Forester SG - awaria panelu sterowania AC i podgrzewania lusterek/wycieraczek

Pytania i problemy techniczne związane z Subaru. Trytytki, śrubki i inne tematy dla maniaków niszczenia żelastwa ;-)
Regulamin forum
Zanim założysz nowy wątek, poczytaj najczęściej zadawane pytania
ODPOWIEDZ
J.C.
0 gwiazdek
Auto: Forester (SG) 2008 - 2.0X
Polubił: 2 razy
Polubione posty: 0

Forester SG - awaria panelu sterowania AC i podgrzewania lusterek/wycieraczek

Post 15 wrz 2021, o 21:37

Witam.

Pacjent: Forester SG

Objawy:
- brak nawiewu, ogrzewania, klimatyzacji
- awaria panelu sterowania AC - podświetlenie pokręteł jest, ale cała reszta zdechła
- nie działa przycisk podgrzewania lusterek/wycieraczek (nie świeci po wciśnięciu) - przy obecnych temperaturach nie sprawdzę, czy grzeje
- sterownik klimatyzacji nie odpowiada podczas diagnostyki komputerowej

Okoliczności: rozpadło się łożysko i elektrosprzęgło kompresora klimatyzacji - siwy dym, wrzask, pisk i panel przestał działać. Postawiłem na serwis (zakład specjalizujący się w naprawie klimy) i dowiedziałem się, że nie wiedzą co w elektryce padło, bo oni tylko klima, a elektronika to kto inny. Wymieniłem tylko u nich całe koło napędowe do klimy + oba paski napędowe (klima i alternator)

Moje pytania:
1. Czy sterownik klimatyzacji jest zintegrowany z panelem sterowania?
2. Czy panel (ewentualnie ze sterownikiem klimy) ma części wspólne z systemem podgrzewania lusterek/wycieraczek?
3. Czy ktoś przechodził proces diagnostyki problemu zbliżonego do opisanego powyżej? Jakie były wyniki?

Pozdrawiam.



ata
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Auto: Subaru
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 10 razy

Forester SG - awaria panelu sterowania AC i podgrzewania lusterek/wycieraczek

Post 17 wrz 2021, o 23:37

1. Nie. To znaczy częściowo, ale w modelach po 2005 (? chyba) występuje znany z innych marek BCM ("body computer") który steruje m.in klimatyzacją.
2. Nie, ale BCM ma wspólny bezpiecznik (jedno z 2 zasilań modułu, piszę z pamięci, może tam być więcej połączeń z +12v)
3. Nie chcę o tym rozmawiać. Udało się, ale lekko nie było. Ma początek do sprawdzenia masy i zasilania BCM, a potem ... życzę powodzenia!
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
J.C. (18 wrz 2021, o 11:47)

J.C.
0 gwiazdek
Auto: Forester (SG) 2008 - 2.0X
Polubił: 2 razy
Polubione posty: 0

Forester SG - awaria panelu sterowania AC i podgrzewania lusterek/wycieraczek

Post 18 wrz 2021, o 12:36

ata pisze:
17 wrz 2021, o 23:37
1. Nie. To znaczy częściowo, ale w modelach po 2005 (? chyba) występuje znany z innych marek BCM ("body computer") który steruje m.in klimatyzacją.
2. Nie, ale BCM ma wspólny bezpiecznik (jedno z 2 zasilań modułu, piszę z pamięci, może tam być więcej połączeń z +12v)
3. Nie chcę o tym rozmawiać. Udało się, ale lekko nie było. Ma początek do sprawdzenia masy i zasilania BCM, a potem ... życzę powodzenia!
Witam.
Dzięki za odpowiedz.
Widzę, że problem dotknął Cię dość mocno i pewnie moje pytania rozdrapują stare, niestety ja muszę nabawić się własnych w tych okolicznościach :) Niestety Internet o Subaru jak do tej pory jet dla mnie dość mało precyzyjny, odnajduję:
- HVAC Control Module
- Climate Control Module
- Electronics Control Unit
- Integrated Unit

1. Który z powyższych to może być, ten znany z innych marek, BCM? Może ktoś wskazać lokalizację na jakimś schemacie (akurat tego jest sporo w sieci :) )
2. Skoro istnieje wspólny mianownik dla BCM i grzanie lusterek/wycieraczek, to jest miejsce nr 1, od którego muszę zacząć. Czy jest ktoś w stanie podać mi miejsce tego połączenia, który to wspólny bezpiecznik? Ad.2 Zweryfikowałem w międzyczasie - nie działa grzanie i włącznik nie ma podświetlenia.
2.1 Jak rozległą władzę ma "BCM" w Subaru? Jakimi funkcjami zarządzą - c0 muszę zweryfikować?
3. Mam nadzieję, że nie dojdę do etapu "a potem ...", jeżeli jednak tak się stanie, to warto jest szukać "dobrego elektryka", jechać na ASO, czy jednak liczyć na szkodę całkowitą?

Pozdrawiam.

ata
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Auto: Subaru
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 10 razy

Forester SG - awaria panelu sterowania AC i podgrzewania lusterek/wycieraczek

Post 18 wrz 2021, o 13:54

Wyjaśnienie: znam Subaru z roczników do 2000(2001?) roku dokładnie. Miałem w ręku każdy moduł dowolnego modelu, i chyba każdą śrubkę. Późniejsze modele znam jako-tako, bo ludzie myślą że wiem jak to naprawić ... nie wiem, nie jestem mechanikiem ani elektrykiem samochodowym. Co nie znaczy że dłubie w nich bez pojęcia ;-)

Pokaż mi schemat instalacji od Twojego modelu, to napiszę co sprawdzić. Może nawet wiem w którym miejscu samochodu to coś jest, ale to już zależy czy widziałem naocznie i/lub pamiętam. Ma być schemat dokładnie od tego modelu, przypominam że wyprodukowane w Japonii nie są identyczne z wyprodukowanymi w USA.
Twój może mieć "starego typu" instalację, czyli za AC odpowiada bezpiecznik w kabinie pod deską (dwa - numer 9 i 15).
J.C. pisze:
18 wrz 2021, o 12:36
(akurat tego jest sporo w sieci :) )
Schematy na ruskich stronach i różnych płatnych portalach to zawracanie upy, są niekompletne albo od losowego modelu/rocznika. Prawie dobre są w książce "Subaru Legacy Outback Forester Baja 2000-09 Haynes" -> sądząc po tytule to faktycznie będzie "starsza wersja" elektroniki.

J.C.
0 gwiazdek
Auto: Forester (SG) 2008 - 2.0X
Polubił: 2 razy
Polubione posty: 0

Forester SG - awaria panelu sterowania AC i podgrzewania lusterek/wycieraczek

Post 19 wrz 2021, o 15:52

Ja korzystam z: http://jdmfsm.info/Auto/Japan/Subaru/Forester/ i w tym miejscu mam tylko "AUTO A/CCONTROL MODULE", tak jakby całe zarządzanie szło z panelu w kabinie. W diagnostyce też tylko mowa o panelu w kabinie, a przynajmniej ja to tak rozumiem.
Mój subarak to wersja z Japonii, kierownica z lewej, bez turbo, z manualną skrzynią biegów z końcówki produkcji.
Rozmieszczenie bezpieczników i przekaźników wrzucam w plikach.
Załączniki
srodek.jpg
maska.jpg

ata
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Auto: Subaru
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 10 razy

Forester SG - awaria panelu sterowania AC i podgrzewania lusterek/wycieraczek

Post 21 wrz 2021, o 00:23

J.C. pisze:
19 wrz 2021, o 15:52
tak jakby całe zarządzanie szło z panelu w kabinie.
Dokładnie tak jest w tym modelu/roczniku. Stara dobra elektronika Hitachi ;-)

Na pierwszej fotce: 3 od prawej u góry (mirror/cigar) i 3 od prawej w dolnym rzędzie (A/C). Sprawdzamy czy jest napięcie na obu końcach, ma być przy włączonym zapłonie.
.. chyba że ktoś wsadził łapy wcześniej, np. gazownicy potrafią brać z tych bezpieczników zasilanie "po stacyjce" a centralki LPG znane są z tego że działają "jakoś". Nie pamiętam który jeszcze, ale kojarzę że grzanie tyłka i lusterek było na innym obwodzie zrobione (znaczy bezpieczniku). Zobaczę w Legacy MY'03 jak mi go w tym tygodniu dowiozą (do reanimacji), powinno być tak samo.
Pod maską przekaźnik A/C masz opisany, on jest od załączania sprzęgła sprężarki, więc w tych okolicznościach do wymiany albo przynajmniej sprawdzenia. Od dołu bym tą skrzynkę przekaźników też obejrzał, da się bez używania magii. Dobra, lekko nie jest, ale jak "wybuchło" to czort wie czy nie spaliło np konektora we wtyczce tej skrzynki bezpiecznikowej - zdarzało się, niestety.
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
J.C. (26 wrz 2021, o 21:07)

J.C.
0 gwiazdek
Auto: Forester (SG) 2008 - 2.0X
Polubił: 2 razy
Polubione posty: 0

Forester SG - awaria panelu sterowania AC i podgrzewania lusterek/wycieraczek

Post 26 wrz 2021, o 21:30

BINGO!
Zjarane połączenia w tablicy bezpieczników, tylko w tej pod maską. Niestety musiałem się poddać, bo czasu nie miałem sam naprawiać i oddałem do elektryka. Okazało się, że pod kierownicą też przytopiło - nie było masakry, ale zrobił obie. Wyszedł kolejny wrzód, bo poszła przy okazji sonda pierwsza (a przynajmniej taka diagnostyka z komputera P0031). Decyzją elektryka ma iść do wymiany, tylko nie podał mi part number - "bo nie wykręcał, nie sprawdzał, nie wie jakie tam w tych japońcach siedzą"
1. Jaki jest jej oryginalny P/N?
2. Oryginał czy zamiennik, a jak zamiennik to jaka marka i dla czego DENSO?

leon
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Kąąbi 3 i Niepsujące się.
Polubił: 206 razy
Polubione posty: 282 razy

Forester SG - awaria panelu sterowania AC i podgrzewania lusterek/wycieraczek

Post 26 wrz 2021, o 21:49

Walcz z globalnym ocipieniem - zjedz ekologa.

ODPOWIEDZ