o 22:22

Ja mam u siebie złote Brembo z DBA 4000XS + klocki CL5+, hamują super w każdych warunkach i bardzo polecam taki zestaw :)

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 74 razy
Polubione posty: 425 razy

Re: Hamulce - masło :(

Post 11 mar 2018, o 07:23

Seryjne klocki w Sti nigdy nie były za szczególne, więc pewnie w nowych też rewelacji nie ma.
bluewing pisze: klocki EBC GREENSTUFF.
Jakby to delikatnie powiedzieć... To nie jest najwyższa liga. Tzn ciężko już znaleźć niższą. ;-)

Jeżeli auto ma równocześnie służyć do zabawy i jazdy na codzień, to konieczne coś w rodzaju Ferodo DS2500, albo wspomnianych tu wyżej CL5+.

Przestrzegam za to przed wyższymi mieszankami Carbon Lorrain. Hamują rewelacyjnie, ale tarcze znikają bardzo szybko. I potrafią nawet lakier na samochodzie zniszczyć ;-)

bluewing
1 gwiazdka
Auto: WRX STi MY18
Polubił: 0
Polubione posty: 10 razy

Re: Hamulce - masło :(

Post 11 mar 2018, o 09:46

Czyli zaczynam od klocków. Na Ferodo DS2500 już kiedyś jeździłem, więc teraz sprawdzę CL5+. Od razu wymienić przód i tył, czy wystarczy przód? I pytanie co z tarczami - zakładać na fabryczne, a jak się skończą to wtedy zrobić upgrade? pewnie znów z klockami ;)

Wymienię też płyn hamulcowy pewnie na Frrodo 5.1.

Zastanawiam się nad przewodami hamulcowymi - od razu wymieniać na te z oplotem, czy przejechać się na nowym zestawie i dopiero podjąć decyzję? Jak Wasze doświadczenia z seryjnymi przewodami? No i jeszcze kwestia gwarancji, ale to już sprawdzę w serwisie (o ile klocki/tarcze/płyn na gwarancje nie wpływają, bo to eksploatacja, to przewody być może).

Czy znacie miejsce, gdzie kupię to szybko i w sensownych cenach? Warszawa i okolice. W czwartek wybieram się na Słomczyn i chcę mieć już hamulce, na których można polegać.

lukass
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wawa
Auto: Proto WRC'17 i 4 razy 4x4 - czyli w sumie 5 razy 4x4
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 130 razy

Re: Hamulce - masło :(

Post 11 mar 2018, o 10:28

DS2500 - około 1000zł, a DS3000 około 1100zł - tyle że katalog podaj e je dla wersji produkowanej od czerwca 2014 do dziś.
Mogę je mieć w poniedziałek po południu bez problemu
był WRX powered by Jako & PB98 i STi MY'05 EU DCCD

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 4 razy
Polubione posty: 7 razy

Re: Hamulce - masło :(

Post 11 mar 2018, o 13:54

Miałem to samo, choć u mnie rocznik ciut starszy i zaciski jeszcze 4-tłoczkowe. Wymiana płynu i klocków wystarczyła, żeby rozwiązać problem. Przewody zostały seryjne. Pamiętaj tylko, że te "sportowe" płyny hamulcowe trzeba często zmieniać.

bluewing
1 gwiazdka
Auto: WRX STi MY18
Polubił: 0
Polubione posty: 10 razy

Re: Hamulce - masło :(

Post 11 mar 2018, o 17:52

lukass pisze:DS2500 - około 1000zł, a DS3000 około 1100zł - tyle że katalog podaj e je dla wersji produkowanej od czerwca 2014 do dziś.
Mogę je mieć w poniedziałek po południu bez problemu
Odpisałem na priv.

bluewing
1 gwiazdka
Auto: WRX STi MY18
Polubił: 0
Polubione posty: 10 razy

Re: Hamulce - masło :(

Post 11 mar 2018, o 17:58

Dzięki za podpowiedzi, finalnie zdecydowałem się na taki zestaw:
1) Tarcze BREMBO ORO (złote) wiercone przód 2 szt. FD.125.000
2) Klocki hamulcowe Carbone Lorraine RC5+ przód
3) Płyn hamulcowy Ferodo DOT 5.1
4) Przewody hamulcowe w oplocie HEL

Wymieniam tarcze razem z klockami, bo fabryczne tarcze po tych kilku mocniejszych hamowaniach mają już "nierówne rowki" na powierzchni od klocków, więc montując na nich nowe klocki przy okazji bym je "zepsuł", a przynajmniej miałyby mniejszą skuteczność... Tylne tarcze zużywają się równomiernie, więc na razie ich nie ruszam.

Szczerze mówiąc jestem trochę zawiedziony jakością tarcz i klocków montowanych fabrycznie w tak sportowym modelu :( W szczególności, że włożyli 6-tłoczkowe zaciski... jakoś to do siebie nie pasuje.

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 4 razy
Polubione posty: 7 razy

Re: Hamulce - masło :(

Post 11 mar 2018, o 18:11

bluewing pisze:Dzięki za podpowiedzi, finalnie zdecydowałem się na taki zestaw:
1) Tarcze BREMBO ORO (złote) wiercone przód 2 szt. FD.125.000
2) Klocki hamulcowe Carbone Lorraine RC5+ przód
3) Płyn hamulcowy Ferodo DOT 5.1
4) Przewody hamulcowe w oplocie HEL
Bardzo dobry zestaw. Na torze da radę, a i pozwoli jeździć cywilnie.

bluewing
1 gwiazdka
Auto: WRX STi MY18
Polubił: 0
Polubione posty: 10 razy

Re: Hamulce - masło :(

Post 11 mar 2018, o 18:53

Konto usunięte pisze:Pamiętaj tylko, że te "sportowe" płyny hamulcowe trzeba często zmieniać.
Tak, wiem, chętniej "piją" wodę ;)

bluewing
1 gwiazdka
Auto: WRX STi MY18
Polubił: 0
Polubione posty: 10 razy

Re: Hamulce - masło :(

Post 11 mar 2018, o 18:54

Konto usunięte pisze:
bluewing pisze:Dzięki za podpowiedzi, finalnie zdecydowałem się na taki zestaw:
1) Tarcze BREMBO ORO (złote) wiercone przód 2 szt. FD.125.000
2) Klocki hamulcowe Carbone Lorraine RC5+ przód
3) Płyn hamulcowy Ferodo DOT 5.1
4) Przewody hamulcowe w oplocie HEL
Bardzo dobry zestaw. Na torze da radę, a i pozwoli jeździć cywilnie.
:)

Teraz muszę jeszcze znaleźć szybkiego dostawcę części i serwis, który to zamontuje do środy...

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 4 razy
Polubione posty: 7 razy

Re: Hamulce - masło :(

Post 11 mar 2018, o 18:58

Skontaktuj się z Komanczem http://www.xxlrally.pl/kontakt/page9.php - powinien pomóc i szybko temat dostawy ogarnąć.

lukass
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wawa
Auto: Proto WRC'17 i 4 razy 4x4 - czyli w sumie 5 razy 4x4
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 130 razy

Re: Hamulce - masło :(

Post 11 mar 2018, o 19:53

bluewing pisze: Teraz muszę jeszcze znaleźć szybkiego dostawcę części i serwis, który to zamontuje do środy...
Tak jak pisałem ci na PW - tarcze mogą być nawet jutro. Klocki CL nie mam :-/ Mogą być tylko dS2500 i DS3000 nawet na jutro. Co do przewodów to ja bym ze wzgledu na gwarancję nie ruszął bo to juz nie jest rzecz eksploatacyjna, a na 99,999% klocki + tarcze + płyn świezy załątwia temat.
Montaz tez ogarniemy. Ale moje wątpliwości budzi kwestia rozmairu tarczy i klocka.
Bo te tarcze są takie same jak do starszej wersji pod 4 a nie 6 tłoczka. Ale moze są takei same? Nie wiem - trzeba by sprawdzić na żywo. Katalog CL na ich stronie nie podaje klocka do wersji 2018r tylko od 2008 wzwyż....
Jeżeli tak i akceptowałbyc zestaw Brembo + DS2500 to możemy to wszystko ogarnac jutro i przymierzyć. Jak nie bedzie pasowało to mam mozliwosć zwrotu. A jak będzie to we wtorek będziesz miała auto gotowe z z nowymi tarczami/klockami i płynem.
był WRX powered by Jako & PB98 i STi MY'05 EU DCCD

bluewing
1 gwiazdka
Auto: WRX STi MY18
Polubił: 0
Polubione posty: 10 razy

Re: Hamulce - masło :(

Post 11 mar 2018, o 20:06

lukass pisze:
bluewing pisze: Teraz muszę jeszcze znaleźć szybkiego dostawcę części i serwis, który to zamontuje do środy...
Tak jak pisałem ci na PW - tarcze mogą być nawet jutro. Klocki CL nie mam :-/ Mogą być tylko dS2500 i DS3000 nawet na jutro. Co do przewodów to ja bym ze wzgledu na gwarancję nie ruszął bo to juz nie jest rzecz eksploatacyjna, a na 99,999% klocki + tarcze + płyn świezy załątwia temat.
Montaz tez ogarniemy. Ale moje wątpliwości budzi kwestia rozmairu tarczy i klocka.
Bo te tarcze są takie same jak do starszej wersji pod 4 a nie 6 tłoczka. Ale moze są takei same? Nie wiem - trzeba by sprawdzić na żywo. Katalog CL na ich stronie nie podaje klocka do wersji 2018r tylko od 2008 wzwyż....
Jeżeli tak i akceptowałbyc zestaw Brembo + DS2500 to możemy to wszystko ogarnac jutro i przymierzyć. Jak nie bedzie pasowało to mam mozliwosć zwrotu. A jak będzie to we wtorek będziesz miała auto gotowe z z nowymi tarczami/klockami i płynem.
Ok, przemyślę to do jutra rana - z tym przymierzeniem to dobra opcja ;) Do której pracujecie i gdzie (adres)?

lukass
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wawa
Auto: Proto WRC'17 i 4 razy 4x4 - czyli w sumie 5 razy 4x4
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 130 razy

Re: Hamulce - masło :(

Post 11 mar 2018, o 20:13

https://warsztatblizne.pl/index.html
Tylko musisz mi dać max do 10 dać znać zebym na 16-ą to ściagnął
był WRX powered by Jako & PB98 i STi MY'05 EU DCCD

bluewing
1 gwiazdka
Auto: WRX STi MY18
Polubił: 0
Polubione posty: 10 razy

Re: Hamulce - masło :(

Post 11 mar 2018, o 20:47

lukass pisze:https://warsztatblizne.pl/index.html
Tylko musisz mi dać max do 10 dać znać zebym na 16-ą to ściagnął
Odpowiedziałem na priv.

paku
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: OBK H6
Polubił: 44 razy
Polubione posty: 97 razy

Re: Hamulce - masło :(

Post 13 mar 2018, o 00:16

bluewing pisze:
Konto usunięte pisze:Pamiętaj tylko, że te "sportowe" płyny hamulcowe trzeba często zmieniać.
Tak, wiem, chętniej "piją" wodę ;)
To dotyczyło płynów 5 (były na bazie silikonowej), 5.1 to normalny płyn (baza na glikolu, jak w 3 i 4 ) tylko podrasowany dodatkami aby spełniał normę DOT 5.

Płyn 5 (bez .1 ) ciężko nawet obecnie kupić.

Klasyfikacja DOT nie mówi o składzie ale o temperaturach wrzenia. A jeśli skład jest inny to nie można mieszać.
I tak 3,4 i 5.1 można mieszać. A 5 z nimi nie można, bo ma zupełnie inny skład chemiczny.
Dlatego właśnie producenci używają oznaczenia 5.1 żeby nie zmieszać ze starym oznaczeniem 5 - bo będzie awaria.

A w temacie to 5.1 i 4 pije wodę tak samo jak każdy na glikolu ...
Poza poprawką na ew. dodatki oczywiście.

http://www.millersoleje.pl/index.php/20 ... hamulcowy/
"Każdy dobry uczynek będzie słusznie ukarany"
"Kto miał się wystraszyć, to się wystraszył. Kto miał się ześwinić, to się ześwinił"

ODPOWIEDZ