Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
Piter 35
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jelenia Góra
Polubił: 169 razy
Polubione posty: 103 razy

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 18 mar 2013, o 18:16

burat, ma rację :thumb: a Wy Leszcze jesteście niedzielnymi kierowcami ( tak jak Ja - to wykazał test na internecie :mrgreen: )



So What!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kraków
Auto: Giulia V Q4
Polubił: 287 razy
Polubione posty: 55 razy

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 18 mar 2013, o 18:17

Piter 35, no ma rację. Nie zauważyłem znaku ;-)

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 18 mar 2013, o 18:23

So What! pisze: Nie zauważyłem znaku
Zawsze, jadąc główną, uważajcie na legace kombi wyjeżdżające z podporządkowanych ;-)

So What!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kraków
Auto: Giulia V Q4
Polubił: 287 razy
Polubione posty: 55 razy

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 18 mar 2013, o 18:25

WiS :mrgreen:
WiS pisze: Zawsze, jadąc główną, uważajcie na legace kombi wyjeżdżające z podporządkowanych ;-)
Wolę patrzeć na drogę, niż posiłkować się w czasie jazdy jej rysunkiem :giggle:

Kruszyn
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Czeczenia
Auto: KARAWAN
Polubił: 111 razy
Polubione posty: 95 razy

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 18 mar 2013, o 18:34

WiS pisze:
Zawsze, jadąc główną, uważajcie na legace kombi wyjeżdżające z podporządkowanych ;-)

Eee tam przesadzasz :giggle:
Mądremu wystarczy napomknąć, a głupiego nawet biciem się nie nauczy...

Arno
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Spa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 18 mar 2013, o 19:03

Ten niewielki problem dowodzi jedynie, że musimy bardzo uważać na tracone punkty.

Odwieczna wątpliwość - ja z prawego pasan na środkowy a pan z lewego pasa na środkowy - i kto ma pierwszeństwo? Kiedyś z jakiegoś powodu wydawało mi się, że ten z lewej strony - zwłaszcza jak prowadzi agresywna baba i tam wjeżdża na twój pas, że musisz z piskiem hamować.
Ocieplenie klimatu zabije nas kosztami ogrzewania.

leon
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Kąąbi 3 i Niepsujące się.
Polubił: 206 razy
Polubione posty: 282 razy

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 18 mar 2013, o 19:06

WiS pisze:
So What! pisze: Nie zauważyłem znaku
Zawsze, jadąc główną, uważajcie na legace kombi wyjeżdżające z podporządkowanych ;-)
Proszę mnię tu nie uogólniać :!:
Walcz z globalnym ocipieniem - zjedz ekologa.

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 18 mar 2013, o 20:36

Dooobra, każdy tutaj wie, na które legace uważać bardziej 8-)
Arno pisze: zwłaszcza jak prowadzi agresywna baba i tam wjeżdża na twój pas, że musisz z piskiem hamować.
Dżentelmen damom ustępuje pierwszeństwa bez pisku :whistle:

vibowit
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kiełpin
Auto: szkoda
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 18 mar 2013, o 20:44

Piter 35 pisze:burat, ma rację :thumb: a Wy Leszcze jesteście niedzielnymi kierowcami ( tak jak Ja - to wykazał test na internecie :mrgreen: )
Ale o czym Ty mówisz? Jeśli A będzie jechał w prawo, to ma pierwszeństwo przed B.
czarne jest piękne...

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 18 mar 2013, o 21:02

vibowit pisze: Ale o czym Ty mówisz? Jeśli A będzie jechał w prawo, to ma pierwszeństwo przed B.
ale A jest za znakiem 'ustąp pierwszeństwa' :cofee:

vibowit
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kiełpin
Auto: szkoda
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 18 mar 2013, o 21:32

Alan, Alan, Alan!, to wyobraź sobie, że tego skrętu w prawo tam nie ma. Jest tylko "pas rozpędowy". Przed pasem rozpędowym klasycznie stoi "ustąp pierwszeństwa" bo zwykle wcześniej jechałeś jakąś przelotówką przez wieś. Wjeżdżasz na ten pas rozpędowy i tam taranuje cię koleś, który jechał ekspresówką czy czymś takim i postanowił sobie zjechać na Ciebie . I co? Niby to Twoja wina?
czarne jest piękne...

vibowit
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kiełpin
Auto: szkoda
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 18 mar 2013, o 21:40

A gdyby ktoś mi nie ufał, to proszę bardzo:
http://www.tvp.pl/krakow/motoryzacja/je ... 08/1655148

No.. to do podręczników! :razz:
czarne jest piękne...

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 18 mar 2013, o 21:42

ale skręt jest. Nie wiem i jak widać nie tylko ja nie jestem pewien. A jak nie jestem pewien, a czasami nawet jak jestem pewien, to wolę odpuścić, bo co mi z pierwszeństwa jak auto trzeba rok remontować ;-)

burat
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Bielawa
Auto: Łosiarrii , Baśka
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 18 mar 2013, o 21:51

vibowit, definicja tego znaku jest taka
A-7 Ustąp pierwszeństwa przejazdu
Znak ten ostrzega o zbliżaniu się do skrzyżowania, na którym z drogą z pierwszeństwem przejazdu krzyżuje się lub łączy droga podporządkowana (na której jest umieszczony znak). Kierujący pojazdem, widząc taki znak, musi ustąpić pierwszeństwa przejazdu pojazdom jadącym po drodze z pierwszeństwem przejazdu.
Jeżeli droga z pierwszeństwem przejazdu nie przebiega prosto przez skrzyżowanie, to pod znakiem znajduje się tabliczka ukazująca przebieg tej drogi przez skrzyżowanie.
więc moim zdaniem masz ustąpić pierwszeństwa i tyle ,a czy jedziesz prosto czy się włączasz nie ma raczej znaczenia jak walniesz kogoś to ci Policjant powie ,że nie ustąpiłeś pierwszeństwa. Ja to tak widzę
Mikołaj Rej cyt. " A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swoje Rajdówki mają" :mrgreen:

vibowit
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kiełpin
Auto: szkoda
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 18 mar 2013, o 21:58

burat, ja znam definicję tego znaku. Ja to interpretuję w ten sposób, że dopóki nie zjedziesz z pasa dojazdowego na drogę główną, to nie wjechałeś na skrzyżowanie, więc nie masz komu ustępować pierwszeństwa.

Filmik widziałeś?
czarne jest piękne...

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 18 mar 2013, o 22:10

vibowit pisze: Ja to interpretuję w ten sposób
no i tu właśnie jest problem. Różne interpretacje. Nawet jeżeli Twoja jest 100% prawdziwa, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że trafisz na kogoś (na tej głównej) kto będzie uważał dokładnie odwrotnie.

Tego znaku nie powinno tam w ogóle być. To miejsce nie powinno być skrzyżowaniem, a traktowane jako jeden z pasów tej głównej. Wtedy masz prostą zasadę jak przy zmianie pasa.

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: W-wa, Kutno
Auto: Dacia :)
Polubił: 115 razy
Polubione posty: 180 razy

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 18 mar 2013, o 22:15

Arno pisze: Odwieczna wątpliwość - ja z prawego pasan na środkowy a pan z lewego pasa na środkowy - i kto ma pierwszeństwo?
Jadący prawym pasem ma pierwszeństwo i tak stanowią przepisy.
"Pan Macierewicz bardzo często mówi co wie, ale rzadko wie co mówi." - L.Miller - :giggle:
Z dwojga złego wolę, gdy krajem rządzą złodzieje zamiast kretynów. :idea:

vibowit
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kiełpin
Auto: szkoda
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 18 mar 2013, o 22:19

Alan, Alan, Alan!, zasada ograniczonego zaufania oczywiście zawsze jest wskazana, ale nie o to chodzi. Chodzi o to jak stanowią przepisy, a nie o to kto i dlaczego może się do nich nie stosować.
Pan wyjaśnił dlaczego ten znak tam stoi. Znaki poziome nie mogą być w sprzeczności z pionowymi (wiem, wiem... :mrgreen: ). Jeśli znaki poziome wyznaczają pasy to należy się do nich stosować. Jak będzie śnieg i nie będzie widać pasów, to należy zatrzymać się wcześniej i nie pakować pod koła aut jadących drogą główną.
czarne jest piękne...

burat
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Bielawa
Auto: Łosiarrii , Baśka
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 18 mar 2013, o 23:04

vibowit, nie znam miejsca więc nie chcę się jakoś ustawiać ,że moja racja jest najmojsza ;-) a na rysunku wygląda to na krótki odcinek drogi tego pasa do włączenia się ,jeśli on jest jakiś długi i w pewnym momencie jest częścią drogi tak jak na tym filmie to owszem masz rację. Ja myślałem ,że to jest w skali takiej jak narysował Fido ,więc jest to długie na jakieś 2-3 auta wtedy można by powiedzieć ,że znak dotyczy tego konkretnego miejsca na całej długości :cofee:
Mikołaj Rej cyt. " A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swoje Rajdówki mają" :mrgreen:

vibowit
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kiełpin
Auto: szkoda
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 18 mar 2013, o 23:07

burat, ale długość pasa nie ma znaczenia.
Zauważ jeszcze jedną rzecz. Kierowca B nie wie jaki znak ma A. Więc dlaczego jego zachowanie, przy takim samy oznakowaniu miałoby być różne w zależności od tego co ma A. To dopiero byłby absurd.
czarne jest piękne...

burat
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Bielawa
Auto: Łosiarrii , Baśka
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 18 mar 2013, o 23:24

vibowit, pewnie na swoim pasie ma znak droga z pierwszeństwem jak na załączonym przez ciebie filmie ;-)
Mikołaj Rej cyt. " A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swoje Rajdówki mają" :mrgreen:

vibowit
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kiełpin
Auto: szkoda
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 19 mar 2013, o 10:21

On ma zawsze taki znak. Niezależnie od tego jaki znak ma A.

burat, sorry, ale próbujesz mi powiedzieć, że jeśli mam znak "droga z pierwszeństwem" to zmieniając pas mam pierwszeństwo przed pojazdami jadącymi pasem na który chcę zjechać??
czarne jest piękne...

burat
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Bielawa
Auto: Łosiarrii , Baśka
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 19 mar 2013, o 10:39

vibowit, jeszcze raz mówię ,nie wiem jak to wygląda tam dlatego nie chce się wypowiadać , na rysunku wygląda to jak fragment do włączenia się do ruchu ,a nie normalny pas i dlatego napisałem ,że jak masz ustąp to pierwszeństwo ma ten na drodze głównej i tyle.
Mikołaj Rej cyt. " A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swoje Rajdówki mają" :mrgreen:

vibowit
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kiełpin
Auto: szkoda
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 19 mar 2013, o 10:59

burat, a ja Ci jeszcze raz mówię. To nie ma znaczenia, czy to jest pas do włączania się, czy normalny pas. "Fragment włączania się do ruchu" również jest pasem.
Oddział 4 - Zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu
Art. 22.

1. Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:

do prawej krawędzi jezdni – jeżeli zamierza skręcić w prawo;
do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi – jeżeli zamierza skręcić w lewo.

3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli wymiary pojazdu uniemożliwiają skręcenie zgodnie z zasadą określoną w tym przepisie lub dopuszczalna jest jazda wyłącznie w jednym kierunku.

4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.

5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.
Ja nie widzę tutaj żadnych wyłączeń wynikających z zastosowanych znaków pionowych.
czarne jest piękne...

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 19 mar 2013, o 11:29

vibowit pisze: burat, sorry, ale próbujesz mi powiedzieć, że jeśli mam znak "droga z pierwszeństwem" to zmieniając pas mam pierwszeństwo przed pojazdami jadącymi pasem na który chcę zjechać??

Jest to właśnie dlatego zagadnienie, które budzi moje (i nie tylko) wątpliwości. Gdyby pasy były namalowane inaczej (np tak jak w załączniku), to sytuacja byłaby bardziej jasna.
Załączniki
pasy.jpg

ODPOWIEDZ