Forek i Laweta

Pytania i problemy techniczne związane z Subaru. Trytytki, śrubki i inne tematy dla maniaków niszczenia żelastwa ;-)
Regulamin forum
Zanim założysz nowy wątek, poczytaj najczęściej zadawane pytania
radekk
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Zmysłowo/Poznań
Auto: Forester, MX5
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forek i Laweta

Post 18 mar 2008, o 23:43

Ja mam 2000kg -przyczepa z hamulcami



WRC fan
Awatar użytkownika
Moderator
Lokalizacja: inąd
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 10 razy

Re: Forek i Laweta

Post 19 mar 2008, o 00:58

radekk, US'spec ?

radekk
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Zmysłowo/Poznań
Auto: Forester, MX5
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forek i Laweta

Post 19 mar 2008, o 01:12

WRC fan pisze: radekk, US'spec ?
Rodzimy :mrgreen:

kuzi4
Awatar użytkownika
4 gwiazdki
Lokalizacja: Chrzanów/Łódź
Auto: STi TypeR "22B", GT GF 98, Outback 2,5 '00
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forek i Laweta

Post 19 mar 2008, o 18:06

Na stacjach diagnostycznych (dobrych) mają program, w którym można sprawdzić masy dla poszczególnych modeli.

slawo
0 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forek i Laweta

Post 23 mar 2008, o 00:01

Ja mam wprawdzie wpisane 1600 kg, ale w moim przypadku pozostaje problem wlasciwych uprawnien do kierowania takim zestawem. Mowiac po ludzku nie mam kategorii E. Kiedys czytalem jakas zawila interpretacje, ktora pozwalala ciagnac "na kategori B" wiecej niz 750 kg, ale nie moge tego znaleźć.
Pozdrawiam,
Sławo.

hogi
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Kona Stinky
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Forek i Laweta

Post 24 mar 2008, o 08:13

slawo,
Z Wikipedii:


Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii.

Prawo jazdy uprawnia do kierowania:

1. dowolna kategoria prawa jazdy
1. rowerem
2. motorowerem
3. pojazdem zaprzęgowym
2. kategoria A - motocyklem,
3. kategoria A1 - motocyklem o pojemności skokowej silnika nie przekraczającej 125 cm³ i mocy nie przekraczającej 11 kW,
4. kategoria B:
1. pojazdem kategorii B1
2. pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
3. pojazdem, o którym mowa w pkt. 3.1, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
4. mikrobusem, jeżeli posiada do 9 miejsc siedzących,
5. ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,
5. kategoria B1 - trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nie przekraczającej 550 kg, z wyjątkiem motocykla.
6. kategoria C - pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,
7. kategoria C1 - pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i nie przekraczającej 7,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,
8. kategoria D - autobusem, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,
9. kategoria D1 - autobusem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 17 osób łącznie z kierowcą, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,
10. kategoria T - ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym,
11. kategoria B+E, C+E lub D+E - pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą,
12. kategoria C1+E - zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w kategorii C1 i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego,
13. kategoria D1+E - zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w kategorii D1 i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego.

Ponadto prawo jazdy:

1. kategorii B i C+E lub B i D+E - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii B+E,
2. kategorii C+E i D lub B+E i D - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii D+E,
3. kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką,
4. kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E - uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami).

Warunkiem uzyskania prawa jazdy kategorii C, C1, D lub D1 jest posiadanie prawa jazdy kategorii B. Warunkiem uzyskania prawa jazdy kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E jest posiadanie odpowiednio prawa jazdy kategorii B, C, C1, D lub D1.
Doradca Finansowy
http://www.greatpe.pl

devlin
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Włochy
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forek i Laweta

Post 25 mar 2008, o 21:01

Maszyna rolnicza ma w dowodzie:

Pozycja F1 i F2: 1960kg
G: 1510 kg
01: 1800 kg
02: 500 kg
http://wwojnar.com/

– Это водка? – слабо спросила Маргарита. Кот подпрырнул на стуле от обиды.
– Помилуйте, королева, – прохрипел он, – разве я позволил бы себе налить даме водку? Это – чистый спирт!

kuzi4
Awatar użytkownika
4 gwiazdki
Lokalizacja: Chrzanów/Łódź
Auto: STi TypeR "22B", GT GF 98, Outback 2,5 '00
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forek i Laweta

Post 26 mar 2008, o 15:03

slawo, kategoria B:
1. pojazdem kategorii B1
2. pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
3. pojazdem, o którym mowa w pkt. 1, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

Hogi Ci dokładnie napisał, że możesz ciągnąć przyczepę cięższą niż DMC 750 kg. Stare przepisy były chore - wg. nich nie mógł byś holować samochdu kolegi gdybyś nie miał B+E.

slawo
0 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forek i Laweta

Post 31 mar 2008, o 01:29

kuzi4 pisze:slawo, kategoria B:
1. pojazdem kategorii B1
2. pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
3. pojazdem, o którym mowa w pkt. 1, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

Hogi Ci dokładnie napisał, że możesz ciągnąć przyczepę cięższą niż DMC 750 kg. Stare przepisy były chore - wg. nich nie mógł byś holować samochdu kolegi gdybyś nie miał B+E.
Hogi zacytowal takze taki przepis:
" 3. kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką,"
A przyczepa lekka to:
" 51) przyczepa lekka - przyczepę, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg;"

A samochod kolegi moge tak, czy siak holowac na polaczeniu gietkim. Na sztywne najprawdopodobniej potrzebne jest B+E, ale musialbym dokladniej doczytac.
Pozdrawiam,
Slawo

slawo
0 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forek i Laweta

Post 31 mar 2008, o 02:35

Znalazlem interpretacje przepisow o ktorej wspominalem wczesniej

http://www.karawaning.pl/content/view/73/3/

Wynika z niej, ze mozna nawet 4250 kg na B pociagnac.
Niestety jest tez minus. Mozliwe jest tylko ciągnięcie przyczepy której dopuszczalna masa całkowita jest niższa od masy własnej samochodu.
A masa własna to: "53) masa własna - masę pojazdu z jego normalnym wyposażeniem, paliwem, olejami, smarami i cieczami w ilościach nominalnych, bez kierującego;"
W dowodzie mojego legacy jest to zaledwie 1360 kg. Nawet jak dopakuje auto do 1950kg to nic to nie da, bo masa wlasna sie nie zmieni. Gdybym chcial ciagnac przyczepe od 1361 do 1600 (max haka) to potrzebne bedzie B+E
Pozdrawiam,
Sławo

ODPOWIEDZ