CB radio, albo opowieści o czarnej kobrze

Pytania i problemy techniczne związane z Subaru. Trytytki, śrubki i inne tematy dla maniaków niszczenia żelastwa ;-)
Regulamin forum
Zanim założysz nowy wątek, poczytaj najczęściej zadawane pytania
gruby
5 gwiazdek
Auto: klekotnik
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: CB radio, albo opowieści o czarnej kobrze

Post 18 lut 2011, o 01:02

vibowit pisze:Do samochodu najczęściej wystarczy cokolwiek, o ile coś słychać.
Ja miałem Presidenta za 500+, ale się go pozbyłem i kupiłem Alana 18 (pełnoletniego) za parę groszy i teraz jest lepiej tzn. ciszej.
Kwestia "cichosci", to sprawa regulacji + dobrej masy.
U mnie jedyne z urzadzen, co potrafi dowalic radiu, to centralny zamek.

Ale wydawanie wlasnie 500+, a nawet 300+ (bez uwarunkowan), jest szalenstwem.

g.

ps. Moge sprzedac namiar na fajna bude, gdzie mozna zestaw dzialajacy "z palca" za 200 florenow polskich zanabyc.



FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: CB radio, albo opowieści o czarnej kobrze

Post 18 lut 2011, o 08:16

Subaru mają jeden drobny minusik. Strasznie sieją i sprawdzona rzecz, która w miare ogarnia, to system redukcji szumów.
A wtedy to juz radyjko musi dziebko kosztować, o antence za jakieś 200pln nie wspominam. ;-)
Dolce far niente ;-)

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: CB radio, albo opowieści o czarnej kobrze

Post 18 lut 2011, o 08:39

gruby pisze:Kwestia "cichosci", to sprawa regulacji + dobrej masy.
I pewnie właśnie o tę "regulację" chodzi. Kupiłem kiedyś Dido tanie, małe radio TTI i nie dawało się z niego kompletnie korzystać. Albo jeden wielki szum, albo taka cisza, że nie słychać innych. A jak czasami udało się usłyszeć innych to mówili, że słychać mnie jakbym gadał przez słomkę od coli...
gruby pisze:U mnie jedyne z urzadzen, co potrafi dowalic radiu, to centralny zamek.

Ale wydawanie wlasnie 500+, a nawet 300+ (bez uwarunkowan), jest szalenstwem.
Tak jak w życiu. Kupowanie drogiego w utrzymaniu subaraka jest szaleństwem. Podobnie z CB - chcesz mieć coś, przez co w tym "szaleństwie" usłyszysz innych (a subaru potrafi siać), to czasami musisz wydać 300+ ;-) Fajnie, że udało Ci się dobrać tani i skuteczny zestaw

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Re: CB radio, albo opowieści o czarnej kobrze

Post 18 lut 2011, o 11:33

FUX pisze: Subaru mają jeden drobny minusik.
mają całą masę drobnych miniuików. Na przykład ta cholerna szyba, co czasami szumi czasami nie. Albo światła. Albo to debilne sprawdzanie oleju i pompowanie kół.

Mimo to jak sobie pomyślę o Evo, to mi się szkoda właścicieli robi :mrgreen:

;-)

citan
5 gwiazdek
Lokalizacja: Bełchatów
Auto: japońskie
Polubił: 41 razy
Polubione posty: 14 razy

Re: CB radio, albo opowieści o czarnej kobrze

Post 18 lut 2011, o 12:03

remek pisze: Na przykład ta cholerna szyba
A właśnie, są takie gąbki na prowadnicy (to co widać na szybie po kilku latach). No i ta gąbka wyjechała razem z szybą na mrozie. Miałem uchyloną szybę w garażu i mniej niż 0C, chciałem zasunąć. :mrgreen:

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Re: CB radio, albo opowieści o czarnej kobrze

Post 22 sty 2012, o 01:21

Przypadkiem zauważyłem ciekawy model radyjka - Lafayette Venus - z ciekawości czy ktoś już testował? Radio może nie jest jakieś szczególne ale ktoś w końcu pomyślał o typowych drogowych zastosowaniach ponieważ wyświetlacz i obsługa jest w całości w gruszce a samo pudło można schować pod fotelem albo w bagażniku.
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

Bergen
Awatar użytkownika
Moderator
Lokalizacja: Wrocław
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: CB radio, albo opowieści o czarnej kobrze

Post 22 sty 2012, o 02:56

Była podobna Kobra już. Tego typu konstrukcje zbierają raczej kiepskie opinie.

:arrow: http://www.cb-forum.pl/viewtopic.php?t=11672

A widziałeś takie coś jak Albrecht AE 6890 ?

Soltys
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Ełk / Białystok
Auto: Legacy 2.5 GX MT / Turbodziadek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: CB radio, albo opowieści o czarnej kobrze

Post 22 sty 2012, o 10:56

Ja od tygodnia mam Yosana Turbo + Sirio ML 145 na magnesie. Oczywiście wystrojone.
Używam tego raczej tylko w trasie i mogę w 100% polecić - spory zasięg, mało szumów.
Co prawda jestem laikiem w tych sprawach, ale zestawik za tą cenę bardzo fajny. Raczej lepszy od Unidena 520xl, którego używałem wcześniej.

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Re: CB radio, albo opowieści o czarnej kobrze

Post 22 sty 2012, o 13:09

Albrecht już się kiedyś na forum pojawił ale Venus wygląda praktyczniej po prostu. Ja na razie mam Zeusa i nie planuję zmieniać bo działa a to wrzuciłem bo nie każdy się interesuje a znam sporo osób które rezygnują z cb bo nie chcą bawić się w montaż i narażanie się na utratę szyby.
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

Dyzio
0 gwiazdek
Lokalizacja: WS / WGM
Auto: Forek 2.5 XT MT MY05 EU
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: CB radio, albo opowieści o czarnej kobrze

Post 26 sty 2012, o 17:14

A ja w forku używam ręczniaka alana multi 42 z anteną magnetyczną sirio omega 27 (niecały metr) - działa super. W zestawie z radiem jest m.in. adapter z wtyczką do zapalniczki i gniazdem antenowym. Z adapterem całe radio jest niewiele większe od klasycznej gruszki do gadania. Radio podłączyłem do gniazdka w schowku pod łokciem - mieści się tam idealnie razem z wtyczkami. Jak zestaw nie jest w użyciu, to zamykam schowek i radia nie widać, a antena stoi sobie za siedzeniem kierowcy. W razie potrzeby można włożyć baterie i wziąć radio na wycieczkę pieszą :-)
Jest też sporo akcesoriów do tego ręczniaka, mikrofony, słuchawki, bt na motocykl.


http://www.alan.pl/radiokomunikacja/pro ... am_fm_gw_0
Kupiłem dokładnie taki zestaw http://allegro.pl/cb-radio-midland-alan ... 86532.html

AdamMarshall
Awatar użytkownika
4 gwiazdki
Auto: Forester, Canoe
Polubił: 2 razy
Polubione posty: 20 razy

CB radio, albo opowieści o czarnej kobrze

Post 19 cze 2018, o 08:44

No to złoty szpadel dla mnie poproszę!
Stałem się wczoraj posiadaczem CB. Będę woził w świniaku i czasem używał.

Kto z was kula z radyjkiem?
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

˙ʞoʇdɐן ʎɯ ɯoɹɟ ʇuǝS
AdamMarshall

stefanekmac
5 gwiazdek
Auto: był forek XT jest OBK 2,5
Polubił: 26 razy
Polubione posty: 91 razy

CB radio, albo opowieści o czarnej kobrze

Post 19 cze 2018, o 09:17

Sporo używałem teraz mniej bo Yanosik. Od kierowników dużych i dostawczaków można się sporo dowiedzieć, reszta tylko nasłuchuje. Takie są moje doświadczenia.
Pamietajmy o Wołyniu.

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

CB radio, albo opowieści o czarnej kobrze

Post 19 cze 2018, o 09:40

Od jakiś 12 lat.
Warto, zwłaszcza, że janosik ale i cb, na bocznych drogach nie robi. Nie ma ideału.
Wiele osobówek ma antenki i nic poza tym.
Zero reakcji.
Dolce far niente ;-)

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 73 razy
Polubione posty: 424 razy

CB radio, albo opowieści o czarnej kobrze

Post 19 cze 2018, o 10:42

AdamMarshall pisze:
19 cze 2018, o 08:44
Stałem się wczoraj posiadaczem CB. Będę woził w świniaku i czasem używał.

Kto z was kula z radyjkiem?
Przestałem używać odkąd spopularyzowały się Yanosiki, Ryśki.
CB zawsze irytowało mnie tym, że ciągle tam coś gadało. Mnie interesowały tylko komunikaty o suszarkach, wideorejestratorach itp, a musiałem słuchać całej masy innych wywodów.
Zresztą sądząc po ilości widywanych anten, mało kto jeszcze jeździ z CB w osobówce, więc chyba skuteczność ostrzegania jest sporo mniejsza niż parę lat temu, gdy antena była na co drugim aucie

piotruś
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wielkopolska
Auto: Giulietta Veloce / Hyundai I30N Performance / Ioniq 6 / był Forester 2,5XT
Polubił: 317 razy
Polubione posty: 202 razy

CB radio, albo opowieści o czarnej kobrze

Post 19 cze 2018, o 11:27

AdamMarshall pisze:
19 cze 2018, o 08:44
No to złoty szpadel dla mnie poproszę!
Stałem się wczoraj posiadaczem CB. Będę woził w świniaku i czasem używał.

Kto z was kula z radyjkiem?
Ja też używam od kilku lat. Mam takie niemal "zintegrowane z Foresterem", wiec w razie potrzeby sięgam gruszkę z podłokietnika i już działa. Przydatna rzecz, nie tylko do info o miśkach. Kiedyś ostrzegano o stadzie saren kręcących się przy i na drodze, wiele razy ludzie ostrzegają przed jadącymi na sygnale Strażakami, PR, a ostatnio coraz częściej o korkach i możliwościach objazdów. :mrgreen:

AdamMarshall
Awatar użytkownika
4 gwiazdki
Auto: Forester, Canoe
Polubił: 2 razy
Polubione posty: 20 razy

CB radio, albo opowieści o czarnej kobrze

Post 19 cze 2018, o 11:44

Generalnie nabyłem, bo się trafiła okazja za grosze, poza tym zagrał sentyment (używałem CB przez kilka lat od 1991).

No i jeszcze doszły przykre wspomnienia, kiedy to dwukrotnie do komunikacji w trasie na kilka aut użyliśmy PMRek.

To że CB-Radio ma dużo plusów jak i minusów jest zupełnie jasne.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

˙ʞoʇdɐן ʎɯ ɯoɹɟ ʇuǝS
AdamMarshall

barbie
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jarne City
Auto: Subarbie Impreza WRX
Polubił: 34 razy
Polubione posty: 87 razy

CB radio, albo opowieści o czarnej kobrze

Post 19 cze 2018, o 12:05

Ja używałam kilka lat, ale od jakiś 5 lat już nie. Yanosik wystarcza, a i zachrzaniać z nadświetlną mniej mi się chce. Rzeczywiście CB miało zalety dot. korków, wypadków, objazdów, niebezpieczeństw. Ale było kolejnym szuwaksem do upchnięcia w samochodzie, zajmowało zapalniczkę, hałasowało w i tak niezbyt cichym aucie, non stop jakieś gadanie pierdół przez mędrców eteru - męczące. Nadal mam radio w piwnicy, ale nawet nie wiem czy działa.
Inna rzecz, że znacznie mniej jeżdżę w trasy od kilku lat, a jak jeżdżę to głównie po autostradach, gdzie warunki są trochę bardziej przewidywalne i nawigacja z działającym połączeniem traffic wystarczy do tego, żeby ominąć syf. A na drogach lokalnych i tak cisza w eterze, więc też bez sensu.

ata
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Auto: Subaru
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 10 razy

CB radio, albo opowieści o czarnej kobrze

Post 19 cze 2018, o 12:18

AdamMarshall pisze:
19 cze 2018, o 08:44
No to złoty szpadel dla mnie poproszę!
gallery_6077_392_13541.png
AdamMarshall pisze:
19 cze 2018, o 08:44
Kto z was kula z radyjkiem?
Zdarza się. Nie w każdym aucie którego używam jest zamontowane, ale jak jest to używam.
Teraz to już mniej przydatne, bo Yanosiki i takie tam. Ale czasem jeszcze może się przydać.
barbie pisze:
19 cze 2018, o 12:05
A na drogach lokalnych i tak cisza w eterze, więc też bez sensu.
No własnie, już nie te czasy kiedy na każdym zadupiu dało się złapać kogoś na CB.

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

CB radio, albo opowieści o czarnej kobrze

Post 19 cze 2018, o 12:49

Ostatnio jeżdżę mniej. Koleś, jeż∂żący dużo, ma włączonego w tle janosika i korzysta z nawigacji online googla. Korki, objazdy na bieżąco.
Dolce far niente ;-)

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 37 razy
Polubione posty: 76 razy

CB radio, albo opowieści o czarnej kobrze

Post 20 cze 2018, o 07:59

Używam w dwóch wozach.
Nie ma trasy aby sie choć raz nie przydało już nie wspominając ile razy mi sie zwrócił koszt zakupu :-)
No i jadąc w kilka aut, super sprawa.

AdamMarshall
Awatar użytkownika
4 gwiazdki
Auto: Forester, Canoe
Polubił: 2 razy
Polubione posty: 20 razy

CB radio, albo opowieści o czarnej kobrze

Post 20 cze 2018, o 11:40

W tym tygodniu będę montował to radio, bo na razie luzem się wala, a czekam na uchwyt montażowy.

I teraz pytanie - skąd najlepiej pociągnąć do niego zasilanie (pacjent Forester SG).
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

˙ʞoʇdɐן ʎɯ ɯoɹɟ ʇuǝS
AdamMarshall

piotruś
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wielkopolska
Auto: Giulietta Veloce / Hyundai I30N Performance / Ioniq 6 / był Forester 2,5XT
Polubił: 317 razy
Polubione posty: 202 razy

CB radio, albo opowieści o czarnej kobrze

Post 20 cze 2018, o 11:49

AdamMarshall pisze:W tym tygodniu będę montował to radio, bo na razie luzem się wala, a czekam na uchwyt montażowy.

I teraz pytanie - skąd najlepiej pociągnąć do niego zasilanie (pacjent Forester SG).
Z gniazda zapalniczki w podłokietniku. W pokrywce jest takie wygodne wycięcie do wyciągnięcia przewodu na zewnątrz Obrazek

Wysłane z mojego ONEPLUS A5000 przy użyciu Tapatalka


piotruś
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wielkopolska
Auto: Giulietta Veloce / Hyundai I30N Performance / Ioniq 6 / był Forester 2,5XT
Polubił: 317 razy
Polubione posty: 202 razy

CB radio, albo opowieści o czarnej kobrze

Post 20 cze 2018, o 12:00

AdamMarshall pisze:
20 cze 2018, o 11:40
W tym tygodniu będę montował to radio, bo na razie luzem się wala, a czekam na uchwyt montażowy.

I teraz pytanie - skąd najlepiej pociągnąć do niego zasilanie (pacjent Forester SG).
Zobacz ten wątek na kropce
https://forum.subaru.pl/topic/93292-mon ... rester-sg/
pod koniec pierwszej strony jest moje rozwiązanie :mrgreen:

szamot
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Tbg
Auto: Czarne
Polubił: 20 razy
Polubione posty: 41 razy

CB radio, albo opowieści o czarnej kobrze

Post 21 cze 2018, o 23:24

AdamMarshall pisze:
19 cze 2018, o 08:44
Kto z was kula z radyjkiem?
Od zawsze
Oczywiście to "szumowa" technologia (są oczywiście automatyczne regulacje szumów )
Bum na CB radia minął jakiś czas temu... - i dobrze bo syf w eterze był straszny. Co prawda coraz ciężej z nasłuchu otrzymać info ale kto pyta nie błądzi
Żadne inne urządzenie nie pomoże gdy w nocy w deszczu, nie znając drogi trzeba wyprzedzić ciężarówkę - prośba o pomoc prawie zawsze daję reakcję i pomoc

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

CB radio, albo opowieści o czarnej kobrze

Post 22 cze 2018, o 22:40

szamot pisze:
21 cze 2018, o 23:24
Żadne inne urządzenie nie pomoże gdy w nocy w deszczu, nie znając drogi trzeba wyprzedzić ciężarówkę - prośba o pomoc prawie zawsze daję reakcję i pomoc
Turbo i AWD sprawdzają się świetnie. ;)

ODPOWIEDZ