FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Pytania i problemy techniczne związane z Subaru. Trytytki, śrubki i inne tematy dla maniaków niszczenia żelastwa ;-)
Regulamin forum
Zanim założysz nowy wątek, poczytaj najczęściej zadawane pytania
tadaoando
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: WA, WO, LRY
Auto: SFXT MY14+SI RS MY10
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 24 sie 2009, o 18:08

witam!

...jak wiec sprawdzic jakosc amortyzatorow ??? skoro ta tzw. wstrzasarka nie okresla ich procenta sprawnosci ???

pozdrawiam tomasz


(K) GRILL wersja STI/ CROSS/ SPORT ten w kratke, zderzak tez przytule !!!

Azrael
6 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 24 sie 2009, o 18:09

Z dostępnych dla zwykłych ludzi to jest tylko tzw. "dupohamownia"

Grzesiek_67
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Adamów
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 24 sie 2009, o 18:15

tadaoando,
tak naprawdę w trakcie jazdy, jak Cię przestawia np. na torowisku w trakcie zakrętu to znak, że amor dead. Ty masz relatywnie nowe auto (06) - aż mi się wierzyć nie chce, że amortyzatory są już padnięte. Może sprężynom brakuje zwojów albo auto było po jakimś wcześniejszym crashu niewłaściwie "skompletowane" ?

A sprawdzanie amortyzatorów na stacjach diagnostycznych, to tak jak koledzy wyżej napisali, między książki i na półkę. Ja miałem WYLANY amortyzator tylny (samopoziomujący w przeszłości :-) ) i miał sprawność...no zgadnij. Również 80% :giggle:

Pozdrawiam
Grzegorz
Brak podpisu.

tadaoando
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: WA, WO, LRY
Auto: SFXT MY14+SI RS MY10
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 24 sie 2009, o 22:28

witam!

...owszem bylo male stukniecie prawym przodem w slupek czy cos ale wszystko przejela podluznica szkody wielkich nie czyniac. przedni zderzak wymieniony gdyz kupilem w czarnym oryg.lakierze za 350pln. za tyle to by mi nawet nie chcieli pomalowac a co mowic zespawac pekniecia itp...
tyl nie ucierpial, demont tylnego zdrzaka tylko z powodu zaspawania dziury po okropnie wielkim zaworze od belgijskiego gazu (teraz schowany pod klapka paliwa, nic nie widac). zadne zdekopletowanie mu nie grozilo.
...sluchaj ciezko mi powiedziec by mi dupa rzucalo gdyz na drodze do pracy to takie koleiny wyrzniete prez ciezarowki ze i 4x4 nie radzi sobie choc uczucia myszkowania nie ma. moze troche przy ostrym hamowaniu. odczuwam jakby zawachanie sie forka gdzie by tu wytracic taka moc...
...wymienilem wiec klocki przod na TRW niestety tylko droga hamowania sie wydluzyla wiec postram sie upolowac tanio oryginaly gdyz co do klockow opisywanych na innym poscie zdebialem, zglupialem a ja przeciez do 180km/h max. i nie chce bo nie umiem wiecej bodaj i gdzie...
...na codzien 120-140km/h to max. lubie sunac 120 to mi pasuje, odpreza czasem dam sie zlapac zagazowanemu kolesiowi z kalibry ale po szybkim odejsciu pozostaje znowu blogi spokoj.

zagadalem sie pozdrawiam tomasz
(K) GRILL wersja STI/ CROSS/ SPORT ten w kratke, zderzak tez przytule !!!

Azrael
6 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 24 sie 2009, o 22:37

tadaoando pisze: ...wymienilem wiec klocki przod na TRW niestety tylko droga hamowania sie wydluzyla wiec postram sie upolowac tanio oryginaly


Proponowałbym jednak poszukać czegoś lepszego bo na wymienionych jednych i drugich to sobie można zrobić poważną krzywdę.

tadaoando
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: WA, WO, LRY
Auto: SFXT MY14+SI RS MY10
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 24 sie 2009, o 22:54

witam!

...coz wiec proponujesz jak pisalem szybko raczej nie jezdze. coz zlego w seryjnych klockach subaru, toz z nimi sie auto kupuje? czyz to nie jest troche przesadne myslenie... amortyzatory seryjne be, sprezyny be, klocki be, an niektorych postach czytam ze i tarcze seryjne be. to jak ten forek 80 000km nastukal ?
...owszem moja wina bo piszczalo z przodu i w odruchu paniki wymienilem oryginaly (pozostalo na nich jeszcze 3mm okladziny) na to co bylo "pod reka". ale zmondrzalem i chce cos co nie zarzenie mi oryginalnej tarczy (jak pisuja koledzy) ani nie zedrze sie klocek do zera na trasie...projektujac forestera przy 2,5xt wsadzono chyba dobre klocki i sperzyny oraz amortyzatory one sie poprostu zuzywaja.
... poza tym nowe oryginaly to koszt ok.400pln komplet na przod jakie inne w tej cenie sa lepsze i nie zniszcza ni zaciskow ni oryginalnej tarczy ???

dzieki pozdrawiam tomasz
(K) GRILL wersja STI/ CROSS/ SPORT ten w kratke, zderzak tez przytule !!!

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 73 razy
Polubione posty: 424 razy

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 24 sie 2009, o 23:01

tadaoando pisze:coz zlego w seryjnych klockach subaru
W sumie nic. Poza tym, że seryjne klocki do STi starczyły mi na 3 tygodnie jazdy po mieście. :mrgreen:

Kruszyn
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Czeczenia
Auto: KARAWAN
Polubił: 111 razy
Polubione posty: 95 razy

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 24 sie 2009, o 23:06

jarmaj, Ty wygrywasz wszystkie konkursy na wykańczanie części wymiennych :mrgreen:
Nawet w czołgu wytarł byś gąsienice :giggle:
Mądremu wystarczy napomknąć, a głupiego nawet biciem się nie nauczy...

Azrael
6 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 24 sie 2009, o 23:08

tadaoando pisze: projektujac forestera przy 2,5xt wsadzono chyba dobre klocki i sperzyny oraz amortyzatory one sie poprostu zuzywaja.

Co do sprężyn i amortyzatorów się zgodze, co do hamulców to nie, są koszmarne.

tadaoando
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: WA, WO, LRY
Auto: SFXT MY14+SI RS MY10
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 24 sie 2009, o 23:19

Wiec jakie nie wyczynowe, nie jak dla kolegi co w tydzien zarzyna klocki. jezdze raczej rozsadznie lubie z rzadka bryknac, ale potem wracam do normy...
...jakie wiec klocki na przod za rownowartosc oryginalow ???

tomasz
(K) GRILL wersja STI/ CROSS/ SPORT ten w kratke, zderzak tez przytule !!!

Azrael
6 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 24 sie 2009, o 23:24

Ja jeżdże na Red Stuff. Nie jest to jakaś rewelacja ale zawsze lepsze niż seria i w miarę tanie.

tadaoando
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: WA, WO, LRY
Auto: SFXT MY14+SI RS MY10
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 25 sie 2009, o 18:43

witam!
... no dobrze za tem po co to badanie, ktos madry pomyslal, stowrzyl urzadzenie i ono wylicza sile docisku (chyba), czy z sily docisku nie wyczytuje sie tymsamym sprawnosci amortyzatora ?
...ciezko mi uwierzyc iz przez wiele pokolen kierowcow naszych ojcow i dziadkow panowie na dignostyce mierza ...nic !!!???

tomasz
(K) GRILL wersja STI/ CROSS/ SPORT ten w kratke, zderzak tez przytule !!!

vibowit
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kiełpin
Auto: szkoda
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 25 sie 2009, o 21:57

tadaoando pisze:...ciezko mi uwierzyc

tomasz
Cóż, Tomaszu niewierny. ;-)
Taka jest prawda. Ta maszyna coś tam pokazuje. To, że pokazuje, że jest dobrze, wcale nie oznacza, że jest. Jak pokazuje, że jest niedobrze, to może oznaczać, że faktycznie jest źle. 8-)
czarne jest piękne...

Sławek
3 gwiazdki
Lokalizacja: Szczecin
Auto: Forester 2.0XT,Justy G3,Outback H6
Polubił: 2 razy
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 25 sie 2009, o 21:59

Tak czy owak d... z tyłu. Ale tak na poważnie to wydaje mi się, że jeżeli do Subarynek stosujemy OEM-y to mamy dużą pewność,że nic sięnie zepsuje i auto będzie bezawaryjne. Z chwilą wejścia w przeróbki (czytaj: tuningi) lub druciarstwo bezawaryjność się kończy. Niestety rozrząd w ASO to 2 tpln, świece 500 pln a amortyzatory (samopoziomujące) to chyba coś około 3 tPLN. Jeżeli ktoś ma pod ręką jakieś 4turba czy inne nieautoryzowane ale dobre serwisy to chociaż może ma trochę taniej a jak nie no to cienka sprawa chcesz mieć jakość to musisz płacić no chyba, że wybierasz jakoś. Niestety sam muszę też wybierać a możliwości na tym moim zadupiu mam b.ograniczone :wall:

eddie_gt4
Awatar użytkownika
4 gwiazdki
Lokalizacja: Wilno
Auto: zono-woz FXT MY'16 & daily WRX MY'15 & fun-car Celica GT-Four MY'96
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 25 sie 2009, o 22:03

Sławek pisze: (...) amortyzatory (samopoziomujące) to chyba coś około 3 tPLN (...)
Niestety sam muszę też wybierać a możliwości na tym moim zadupiu mam b.ograniczone :wall:
w moim zadupiu takie amorki to ok. 1100 PLN/szt.
Jezdzic nie umiem, ale bardzo lubie :mrgreen:

Sławek
3 gwiazdki
Lokalizacja: Szczecin
Auto: Forester 2.0XT,Justy G3,Outback H6
Polubił: 2 razy
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 25 sie 2009, o 23:19

eddie_gt4 pisze: w moim zadupiu takie amorki to ok. 1100 PLN/szt.
Różnica niewielka dwie szt+montaż to prawie 3 tPLN. Może gdzieś jest jakie tańsze zadupie ale wątpię niestety :wall:

Niedźwiedź
Awatar użytkownika
4 gwiazdki
Lokalizacja: Warszawa
Auto: SI
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 25 sie 2009, o 23:29

eddie_gt4 pisze: w moim zadupiu takie amorki to ok. 1100 PLN/szt.
to się z USA nie opłaca ściągać z tego co kojarzę tam to koszt ok 300$/szt
Obrazek
Obrazek

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 26 sie 2009, o 09:40

wlasnie czegos mi w Wisni brakowalo. A tak fajnie tym brajtem sie 'psztyka' z nudow. Ide poszukac jakiegos odpowiednika :-d

tadaoando
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: WA, WO, LRY
Auto: SFXT MY14+SI RS MY10
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 26 sie 2009, o 17:19

witam!

...roztrzasamy wiec, wiele aspektow pozwolcie panowie tak zformulowac pytanie, skoro obecnie nie mam pod reka hamowni a wstrzasarka nie jest wiarygodnia (to juz ustalilismy) jezdzenie w kolko i czekanie na poslizg tez wydaje sie malo miarodajne- TO JAK SPRAWDZIC SPRAWNOSC AMOTYZATOROW ??? ...gdyz bujanie nadwoziem i kolysanie to jakas porazka, wiec JAK !!!

tomasz
(K) GRILL wersja STI/ CROSS/ SPORT ten w kratke, zderzak tez przytule !!!

Azrael
6 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 26 sie 2009, o 17:35

tadaoando, porównać ze sprawnym egzemplarzem.

Sławek
3 gwiazdki
Lokalizacja: Szczecin
Auto: Forester 2.0XT,Justy G3,Outback H6
Polubił: 2 razy
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 26 sie 2009, o 18:12

Azrael pisze: porównać ze sprawnym egzemplarzem
A po czym poznać sprawny egzemplarz? :-p Na moim zadupiu to jak jakieś Subaru zobaczę w ciągu tygodnia to sukces a Forka to może raz/miesiąc. O jakiś przyzwoitych serwisach ogarniających Subaru to mogę zapomnieć.Na wymianę rozrządu jadę 200 km . :wall:

Azrael
6 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 26 sie 2009, o 18:17

Sławek, cóż można poradzić. Na odległość cięzko cokolwiek. Pocieszę Cię ze do nas przyjeżdżają auta z Koszalina, Rzeszowa... i to nawet na prostrze rzeczy niż rozrząd.

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 26 sie 2009, o 20:47

a jak do NRD pojedziesz to nie masz jakiegoś serwisu bliżej?
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

Grzesiek_67
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Adamów
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 26 sie 2009, o 21:16

inquiz pisze: a jak do NRD pojedziesz to nie masz jakiegoś serwisu bliżej?


Tak, na przykład w Karl Marx Stadt :-)
Brak podpisu.

tadaoando
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: WA, WO, LRY
Auto: SFXT MY14+SI RS MY10
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 31 sie 2009, o 19:13

witam!

mam zagwozdke potrzebuje dokladnych danych/parametry co do sprezyn dla mojego forka 2,5XT at 06'.
...co juz wiem otoz grubosc/srednica drutu 12mm(tyl), 14mm(przod).
...5,5 zwoja (tyl), nie wiem bo ciezko zobaczyc ??? (przod).
...wysokosc 360mm(dane od kolegi) i tu sprzecznosc 390mm(tyl), a przodu to ciezko odgadnac ???.
prosze o pomoc byc moze uda sie zalatwic dobrej marki sprezyny do forestera, ale sprzedawca niemiec nie ma katalogu tylko napis na pudelku subaru a ojciec niebardzo szprecha by sie dogadywac w szczegolach.

tomasz
(K) GRILL wersja STI/ CROSS/ SPORT ten w kratke, zderzak tez przytule !!!

ODPOWIEDZ