Skrzynia WRX 01-problem z 1 biegiem

Pytania i problemy techniczne związane z Subaru. Trytytki, śrubki i inne tematy dla maniaków niszczenia żelastwa ;-)
Regulamin forum
Zanim założysz nowy wątek, poczytaj najczęściej zadawane pytania
ODPOWIEDZ
Vincent Vega
0 gwiazdek
Auto: bus
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Skrzynia WRX 01-problem z 1 biegiem

Post 8 wrz 2009, o 12:16

Witajcie!
Mam problem z włączaniem jedynki. Przy szybkim ruchu lewarka w przód skrzynia zgrzyta. Przy wolnym, delikatnym ruchu (tak na dwa) zgrzytów nie ma, ale nie zawsze można wbić jedynkę. Pomaga wtedy lekkie (na pół centymetra) odchylenie gałki w kierunku biegu drugiego i wtedy wchodzi. Pozostałe biegi bez problemu. Myślałem, że jest to synchronizator pierwszego biegu. Samochodem jechał mechanik z ASO i stwierdził że winne jest jakieś małe łożysko igiełkowe na wałku. Jest już zużyte i nie zawsze sprzęgło zdąży wyhamować i stąd ten zgrzyt. Ponoć przy każdej naprawie skrzyni wymieniają to łożysko na nowe bo koszt znikomy a skoro mają wszystko rozebrane to dają nowe.
Jakie macie sugestie? Czy mechanik dobrze zdiagnozował usterkę? Nie wiem jakim olejem jest zalana skrzynia i na początek chciałbym wymienić na Shella. Jest sens ? Przelot 150 000, nie upalam.



Azrael
6 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: Skrzynia WRX 01-problem z 1 biegiem

Post 8 wrz 2009, o 12:23

Łożysko koła zamachowego słychac i nie spotkalem się żeby powodowało zgrzyty. Raczej skrzynia do naprawy. Oczywiście przy okazji łożysko można sprawdzić.

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 74 razy
Polubione posty: 425 razy

Re: Skrzynia WRX 01-problem z 1 biegiem

Post 8 wrz 2009, o 12:32

Też pod koniec życia skrzyni miałem taki efekt, że przy włożeniu jedynki zaraz po wciśnięciu sprzęgła był zgrzyt.

Twój synchronizator już przeniósł się do krainy wiecznych synchronizacji. ;-)

Czy coś więcej, na początek spuść olej i zobacz, czy na magnesiku na śrubie są jakieś opiłki (pewnie będą). Tak czy siak, skrzynia do remontu.

Vincent Vega
0 gwiazdek
Auto: bus
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Skrzynia WRX 01-problem z 1 biegiem

Post 8 wrz 2009, o 12:38

Azrael- co z Twojego doświadczenia to może być?

Myślałem, że mechanik trafił z diagnozą, bo jak mu powiedziałem, o co chodzi stwierdził: "Za szybko Pan wbija jedynkę" Czyli jak napisałem Wolno-OK, szybko-Źle. W czasie jazdy sprawdził też synchronizator pierwszego biegu i stwierdził, że jest OK.

Azrael
6 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: Skrzynia WRX 01-problem z 1 biegiem

Post 8 wrz 2009, o 12:39

Rewizja skrzyni to nic strasznego i nie boli ;-)

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 74 razy
Polubione posty: 425 razy

Re: Skrzynia WRX 01-problem z 1 biegiem

Post 8 wrz 2009, o 12:49

Vincent Vega pisze:Za szybko Pan wbija jedynkę

Eee tam. Jak jest OK, to nic takiego się nie ma prawa dziać.

Azrael
6 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: Skrzynia WRX 01-problem z 1 biegiem

Post 8 wrz 2009, o 12:49

Dokładnie, jak jest sprawne to może byc mega opor ale nie ma prawa zgrzytnąć.

Vincent Vega
0 gwiazdek
Auto: bus
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Skrzynia WRX 01-problem z 1 biegiem

Post 8 wrz 2009, o 12:51

Czy budowa skrzyni w WRX jest jakaś specyficzna w porównaniu ze "zwykłymi autami"?
Czy przy demontażu trzeba na coś szczególnie zwrócić uwagę?
Czy mój mechanik z czterdziestoletnim doświadczeniem sobie poradzi? (pewnie skrzyni z Subaru nie wyciągał)

Azrael
6 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: Skrzynia WRX 01-problem z 1 biegiem

Post 8 wrz 2009, o 12:53

Jak ma instrukcję serwisową i mie z niej korzystać to sobie poradzi. Skrzynia 5MT jest prosta jak budowa cepa. Z wyciąganiem dla mechanka bez doświadczenia z Subaru niespodzianką może być tylko sprzęgło ciagnione i waga samej skrzyni (nie polecam próby wyciagania samemu)

ODPOWIEDZ