Problem z Legacy II EJ20

Pytania i problemy techniczne związane z Subaru. Trytytki, śrubki i inne tematy dla maniaków niszczenia żelastwa ;-)
Regulamin forum
Zanim założysz nowy wątek, poczytaj najczęściej zadawane pytania
ODPOWIEDZ
Lukas007
0 gwiazdek
Auto: Legacy II EJ20 AWD LPG IV
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Problem z Legacy II EJ20

Post 16 lis 2012, o 12:17

Witam

Mam problem z nierówną pracą silnika w swoim Legacy II z silnikiem EJ20 (rocznik 1994). Auto zasilane LPG, IV generacja. Co do objawów. Auto nie trzyma równo obrotów, skacze miedzy 600-700obr, nie wkręca się płynnie, strzela z wydechu, wyraźnie nie spala dobrze mieszanki. Podczas przyspieszania reakcja nastepuje dopiero po wciśnieciu gazu w 30-40%, przy mniejszym wcisnieciu auto sie dusi i hamuje silnikiem. Najtrudniejsze w tym wszystkim jest to, ze problem nie wystepuje cały czas. Zdarza sie, ze przez 10-20km pracuje idealnie - równo, cicho, przyspiesza idealnie. Nagle zaczyna chodzic tak ja opisałem powyżej. Zazwyczaj praca stabilizuje się po ok. 3-krotnym zgaszeniu i ponownym odpaleniu. Auto chodzi tak samo na benzynie, jak i na gazie - czyli raz dobrze, raz źle. Co do wymian. Nowa cewka, nowe przewody WN, nowe swiece, nowa sonda lambda. Zero błędów w ECU. Czasem zapalał sie 32 czyli TPS, ale został wymieniony. Wiązka do przepływomierza sprawdzona, przewody podcisnienia też. Brakuje mi już pomysłów co to może być ...

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam
Łukasz



marokesz
Awatar użytkownika
0 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Subaru Legacy 2,5 AT
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Problem z Legacy II EJ20

Post 16 lis 2012, o 19:50

Na początek i najtaniej wyczyść silniczek krokowy wolnych obrotów.Ewentualnie podmiana przepływki lub odpięcie od niej wtyczki jak zaczyna silnik wariować .

Lukas007
0 gwiazdek
Auto: Legacy II EJ20 AWD LPG IV
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Problem z Legacy II EJ20

Post 16 lis 2012, o 21:25

Krokowy przeczyszczony. Po odpięciu wtyczki od przepływki auto gaśnie.

Kubik1
5 gwiazdek
Auto: impreza 2,0
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Problem z Legacy II EJ20

Post 16 lis 2012, o 21:40

Lukas007, A regulowałeś zawory ?

Lukas007
0 gwiazdek
Auto: Legacy II EJ20 AWD LPG IV
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 16 lis 2012, o 21:45

Nie, nie były regulowane. Przynajmniej przeze mnie ... kupiłem to auto jakiś miesiąc temu. Tylko jak to moze wpływać na taką prace, ze raz jest idealnie, a raz praktycznie nie da się jechać. Dzieje sie tak głównie na ciepłym silniku ... możliwe, ze zawór pod wpływem temperatury sie rozszerza i nie domyka sie w ew. nadpalonym gniezdzie ? Objawy mozna idealnie porównać do lewego powietrza w dolocie, jakiejs nieszczelnosci na podcisnieniach ... ale wszystko posprawdzałem. Poza tym, gdyby była gdzieś nieszczelność, to auto pracowało by źle cały czas, a nie w "kratkę".

leon
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Kąąbi 3 i Niepsujące się.
Polubił: 206 razy
Polubione posty: 282 razy

Re: Problem z Legacy II EJ20

Post 16 lis 2012, o 21:53

Kubik1 pisze:Lukas007, A regulowałeś zawory ?
Jeżeli silnik niegrzebany, to nie trzeba.
Walcz z globalnym ocipieniem - zjedz ekologa.

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 74 razy
Polubione posty: 425 razy

Re:

Post 16 lis 2012, o 23:05

Lukas007 pisze:możliwe, ze zawór pod wpływem temperatury sie rozszerza i nie domyka sie w ew. nadpalonym gniezdzie ?
Dokładnie po to są luzy na zaworach, żeby na ciepło mógł się domykać.

Lukas007
0 gwiazdek
Auto: Legacy II EJ20 AWD LPG IV
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Problem z Legacy II EJ20

Post 17 lis 2012, o 15:39

Po dzisiejszej jezdzie. Auto chodzi rowno. Nie strzela nie kopci dobrze spala. Tylko ze na rozgrzanym silniku ma opozniona reakcje na wcisniecie gazu. Trzmam 20% wcisniety pedal i nic sie nie dzieje. Po chwili szarpnie i przspiesza. Przy cisnieciu od razu ponad polowy pedalu gazu auto przyspiesza normalnie i ciagnie rowno do odciecia. Wolne obroty po np. podjechaniu na swiatla spadaja do praktycznie do zera ale po chwili stabilizuja sie na 750rpm ...

snowmoto
0 gwiazdek
Auto: 2.0 NA
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Problem z Legacy II EJ20

Post 17 lis 2012, o 16:58

Zarówno na LPG, jak i na Pb?

Lukas007
0 gwiazdek
Auto: Legacy II EJ20 AWD LPG IV
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Problem z Legacy II EJ20

Post 17 lis 2012, o 17:24

Jechalem tylko na benzynie ale tak samo dzialo sie na LPG wczesniej. Mysle ze to kwestia ustawienia tps ... znalazlem stary post z instrukacja jak ustawic go za pomoca omomierza. Gdyby ktos wiedzial i mogl potwierdzic jak ustawic go dokladnie w moim modelu bylbym wdzieczny. Nejasne bylo tam tez ustawienie wkreta oporowego przepustnicy. Gdy przepustnica jest zamknieta ramie na ktorym zamocowana jest linka ma dotykac tego wkreta czy ma byc jakas przerwa ? Linka ma byc naprezona czy delikatnie luzna ?

miszka01
0 gwiazdek
Auto: Forester 2.0 + LPG
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Problem z Legacy II EJ20

Post 21 lis 2012, o 08:15

Sprawdz czy katalizator nie jest zatkany lub stopiony. Miałem dokładnie takie same objawy.

Lukas007
0 gwiazdek
Auto: Legacy II EJ20 AWD LPG IV
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Problem z Legacy II EJ20

Post 30 lis 2012, o 15:40

Katalizatora nie ma. Sprawa wygląda tak. Odkręciłem wtyczkę z przepływki (tą w którą wchodzi kostka), przeczysciłem te blaszki blaszki które z niej wychodzą i poodginałem tak, żeby dotykały dobrze tej płytki w środku przepływki. Auto juz nie gaśnie, trzyma obroty idealnie. Co zostało "nie tak" ... szarpie przy przyspieszaniu w przedziale od 2000-3000obr ... przy nagłym wciśnięciu gazu są 3 szarpnięcia i dopiero zaczyna jechać. Na wysokich jest ok. Czasem zdarzy sie, że przy odpalaniu auto zaskoczy, ale chodzi przez 2 sek. na obr 200-300 i potem sie normuje na 1200. Błędy 32 i 23 - przepływka i tps ... Pozostaje regulacja tps'a według instrukcji jakie dostałem od Legacy96 ...

snowmoto
0 gwiazdek
Auto: 2.0 NA
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Problem z Legacy II EJ20

Post 30 lis 2012, o 19:21

Mógłbyś wkleić instrukcję regulacji TPSa?

Lukas007
0 gwiazdek
Auto: Legacy II EJ20 AWD LPG IV
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Problem z Legacy II EJ20

Post 2 gru 2012, o 02:42

Z tego co sie dowiedzialem to robi sie to tak. Wpinasz + woltomierza w srodkowy pin w tps'ie a mase do bloku silnika/karoserii. Na zamknietej przepustnicy ma byc 0.5V a przy w pelni otwartej 4.5V (+/- 0.2V). Ja w poniedzialek zamawiam przeplywomierz bo taka praca silnika wskazuje tylko na niego ... zwlaszcza ze ECU wywala błędy.

Lukas007
0 gwiazdek
Auto: Legacy II EJ20 AWD LPG IV
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Problem z Legacy II EJ20

Post 10 gru 2012, o 21:26

Przeplywomierz wymieniony. Nie pomoglo. Dalej szarpie przy 2-3 krpm. Zostal tps. Mam odnosnie jego pytanie. Ma byc zalozony tak ze kostka jest skierowana do przodu silnika (cewka alternator) czy do tylu (sciana grodziowa silnik-kabina) ? ...

Mion_Ando
0 gwiazdek
Auto: Legacy 2.0 138 KM, 2005 r.
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Problem z Legacy II EJ20

Post 31 paź 2017, o 14:14

Witajcie, podepne się pod tenant, man legasia z 2005 roku z takim samym silnikiem, problem mam taki jak u Lukas007. Autko śmiga bez LPG, dodam, że niedawno wymienione było kompletne sprzęgło razem z kołem dwumasowym. Czy komputer pokazuje jakieś błędy, nie wiem. Na wolnych obrotach tak ok 500 zrpm zdaje sie jakby silnik za raz miał zgasnąc, dodam ze dzieje sie tak jak silnik sie zagrzeje. Podczas przyspieszania i jazdy nie czuc nic, tylko na wolnych obrotach, postój na światłach i parkingu

leon
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Kąąbi 3 i Niepsujące się.
Polubił: 206 razy
Polubione posty: 282 razy

Re: Problem z Legacy II EJ20

Post 31 paź 2017, o 14:19

Mion_Ando, masz zupełnie inny silnik. sprawdź błędy, bo to podstawa.
Walcz z globalnym ocipieniem - zjedz ekologa.

Szyym
0 gwiazdek
Lokalizacja: Poznań
Auto: Subaru Outback 2001 USA
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Problem z Legacy II EJ20

Post 31 paź 2017, o 15:56

Mion_Ando silniczek biegu jałowego może ?

wade
2 gwiazdki
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Impreza
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Problem z Legacy II EJ20

Post 1 lis 2017, o 23:26

Obstawiam problem z czujnikiem wału albo wałka. Miałem kilka podobnych przypadków, też w Subaru. Sprawdzisz to praktycznie tylko podmieniając na inny.

Mion_Ando
0 gwiazdek
Auto: Legacy 2.0 138 KM, 2005 r.
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Problem z Legacy II EJ20

Post 3 lis 2017, o 23:55

Witajcie, zrobilem dzisiaj "testy" pod komputerem, na kody błędów, na komputerze zainstalowanego mam OBD II Auto doctor, ale w wersi trial, nie wszystkie parametry obsługuje. oto raport:

Potwierdzone kody błędów
-none

Oczekuję na kod błędów
-P0030: HO2S Heater Control Circuit Bank 1 Sensor 1 (Powertrain, Generic)

Kody usterki
-none

Zamrożone ramki #0
-none

Diagnostic information provided by OBD Auto Doctor

z tego co doczytałem jest to błąd sondy lambda. jest mozliwe żeby zle działajaca sonda dawała takie sygnały ? chodzi mi tutaj o dziwną prace silnika na wonych obrotach, czyt: nierówna praca, czasem praca na trzy(czasem dwa) cylindry, spadek obrotów do 200 - 300, "dławienie" sie silnika powodujące, ze silnik prawie zgasnie ?

ODPOWIEDZ