Subaru Legacy 4 2.0 165km czy wrato jeszcze inwestować :)

Pytania i problemy techniczne związane z Subaru. Trytytki, śrubki i inne tematy dla maniaków niszczenia żelastwa ;-)
Regulamin forum
Zanim założysz nowy wątek, poczytaj najczęściej zadawane pytania
ODPOWIEDZ
BrowarMike
0 gwiazdek
Auto: Subaru Legacy 4 2.0 165km
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Subaru Legacy 4 2.0 165km czy wrato jeszcze inwestować :)

Post 5 paź 2021, o 15:28

Cześć,

Posiadam Subaru Legacy 4 2.0 165km z gazem z 2006 roku automat. Dwa dni temu auto mi stanęło. Dojechałem do skrzyżowania i bez wcześniejszych objawów obroty zaczęły mi falować gdy się zatrzymałem. Spróbowałem zgasić i odpalić silnik ale już nie odpalił normalnie, muszę dodać gazu w podłogę żeby się uruchomił. Mechanik po wstępnej diagnozie powiedział mi że na lewej głowicy ciśnienie jest niższe około 10 barów (na prawej 12). Prawdopodobnie zawory instalacji zostały przepalone i możliwe że został przesunięty rozrząd.

Samochód jest dość dotknięty, Dwa lata temu wymieniałem skrzynię biegów. Jest mocno kombinowana bo znalazłem tylko z angielskiego kombi, teraz świeci się AWD, trakcja, czek i nie działa tempomat. Sprawdziłem ze znajomym z subaru pod komputerem i mówił że można tak jeździć puki działa :)

Moje pytanie to czy jest jeszcze sens inwestować w to auto, Mechanik mi teraz powiedział że dokładna diagnostyka będzie kosztować z 5 stówek a jest sporo niewiadomych czemu się zepsuło. Nie chciałbym żeby naprawa wyszła połowę wartości auta albo i lepiej :P

Pozdrawiam
Michał



ewemarkam
4 gwiazdki
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Forester '98 2.0 N/A AT
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 38 razy

Subaru Legacy 4 2.0 165km czy wrato jeszcze inwestować :)

Post 5 paź 2021, o 15:48

Zbyt chaotycznie to opisałeś.
Teraz faluje czy nie?
Jeździ teraz czy nie?
Kolega odczytał błędy? Chyba tak, szkoda że nie napisałeś jakie. Bo w/w kontroli świecą się gdy są jakiekolwiek błędy w ECU.
Jakie podciśnienie w kolektorze jest na wolnych obrotach?
Masz LPG?

BrowarMike
0 gwiazdek
Auto: Subaru Legacy 4 2.0 165km
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Subaru Legacy 4 2.0 165km czy wrato jeszcze inwestować :)

Post 5 paź 2021, o 17:54

Sorry może rzeczywiście chaotycznie to opisałem
Odpowiadając na pytania:
Dodając gazu nie faluje, bez gazu obroty spadają niemal do zera, faluje, trzęsie budą, migają kontrolki te co wspomniałem (żółte) + At Oil Temp (czerwona)

Jeździ ledwo, przejeżdżając 200m żeby zaparkować w innym miejscu kilka razy mi zgasł.

Błędy/kontrolki były wcześniej, AWD - po zmianie skrzyni na tą z angielskiego kombi (ja mam sedan) to nie jest dokładnie ta skrzynia do tego modelu i inaczej rozkłada moc na mosty.
Trakcja i Czek - nie działa u mnie pompa powietrza wtórnego (tak to się chyba nazywa), wyjąłem bezpiecznik. Nie wiem czemu ale trakcja podobno jest z tym połączona tak mi tłumaczono.
Migająca kontrolka tempomatu - podobno tempomat jest odcinany gdy dzieje się coś z elektryką, było to połączone z pompą powietrza wtórnego.
Niestety nie zapisałem tych kodów błędów.

Więc nowy objaw to gdy spadają te obroty zapala się "AT OIL TEMP", po dodaniu gazu gaśnie.

Podobno jak rozrząd nie jest przesunięty albo tam o jeden ząbek to może jeszcze w rozsądnych pieniądzach da się to zrobić, ale może się okazać silnik do remontu. Tak mi się wydaje.

Mam LPG holenderskie, dość świeże z 2016.

ewemarkam
4 gwiazdki
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Forester '98 2.0 N/A AT
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 38 razy

Subaru Legacy 4 2.0 165km czy wrato jeszcze inwestować :)

Post 5 paź 2021, o 18:38

Mam wrażenie że tu problemem może być lewe powietrze. Ciężko coś więcej powiedzieć. Można by to jeszcze sprawdzić.

Jak kręcisz rozrusznikiem to żwawo, czy trochę ospale?

BrowarMike
0 gwiazdek
Auto: Subaru Legacy 4 2.0 165km
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Subaru Legacy 4 2.0 165km czy wrato jeszcze inwestować :)

Post 5 paź 2021, o 19:07

Raczej żwawo tylko bez gazu to kręci i nie odpala.
Lewe powietrze by objawiało się też mniejszym ciśnieniem na głowicy?
Po odpaleniu silnik na pewno nie pracuje jak powinien i słychać metaliczny stukot

ewemarkam
4 gwiazdki
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Forester '98 2.0 N/A AT
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 38 razy

Subaru Legacy 4 2.0 165km czy wrato jeszcze inwestować :)

Post 5 paź 2021, o 19:46

Nie będzie miało wpływu, ale źle ustawiony rozrząd już tak.

BrowarMike
0 gwiazdek
Auto: Subaru Legacy 4 2.0 165km
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Subaru Legacy 4 2.0 165km czy wrato jeszcze inwestować :)

Post 5 paź 2021, o 19:56

A no i przy takim odpalaniu i przejechaniu kawałka na siłę, czuć benzynę.

Chyba zainwestuje w to dokładniejsze sprawdzenie, dużo niewiadomych. Dzięki za odpowiedzi ;)

smp
0 gwiazdek
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Legacy H6
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Subaru Legacy 4 2.0 165km czy wrato jeszcze inwestować :)

Post 11 paź 2021, o 08:10

Gaśniecie, spadek obrotów prawie do zera i falowanie (ratuje się przed zgaśnięciem) bywa spowodowane zabrudzeniem przepustnicy. Wokół klapki w obudowie przepustnicy buduje się rant z brudu i uszczelnia przepustnicę, a ma być lekki prześwit.
To prosta sprawa sprawa do wyczyszczenia - jest na forum i na yt sporo materiałów. Warto zajrzeć.

ODPOWIEDZ