mycie silnika benzyna2,0 Forester SG

Pytania i problemy techniczne związane z Subaru. Trytytki, śrubki i inne tematy dla maniaków niszczenia żelastwa ;-)
Regulamin forum
Zanim założysz nowy wątek, poczytaj najczęściej zadawane pytania
ODPOWIEDZ
RobRobson
1 gwiazdka
Auto: Subaru Forester SG 2,0 benzyna
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 3 razy

mycie silnika benzyna2,0 Forester SG

Post 12 gru 2020, o 09:09

Dzień dobry,
Mam Lęsnika z przebiegiem ponad 300 tys km. Patrząc na zdjęcia niektórych Forków (pozazdrościłem) i zdecydowałem się umyć silnik. Nie zrobie jednak tego sam.

- czy takie mysie silnika zrobię na większości myjni? :roll:
-czy są jakieś przeciwskazania dla silnika benz 2,0 158 km- aby go umyć?
-czego się wystrzegać podczas mycia silnkia?
-czym zazwyczaj się myje? jakimś żrącym środkiem?
- o co zapytać dająć do myjni silnik?

RR



ewemarkam
4 gwiazdki
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Forester '98 2.0 N/A AT
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 38 razy

mycie silnika benzyna2,0 Forester SG

Post 12 gru 2020, o 09:34

W zasadzie ogladnij sobie parę filmów na YT, goście tam fajnie pokazują jak umyć silnik. Generalnie jesteś w stanie zrobić to pod domem. Nie trzeba oddawać nigdzie. Chyba że nie masz miejsca, czasu itd.
Są specjalne preparaty dostępne w marketach. Ale daje radę zwykły płyn do mycia naczyń z wodą. Możesz też kupić tzw APC, odpowiednio go rozcieńczyć. Opryskujesz cała komorę i silnik, czyścisz później pędzelkiem, i spłukujesz, nie koniecznie myjka ciśnieniowa, możesz użyć opryskiwacza ogrodowego z pompką. Wszelkie wtyczki w komorze silnika są zabezpieczone uszczelkami. Jedynie trzeba uważać i osłonić bezpieczniki.
Po myciu mogą być problemy z uruchomieniem silnika, jakieś błędy od czujników, musi po prostu dobrze wyschnąć.

Tylko że obecna pogoda raczej nie zachęca, długo będzie to później schło.

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

mycie silnika benzyna2,0 Forester SG

Post 12 gru 2020, o 23:40

O ile przepis zabraniający mycia pojazdów na posesji uważam za debilny, to mycie silników robię tylko na myjni.

RobRobson
1 gwiazdka
Auto: Subaru Forester SG 2,0 benzyna
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 3 razy

mycie silnika benzyna2,0 Forester SG

Post 20 gru 2020, o 13:52

Dziękuję za podpowiedż. Obejrzę sobie te filmiki na YT.
Niestety nie mam warunków, aby zrobić to przy mieszkaniu... Dlatego zastanawiam sie nad myjnią.
Nawet znalazłem myjnię, gdzie myją "parą wodną" o niskim ciśnieniu.

Zastanawiam się:
- czy teraz umyś ? Samochód jest garażowany, więc powinnien wyscjnąć?
-czy poczekać do marca/kwietnia?
-czy umyś teraz (ZIMA)- teraz z tzw"góry"? czy od razu zrobić górę silnika i od spodu?

RR

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

mycie silnika benzyna2,0 Forester SG

Post 20 gru 2020, o 14:58

Yyyy. A po co myć? Tak cieknie?
:giggle:
Dolce far niente ;-)

RobRobson
1 gwiazdka
Auto: Subaru Forester SG 2,0 benzyna
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 3 razy

mycie silnika benzyna2,0 Forester SG

Post 20 gru 2020, o 15:03

Samochód ma przejechane 305 kkm. Jak otwieram "klapę" od silnika - trochę smutno patrzeć na taki zakurzony silnik. A zwłaszcza, iż nawet na forum, można zobaczyć smamochody, których użytkownicy, walczyli z Rudą, z lakierem, z mechaniką. Samochód czysty na zewnątrz,- napawa takie cudeńko dumą,, a jak się otworzy i patrzy na silnik- to uczucia mam mieszane. Stąd pomysł umysic komory silnika i silnika.
RR

lutek34
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Krosno
Auto: '05 Outback 2.5 SOHC + LPG, '17 WRX 6MT
Polubił: 4 razy
Polubione posty: 9 razy

mycie silnika benzyna2,0 Forester SG

Post 20 gru 2020, o 15:28

RobRobson pisze:
20 gru 2020, o 15:03
Jak otwieram "klapę" od silnika - trochę smutno patrzeć na taki zakurzony silnik.
codziennie otwierasz klapę silnika, że Cię to aż tak drażni? Nie bardzo rozumiem Twoich obaw z wyschnięciem silnika, a jak jedziesz w deszczu, to myślisz że woda nie dostaje się pod maskę?

RobRobson
1 gwiazdka
Auto: Subaru Forester SG 2,0 benzyna
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 3 razy

mycie silnika benzyna2,0 Forester SG

Post 20 gru 2020, o 15:41

Kupiłem tego Forka rok temu. Zaplanowałem sobie klika spraw, które chciałem w nim zrobić. Walczę z Rudą, ale to już inny wątek.
Widzę zdjecia wielu osób, które pielęgnuja swoje auta, pokazują jak wygląda ich silnik . Na zdjeciach. (nwet na tym forum).Niektóre wyglądają impoonującą.

Patrzę na swój smochód . Aktualnie często zaglądam do silnika.
Patrzę też na inne samochodzy tzw"sąsaidów" garażowych".

To zmotywowało mnie do dodaniu do mojej listy- dbania o FORKA- pozycji - umyć silnik.
Nigdy tego nie robiłe. Los tak sprawił, iż jeżdziłem zazwyczaj nowymi samochodami, nie starszymi niż 3 lata. Teraz mam dojrzałego nastolatka-.... 14 latka.

I uznałem, iż fajnie mieć czysty samochód, zadbany lakier i czystą komorę silnika i sam silnik
Na wiosnę chciałbym niektóre elementy silnika, jego obudowy zakonserować, nawet przeciągnąć -jakimś silikonem- aby np. plastikowe czy gumowe elementy- ZNÓW ODZYSKAŁY choć trochę dawny wygląd.

Taki mam plan. Takie trochę marzenie..

RR

RobRobson
1 gwiazdka
Auto: Subaru Forester SG 2,0 benzyna
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 3 razy

mycie silnika benzyna2,0 Forester SG

Post 21 gru 2020, o 21:00

@lutek 34- ja jestem wzrokowcem, więc dla zobrazowania wklejam zdjęcie silnka mojego Forka.. Napradę trochę smutno to wygląda.
Mam nadzieję, że terz pokazałem wszystko
RR
Załączniki
silnik_Forester.jpg

RobRobson
1 gwiazdka
Auto: Subaru Forester SG 2,0 benzyna
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 3 razy

mycie silnika benzyna2,0 Forester SG

Post 21 gru 2020, o 21:05

Drodzy Forumowicze, jeżeli macie jakieś pomysły jak taki wygląd zmienić na TIP TOP, to proszę o pomoc.
jestem przekonany, iż każdy użytkownik samoachodu, kiedy otwiera pokrywę od silnika - zastania się nad tym -CZY TEN SILNIK ma tak strasznie wyglądąć?
przecież to serce naszegp samochodu, o które też warto zadbać.

Tylko ja nie wiem jak to zrobić? czy czwegoś nie "zniszczę"? :?: :?: :?: :?:
RR

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: W-wa, Kutno
Auto: Dacia :)
Polubił: 115 razy
Polubione posty: 180 razy

mycie silnika benzyna2,0 Forester SG

Post 21 gru 2020, o 21:20

RobRobson, wiele lat temu gdy bawiliśmy się w delikatny off-road na poligonie, po którym silnik wyglądał niejednokrotnie gorzej niż na Twoim zdjęciu (o podwoziu i reszcie nie wspomnę), to później trzeba było jakoś doprowadzić auto do porządku. Człowiek na myjni uprzedzał tylko, że mycie silnika na odpowiedzialność zlecającego, po czym bez ogródek mył pod ciśnieniem. Operacja przeprowadzona wielokrotnie nigdy nie miała żadnych ubocznych skutków, a silnik był uruchamiany zazwyczaj ok. 20-30 minut później, gdy skończyło się mycie i suszenie elementów nadwozia.
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
inquiz (22 gru 2020, o 00:03)
"Pan Macierewicz bardzo często mówi co wie, ale rzadko wie co mówi." - L.Miller - :giggle:
Z dwojga złego wolę, gdy krajem rządzą złodzieje zamiast kretynów. :idea:

RobRobson
1 gwiazdka
Auto: Subaru Forester SG 2,0 benzyna
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 3 razy

mycie silnika benzyna2,0 Forester SG

Post 21 gru 2020, o 21:27

Takie mam wrażenie, że przy samochodzie z 2006 roku, elektroniki tam jeszcze za wiele nie ma, wiec, jaj wyschnie w garażu, może trochę czuijniki "ześwirują" ale warto takie mysice zrbić.

yaro2003
0 gwiazdek
Auto: Forester '03 2.0X AT
Polubił: 0
Polubione posty: 0

mycie silnika benzyna2,0 Forester SG

Post 24 gru 2020, o 11:30

To nie jest pora roku na mycie silnika dla estetyki.
Zrób to latem myjką na ciepłą wodę o niskim ciśnieniu z użyciem detergentu.
Teraz możesz sobie zaszkodzić.

RobRobson
1 gwiazdka
Auto: Subaru Forester SG 2,0 benzyna
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 3 razy

mycie silnika benzyna2,0 Forester SG

Post 28 gru 2020, o 17:57

yaro2003, ponieważ są rózne zdania nt mycia silnika, zamieściłem ten post. Zdania są różne. Dalczego można teraz zaszkodzić silnikowi?

yaro2003
0 gwiazdek
Auto: Forester '03 2.0X AT
Polubił: 0
Polubione posty: 0

mycie silnika benzyna2,0 Forester SG

Post 28 gru 2020, o 18:34

Przede wszystkim musi wszystko w miarę szybko wyschnąć, no to pasuje wjechać zaraz po umyciu do ogrzewanego garażu.

Zaszkodzić możesz raczej tylko elektryce i pozaświecają Ci się kontrolki i będziesz zaraz pisał o tym posta:)

Powiem Ci jak ja to robiłem sam, no ale ja mam kanał najazdowy na zewnątrz i myjkę na gorącą wodę i lancę z regulowanym ciśnieniem:

Stanąłem pod kątem na podjeździe, zostawiłem ciepły silnik na chodzie i myjką ustawioną na 60st C. na niskim ciśnieniu umyłem.
Silnik był ciepły to woda sobie odparowywała, na dworze było ze 30st C. co też pomagało i to w pełnym słoneczku.
Po jakimś czasie obróciłem auto coby woda z innych zakamarków wyciekła. Problemów z niczym potem nie miałem.

Oczywiście to że odradzam Ci mycie teraz to tylko moje zdanie, ja nie zajmuję się myciem silników zawodowo, jeśli znajdziesz rozsądny warsztat, możesz spróbować.

RobRobson
1 gwiazdka
Auto: Subaru Forester SG 2,0 benzyna
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 3 razy

mycie silnika benzyna2,0 Forester SG

Post 28 gru 2020, o 19:51

Yaro2003- dzieki za recepturę. Nie mam możliwości sam umyć. Ale dzięki temu wpadłem na pomysł. :idea:
Chyba zrobię prosty najazd, tak aby samochód zostawić pod niewielkim kątem. Tak naprawdę to chyba wystarczyłoby, zrobić "prowizoryczny najazd " na jedno koło :idea:
. Coś takiego aby zmienić kąt. Przy płaskiej powierzchni, wodzie niewiele trzeba, aby znalazła ujście. Gorzej z takimi "zakamarkami" więc potrzebne będzie wieksze nachylenie.

Widziałem na forum, link do "najzdów", ale nie mając warunków do "dłubania" pod samochdem, kupowanie najzadów, pod kosmetykę (np 1 x na rok)- to chyba trochę "wyrzucenie kasy w błoto".
RR

RobRobson
1 gwiazdka
Auto: Subaru Forester SG 2,0 benzyna
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 3 razy

mycie silnika benzyna2,0 Forester SG

Post 29 cze 2021, o 18:39

Drodzy Forumowicze. Chciałbym pochwalić się efektami tej dyskusji.
Przemyślałem sprawę, poczekałem na upalne dni.
Znalazłem myjnię parowa.
W załączeniu 2 zdjęcia. Dzisiejsze przed umyciem komory silnika i po umyciu.
Silnik odpalił bez zarzutu.

Zastanawiam się czy zostawić podniesiona maskę na jakiś czas? Myjnia parowa generuje więcej wilgoci niż mycie ciśnieniowe. Ale jest delikatniejsza wobec przewodów i sprzętu.Obrazek
Obrazek


Dużo zdrowia życzę. RR

limesiak
2 gwiazdki
Lokalizacja: NKE
Auto: OBK H6 MY05
Polubił: 0
Polubione posty: 3 razy

mycie silnika benzyna2,0 Forester SG

Post 6 lip 2021, o 19:03

Dzięki temu wiesz gdzie ruda grasuje

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

Pozdrawiam
M

RobRobson
1 gwiazdka
Auto: Subaru Forester SG 2,0 benzyna
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 3 razy

mycie silnika benzyna2,0 Forester SG

Post 6 lip 2021, o 20:20

Tak, po euforii czystego silnika, który ukrywał się za warstwą kurzu, błota... jak zobaczyłem rudą na górnej części kielichów (mam nadzieję, iż dobrze to nazwałem) nastała chwila zadumy.
Szczerze mówiąc (pisząc) nie wiem od czego zaczać walkę z RUDA w komorze silnika.

Bedę wdzięczny za podpowiedź.

ODPOWIEDZ