FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Pytania i problemy techniczne związane z Subaru. Trytytki, śrubki i inne tematy dla maniaków niszczenia żelastwa ;-)
Regulamin forum
Zanim założysz nowy wątek, poczytaj najczęściej zadawane pytania
tadaoando
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: WA, WO, LRY
Auto: SFXT MY14+SI RS MY10
Polubił: 0
Polubione posty: 0

FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 23 sie 2009, o 20:39

Witam wszystkich!

...to moj pierwszy forek wiec doswiadczenie zadne prosze wiec o ulgowe traktowanie. ponad rok temu nabylem na kreske forester-a 2,5 xt at europa 06' mial mala stluczke, ale to piekny czarny turbo wiec...
...krotko, mial juz instalacje sekwencyjna prins-a i zbiornik w kole. sprowadzajacy na uwage iz tyl troche siedzi (kolega robert ma wersje bez lpg i w manualu) poinformowal mnie iz wystarczy troche po dolkach pobrykac to zawieszenie samopoziomujace natychmiast sie podpapuje. liczylem i sie przeliczylem wisi jak koledzy pisali o wersji s-turbo " jak kuper tesciowej".
...czytalem o mozliwosci dorobienia twardszych sprezyn za200-300pln wiec ten temat powiedzmy tym zalatwie klopot jest z amortyzatorami gdyz nie moge znalezdz nic poza ASO. lub niedaj panie uzywki.
...gdzie mozna nabyc amortyzatory do tej wersji KYB-a, BILSTEINA, lub innego producenta. a moze nie musza byc samopoziomujace?
...czym sie one wogole roznia od amortyzatorow od OUTBACK-a, TRIBEC-ki przeciez tam sa tez silniki podobnej mocy, auta podobnego ciezaru, ...

prosze o wyrozumialosc.


(K) GRILL wersja STI/ CROSS/ SPORT ten w kratke, zderzak tez przytule !!!

Grzesiek_67
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Adamów
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 23 sie 2009, o 20:45

tadaoando pisze: ...gdzie mozna nabyc amortyzatory do tej wersji KYB-a, BILSTEINA, lub innego producenta. a moze nie musza byc samopoziomujace?

Można nabyć kompletny zestaw (cztery amortyzatory wraz ze sprężynami i jak masz jeszcze ochotę to device regulujący w 16-to stopniowej skali miękkość/twardość zawieszenia) firmy TEIN z serii Super Street z Top Mountami w firmie 4turbo. Nie, nie muszą być samopoziomujące. Zresztą re całe samopoziomowanie to więcej makaronu na uszach niż faktycznego efektu. A Teina polecam. Warto.
tadaoando pisze: ...czytalem o mozliwosci dorobienia twardszych sprezyn za200-300pln wiec ten temat powiedzmy tym zalatwie klopot jest z amortyzatorami gdyz nie moge znalezdz nic poza ASO. lub niedaj panie uzywki.
Nie rób druta z prawdziwego samochodu, to droga na skróty i donikąd.

Pozdrawiam
Grzegorz
Brak podpisu.

tadaoando
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: WA, WO, LRY
Auto: SFXT MY14+SI RS MY10
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 23 sie 2009, o 20:50

...dzieki za szybka odpowiedz, ale teraz bolesne pytania ile za calosc i czy to rzeczywiscie podniesie auto do poziomu +-0,00 ??? a moze uda sie jeszcze cos podrzucic jakies 30-50mm ???
a to 4turbo to moze w w-wie? jakis namiar?

pozdrawiam tomasz
(K) GRILL wersja STI/ CROSS/ SPORT ten w kratke, zderzak tez przytule !!!

Azrael
6 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 23 sie 2009, o 20:59


Grzesiek_67
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Adamów
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 23 sie 2009, o 21:00

Tu masz namiary http://firma.4turbo.pl/ - mają oddział w Warszawie, na Mysiadle. Polecam - pełna profecha.

Zawieszenie, o którym Ci wspomniałem nie podniesie auta ale ....go obniży i to dosyć znacznie o 70-80mm. Jest to zawieszenie specjalnie dedykowane do Twojego Forka i tak najzgrubniej rzecz ujmując pozwala ono na bardzo odważną jazdę w najciaśniejszych winklach :mrgreen: A serio jest to zawieszenie, które łączy w sobie cechy zawieszenia uniwersalnego (do codziennego spokojnego poruszania się po mieście) i takiego delikatnie sportowego (delikatnie dlatego, iż nie wypadają Ci plomby na wybojach).
Musisz sobie odpowiedzieć czy chcesz zrezygnować z pseudo terenowych właściwości Forka na rzecz pseudo sportowych. Jak tak, to jest to zawiecha dla Ciebie.
Cena obecnie - pewnie coś około 5.500 PLN.
Cena tylnych amortyzatorów samopoziomujących w ASO (tylko tył, bez sprężyn !!!!) - około 3.000 PLN

Pozdrawiam
Grzegorz
Brak podpisu.

tadaoando
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: WA, WO, LRY
Auto: SFXT MY14+SI RS MY10
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 23 sie 2009, o 21:11

...wiesz wszystko brzmi dobrze, ale ja jednak wole pseudo terenowe mozliwosci tego auta. nie gniewaj sie ale te 2,5 turbo 230 KM nawet na gazie to najszybsze auto jakim dane mi bylo jezdzic, biorac pod uwage przepisy i moje umiejetnosci to az natto. wiesz dane mi czasem z zona pojezdzic po lesie i na tzw. letnisko przez drogi polne poniszczone przez ciezkie traktory... potrzebuje nieco wyzszego lub przynajmniej standartwo zawieszonego forka. uprzejmie prosze pomoz mi znaledz cos co go podzwignie nie tracac znacznie na trakcji.

pozdrawiam tomasz
(K) GRILL wersja STI/ CROSS/ SPORT ten w kratke, zderzak tez przytule !!!

Grzesiek_67
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Adamów
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 23 sie 2009, o 21:18

tadaoando,
ok, jasne, nic na siłę ;-)

Tomku, nic poza oryginałami z ASO Ci nie polecę, bo za przeróbki typu sprężyny z Renault Kango odpowiedzialności nie wezmę.
Nie idź na skróty, te wszystkie tajemne przeróbki i tanie dostosowania pokazują swoją nieobliczalności w sytuacjach, nazwijmy je, niestandardowych. Nie daj Boże zapniesz jakiegoś przypadkowego boka i auto zacznie zachowywać się w sposób nieobliczalny - na nic zdadzą się wszystkie zalety napędu 4x4, jak auto jest kompletnie przypadkowo stabilizowane i amortyzowane. Pomyśl o tym, to Twoje, Twoich najbliższych i Bogu ducha winnych innych uczestników ruchu drogowego bezpieczeństwo. Mówię serio i poważnie.
Masz mocne auto, które wymaga odpowiedzialności.

Pozdrawiam
Grzegorz
Brak podpisu.

tadaoando
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: WA, WO, LRY
Auto: SFXT MY14+SI RS MY10
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 23 sie 2009, o 21:25

...ogromne dzieki, prosze wiec o namiar na najtaniej dostepne oryginalne amortyzatory do wersji 2,5xt 06'

...niemniejjednak pozwalam sobie zostawic temat otwartym, byc moze jest jakies alternatywne+bezpieczne+profesjonalne rozwiazanie na moja bolaczke.

pozdrawiam serdecznie tomasz
(K) GRILL wersja STI/ CROSS/ SPORT ten w kratke, zderzak tez przytule !!!

esilon
6 gwiazdek
Auto: mat
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 4 razy

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 23 sie 2009, o 21:32

Grzesiek_67 pisze: Zawieszenie, o którym Ci wspomniałem nie podniesie auta ale ....go obniży i to dosyć znacznie o 70-80mm.

a takie co obniży o max 30mm to dostepne jest gdzieś ?
190-70=120mm to wynik nieakceptowalny w Foresterze jak dla moich potrzeb, jaka maksymalna wysokość ustawienia tego teina jest ? może być też info o najmniejszym mozliwym obniżeniu ;-)

Azrael
6 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 23 sie 2009, o 21:36

Tu są wszystkie dane dla modelu po 2002:

http://www.tein.co.uk/installation_manu ... 5_02-.html

a tu przed 2002:

http://www.tein.co.uk/installation_manu ... 97-01.html


i -38mm jest blisko oczekiwań chyba :)

szczur75
3 gwiazdki
Lokalizacja: wrocław
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 23 sie 2009, o 21:38

tadaoando pisze: ...gdzie mozna nabyc amortyzatory do tej wersji KYB-a, BILSTEINA, lub innego producenta. a moze nie musza byc samopoziomujace?

U każdego, kto to sprzedaje :arrow: do Twojego auta nie robią.
tadaoando pisze: ...czym sie one wogole roznia od amortyzatorow od OUTBACK-a, TRIBEC-ki przeciez tam sa tez silniki podobnej mocy, auta podobnego ciezaru, ...


Różnią się....wogóle się różnią. Np. budową.

tadaoando
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: WA, WO, LRY
Auto: SFXT MY14+SI RS MY10
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 23 sie 2009, o 21:48

...a tak z czystej ciekawosci, to sprezyny z kangoo nie sa za mieciutkie ??? przeciez francuzy z tego wlasnie slyna z miekkiego zawieszenia. to jak to ma sie do forester-a duze auto mocny silnik, 4x4 ??? co ci ludzie wymyslaja?
...pominawszy miekkosc to czy tylnie lub przednie sprezyny zgadzaja sie srednica? iloscia zwojow???
... a ten kto to przetestowal to jescze zyje...nie chce nikogo obrazic tylko dowiedziec.

pozdrawiam tomasz
(K) GRILL wersja STI/ CROSS/ SPORT ten w kratke, zderzak tez przytule !!!

Grzesiek_67
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Adamów
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 23 sie 2009, o 22:45

esilon,
Esi, bierz. Tak, jak pisze Kuba, dla Twojego (SG5) minimalne obniżenie -38mm.
U mnie (SF5) niestety było -70mm, no bo przecież nie zrobię sobie różnicy pomiędzy przodem a tyłem rzędu 30mm :-)

Tomek, powyższe również dedykuję Tobie ;-)

Pozdrawiam
Grzegorz
Brak podpisu.

tadaoando
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: WA, WO, LRY
Auto: SFXT MY14+SI RS MY10
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 24 sie 2009, o 08:21

...dzieki grzesiek, widzisz ja jednak mam wizje odmienna od niemieckiej szkoly: obnizac, obnizac... chcialbym lekko/rozsadnie podniesc do stanu zero lub uniesc ale rowno max.+50mm no i napewno utwardzic, chyba ze lepszym dla trakcji oraz bezpieczenstwa auta i jak pisales innych uzytkownikow drogi- bedzie miekkie. jesli sie nie uda (a zreguly sie nie poddaje) pozostane przy standardzie. poprosze wtedy na namiar gdzie mozna je nabyc najtaniej no i moze zrezygnowalbym z tego pseudo samopoziomowania, gdyz ja go nie odczulem przez 15000km jakie zrobilem (forek ma juz 77000).

pozrawiam tomasz
(K) GRILL wersja STI/ CROSS/ SPORT ten w kratke, zderzak tez przytule !!!

Azrael
6 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 24 sie 2009, o 08:59

To jak chcesz standard i zrezygnować z samoopziomowania, bo się zgubiłem...?

tadaoando
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: WA, WO, LRY
Auto: SFXT MY14+SI RS MY10
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 24 sie 2009, o 10:14

... panowie powiem wiec szczerze jak na spowiedzi oprocz wyjazdow do lasu i na wycieczki auto potrzebne jest tez do pracy. jestem sobie skromnym architektem i czasem musze podjechac do klienta na budowe lub z developerem cos obejzec i nie raz juz mi spod obcieral na koleinach...
...podoba mi sie subaru choc uwazane jest generalnie przez wiekszosc kierowcow za brzydkie, jednak mnie dpowiada anie ma wsrod subarek innego tak fajnego wysoko zawieszonego i szybkiego auta jak forek wiec chcialbym go lekko uniesc chociaz do pozimu standart gdyz tyl mi usiadl, byc moze to wina butli+ hak a byc moze samopoziomowanie juz nie dziala ???
...amortyzatory standart dla mojego modelu sa z samopoziomowaniem (ale mi na nim ne zalezy jesli ma sie tylko psuc).
podobne modele maja amortyyzatory tylko bez samopoziomowania (chyba) gdyz widuje kierowcow wyzej zawieszonych niz moj forek (a modele 2005-2008) wiec chce podobnie wyzej wisiec, ale bezpiecznie.

tomasz
(K) GRILL wersja STI/ CROSS/ SPORT ten w kratke, zderzak tez przytule !!!

So What!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kraków
Auto: Giulia V Q4
Polubił: 287 razy
Polubione posty: 55 razy

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 24 sie 2009, o 10:19

tadaoando pisze: ... panowie powiem wiec szczerze jak na spowiedzi oprocz wyjazdow do lasu i na wycieczki auto potrzebne jest tez do pracy. jestem sobie skromnym architektem i czasem musze podjechac do klienta na budowe lub z developerem cos obejzec i nie raz juz mi spod obcieral na koleinach...
...podoba mi sie subaru choc uwazane jest generalnie przez wiekszosc kierowcow za brzydkie, jednak mnie dpowiada anie ma wsrod subarek innego tak fajnego wysoko zawieszonego i szybkiego auta jak forek wiec chcialbym go lekko uniesc chociaz do pozimu standart gdyz tyl mi usiadl, byc moze to wina butli+ hak a byc moze samopoziomowanie juz nie dziala ???
...amortyzatory standart dla mojego modelu sa z samopoziomowaniem (ale mi na nim ne zalezy jesli ma sie tylko psuc).
podobne modele maja amortyyzatory tylko bez samopoziomowania (chyba) gdyz widuje kierowcow wyzej zawieszonych niz moj forek (a modele 2005-2008) wiec chce podobnie wyzej wisiec, ale bezpiecznie.

tomasz
1. Wymień amortyzatory na seryjne i nie kombinuj.
2. Postaraj się pisać posty staranniej. Ufam, że dasz radę ;-)

Azrael
6 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 24 sie 2009, o 12:22

tadaoando, sprawne amortyzatory samopoziomujące utrzymują tył wyżej. Twoje są najwyraźniej zepsute.

tadaoando
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: WA, WO, LRY
Auto: SFXT MY14+SI RS MY10
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 24 sie 2009, o 13:26

...a moze to poprostu wina zbiornika z gazem+ paliwo+haka zamontowane ponad standart ???
(K) GRILL wersja STI/ CROSS/ SPORT ten w kratke, zderzak tez przytule !!!

Niedźwiedź
Awatar użytkownika
4 gwiazdki
Lokalizacja: Warszawa
Auto: SI
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 24 sie 2009, o 14:02

tadaoando pisze: ...a moze to poprostu wina zbiornika z gazem+ paliwo+haka zamontowane ponad standart ???
samopoziom polega właśnie na tym, żeby wyrównać auto do odpowiedniego poziomu przy obciążeniu bagażnika. U Ciebie po włożeniu butli z gazem to nie działa - czyli sampoziom padnięty. Amortyzatory do wymiany.
Obrazek
Obrazek

Grzesiek_67
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Adamów
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 24 sie 2009, o 14:12

tadaoando pisze: ...a moze to poprostu wina zbiornika z gazem+ paliwo+haka zamontowane ponad standart ???

Nie, to absolutnie nie powinno robić różnicy w wysokości zawieszenia tyłu.

Pozdrawiam
Grzegorz
Brak podpisu.

tadaoando
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: WA, WO, LRY
Auto: SFXT MY14+SI RS MY10
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 24 sie 2009, o 17:16

...panowie, bylem wlasnie na diagnostyce i poprosilem o wyjatkowo dokladne sprawdzenie amortyzatorow. facet byl juz po godzinach pracy wiec wydruku nie mam, ale zapamietalem dwie cyfry okreslajace zuzycie amortyzatorow.
... to 0,23 oraz 0,21 co kolwiek to znaczy. czlowiek powiedzial iz takie zuzycie to aby tylko mial kazdy.
amortyzator ma jeszcze powyzej 80%... a do samopoziomowania powiedzial, iz poprostu sie czepiam.
...powiedzcie mi czy amortyzator moze miec padniety tylko i wylacznie system samopoziomowania, czy tez jest to bezwzglednie calosc ??? przepraszam ale jestem laikiem.

pozdrawiam serdecznie tomasz
(K) GRILL wersja STI/ CROSS/ SPORT ten w kratke, zderzak tez przytule !!!

deLux
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: X.X
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 24 sie 2009, o 17:20

tadaoando pisze:... panowie powiem wiec szczerze jak na spowiedzi oprocz wyjazdow do lasu i na wycieczki auto potrzebne jest tez do pracy. jestem sobie skromnym architektem i czasem musze podjechac do klienta na budowe lub z developerem cos obejzec i nie raz juz mi spod obcieral na koleinach...
...podoba mi sie subaru choc uwazane jest generalnie przez wiekszosc kierowcow za brzydkie, jednak mnie dpowiada anie ma wsrod subarek innego tak fajnego wysoko zawieszonego i szybkiego auta jak forek wiec chcialbym go lekko uniesc chociaz do pozimu standart gdyz tyl mi usiadl, byc moze to wina butli+ hak a byc moze samopoziomowanie juz nie dziala ???
...amortyzatory standart dla mojego modelu sa z samopoziomowaniem (ale mi na nim ne zalezy jesli ma sie tylko psuc).
podobne modele maja amortyyzatory tylko bez samopoziomowania (chyba) gdyz widuje kierowcow wyzej zawieszonych niz moj forek (a modele 2005-2008) wiec chce podobnie wyzej wisiec, ale bezpiecznie.

tomasz

ZTCW do takiej roboty to możesz nawet wsadzić sprężyny STi do forka i KYB AGX.... skąd wiem? hmmm.... ktoś powie w tym setupie dupka wisi, ale jak jedzie :giggle:

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 74 razy
Polubione posty: 425 razy

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 24 sie 2009, o 17:23

tadaoando pisze: amortyzator ma jeszcze powyzej 80%...
Diagnostykę amortyzatorów na tej wstrząsarce to można sobie między bajki włożyć.
Wynik nie mówi nic o skuteczności amortyzatorów.

Niedźwiedź
Awatar użytkownika
4 gwiazdki
Lokalizacja: Warszawa
Auto: SI
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: FORESTER 2,5XT amortyzatory.

Post 24 sie 2009, o 17:52

jarmaj pisze: Wynik nie mówi nic o skuteczności amortyzatorów.
wynik nie mówi totalnie o niczym!! Ja na zespawanych i pokrzywionych amorkach , totalnie zero , miałem 76%...
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ