Forester - układ/pompa powietrza wtórnego (demontaż?)

Pytania i problemy techniczne związane z Subaru. Trytytki, śrubki i inne tematy dla maniaków niszczenia żelastwa ;-)
Regulamin forum
Zanim założysz nowy wątek, poczytaj najczęściej zadawane pytania
Mattata
0 gwiazdek
Auto: Subaru Forester II 2007, 2.0 158 KM
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Forester - układ/pompa powietrza wtórnego (demontaż?)

Post 2 lip 2013, o 13:30

Cześć wszystkim!

Mam Forestera (rocznik 2007) od roku i ostatnio pierwszy raz zaświeciła mi się pomarańczowa kontrolka ECU, podpiąłem się i odczytałem błędy: P2444 - pompa powietrza dodatkowego, zawór pozostaje otwarty, P1410 - czujnik zaworu powietrza czy coś takiego. Po usunięciu i odpaleniu zaświecają się ponownie.

Przejrzałem z pół internetu, polskie i angielskie fora, byłem w serwisie Subaru, i fakty jakie do tej pory zebrałem:
- cały ten układ służy pomocy w odprowadzaniu spalin przy zimnym silniku i nie ma wpływu na jazdę
- ta pompa działa przez 30-60 sekund od startu zimnego silnika, potem się wyłacza
- w Foresterach (2007) zawory z tego układu (są bodajże 2) często się psuja, a koszt wymiany jednego to jakieś 1000 zł (pompa jeszcze nie wiem ile, ale używki po 150-200 widziałem)
- dla wizualnego przedstawienia: ZDJĘCIA I OPIS TEGO PROBLEMU

Miał ktoś problemy z tymi zaworami? Jak je rozwiązaliście?
Zastanawiam się, czy jest sens wykładać kasę na ten układ, skoro praktycznie niczemu nie służy, a jest awaryjny. Może ktoś to jakoś inaczej rozwiązał - np. w TYM TEMACIE wyczytałem, że w Imprezie można usunąć pompę, a do zaworów dać specjalne zaślepki, a potem przeprogramować ECU, żeby nie wyświetłał błędów związanych z tym układem. Da się też tak zrobić w Foresterze?

Poradzicie?
Ostatnio zmieniony 16 wrz 2013, o 23:26 przez Mattata, łącznie zmieniany 2 razy.



jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 73 razy
Polubione posty: 424 razy

Re: Forester - układ/pompa powietrza wtórnego (demontaż?)

Post 2 lip 2013, o 13:35

Jak w Imprezie się da, to w Forku na pewno też.

Jedno jest pewne, nie ma kompletnie sensu naprawiać tego dziadostwa, które niczemu sensownemu (jedynie ratowaniu małych białych foczek o smutnych oczkach) nie służy.

Mattata
0 gwiazdek
Auto: Subaru Forester II 2007, 2.0 158 KM
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester - układ/pompa powietrza wtórnego (demontaż?)

Post 3 lip 2013, o 01:55

Dzięki za błyskawiczną (!) odpowiedź, jarmaj! :-> Ja trochę z opóźnieniem, ale przegrzebywałem internet.

Cieszę się, że się zgadzasz! W ciągu ostatnich godziny przejrzałem trochę zagranicznych stron, i muszę przyznać, że on chyba nawet tym foczkom nie służy, bo przez tę swoją minutę pracy "rozcieńcza spaliny powietrzem, by spełniały normy" (jeśli dobrze przetłumaczyłem). Tak czy siak za nic ważnego czy korzystnego w aucie nie odpowiada, tyle jako laik udało mi się wywnioskować.

Wyczytałem, że z powodzeniem wielu użytkowników Subaru pozbywa się tego problemu tak:
- odkręcają rurę do emisji spalin i zaślepiają to zaślepkami (aby szczelne było)
- robią flasha (odznaczają w ECU, by nie brał po uwagę błędów związanych z "secondary air" itp., jest ich tam kilkanaście)
- odpinają bezpieczniki od pompy i zaworów (w sumie dwa)
- cieszą się jazdą bez kontrolki, z pieniędzmi w kieszeni, bez strachu, że znowu im kiedyś pompa kopnie w kalendarz albo zawór się zablokuje

Chciałem zapytać, czy masz może doświadczenie w tym temacie? Zależałoby mi na kilku wskazówkach, jak rozwiązać ten problem (nie wszystko udało mi się doczytać), głównie:
- gdzie pod maską znaleźć te zawory do zaślepienia (i czy trzeba zaślepiać?)
- jeżeli trzeba zaślepiać, to kupić zaślepki (TUTAJ lub TUTAJ?) czy samemu dociąć sobie coś i zamontować (śrubki tam pewnie są, a i uszczelkę się zamontuje to winno być szczelne)??
- jak zrobić flasha, żeby poodznaczać te wszystkie błędy skorelowane z układem dodatkowego powietrza? - ja posiadam kabelek USB do OBD2, który sprawuje się dobrze z SSM-free (błedy czyta tak jak trzeba), czy można nim też odznaczyć błędy ECU przy użyciu innego programu (z tego co czytałem RomRaider), czy też wymagany jest specjalny kabel?

Jeżeli ktoś móglby mi coś poradzić :roll: Może ktoś miał taki problem :roll:

Mattata
0 gwiazdek
Auto: Subaru Forester II 2007, 2.0 158 KM
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester - układ/pompa powietrza wtórnego (demontaż?)

Post 4 lip 2013, o 00:37

Cześć, ponownie!:->

Dzisiaj trochę podłubałem pod maską: wymontowałem pompę powietrza, wężyki, rureczki i inne przeszkody, aż w końcu zrobiłem sobie dobre dojście do zaworów, a co za tym idzie zlokalizowałem miejsca, które należałoby zaślepić. Mając kanał (musi być dostęp od dołu) odkręcenie tych rur dolotowych i zamontowanie zaślepek to max. godzina roboty. Także w tym aspekcie już swoje wątpliwości rozwiałem, wiem jak i gdzie je zamontować. Dokładniej: te dwa żółte elementy na dole tego SCHEMATU - po ich demontażu powstałe otwory są do zamknięcia.

W kwestii zaślepienia też wiem więcej - jak się uda, to zamiast kupywać zaślepki za 180 zł z podanego w poprzednim poście linku, doszedłem do numeru części (numer 2 na TYM RYSUNKU), za granicą kosztuje to w zakresie 3-5 dolarów, także może (mam nadzieję) po numerze i w Polsce dałoby się to w jakiejś hurtowni czy u dealera dostać za poniżej 100 zł za oba. Co lepsze, ta zaślepka, mimo trochę innego kształtu, pasuje na oba otwory (taki sam rozstaw śrub, tak samo dobrze dociska). Uszczelkę i śruby bierze się te same, co trzymały rury. Czytałem też o rozwiązaniu z wkręceniem śruby do głowicy (podobno jest tam gwint 10 mm), ale musiałbym samemu sprawdzić, czy rzeczywiście tak też się da.

Ponadto bezpieczniki zlokalizowałem, znalazłem je w tym dodatkowym pudełku z bezpiecznikami poniżej tego głównego (wcześniej tam nie zajrzałem), siedzą tam oba.

Nie wiem tylko, czy zawory muszę zostać na swoim miejscu - wyczytałem, że w jednym z nich (chyba od strony kierowcy) jest czujnik ciśnienia atmosferycznego, który musi być aktywny, by autko śmigało. Pozostaje pytanie, czy czujnik będzie działał w zaworze, gdy ten tak po prostu będzie tam przykręcony? (LINK DO POSTA) Czy jakoś te dziury w nim trzeba uszczelnić? Jak myślicie?

W kwestii flasha - nie wiem, czy samemu się w to bawić, może lepiej nie. W google można znaleźć różne firmy, które zajmują się profesjonalnym tuningiem Subaru. {ewnie nie jest dla nich problemem przeprowadzenie takiego flasha, jak myslicie? Jutro napiszę do najbliższych, zobaczę, co oni poradzą.

Jeżeli ktoś miałby jakieś porady, bardzo proszę :roll:

zofija
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice/Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Forester - układ/pompa powietrza wtórnego (demontaż?)

Post 4 lip 2013, o 11:41

Mattata pisze: W kwestii flasha - nie wiem, czy samemu się w to bawić, może lepiej nie. W google można znaleźć różne firmy, które zajmują się profesjonalnym tuningiem Subaru. {ewnie nie jest dla nich problemem przeprowadzenie takiego flasha, jak myslicie? Jutro napiszę do najbliższych, zobaczę, co oni poradzą.

Jeżeli ktoś miałby jakieś porady, bardzo proszę :roll:
Jak nie masz do tego odpowiedniego sprzętu i dodatkowo wiedzy w temacie, a z Twojej wypowiedzi tak właśnie się domyślam - proponowałabym w tym zakresie skorzystać z wiedzy kogoś doświadczonego w temacie. Co innego odczytanie błędów, a co innego gmeranie w "mózgu" pacjenta. ;-)

Napisz skąd jesteś to będzie łatwiej podpowiedzieć, gdzie możesz się udać.
Czarownica prawdę Ci powie :D

Mattata
0 gwiazdek
Auto: Subaru Forester II 2007, 2.0 158 KM
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester - układ/pompa powietrza wtórnego (demontaż?)

Post 4 lip 2013, o 21:53

@zofija:
Dobrze się domyślasz - wiedza moja niezbyt duża, dlatego tak jak napisałem, raczej będzie lepiej dla mnie i dla Forestera, jak zrobią mi taką operację profesjonaliści, którzy się na tym znają :->
Jestem z woj. śląskiego, mała wieś kawałek od Katowic. Znalazłem wczoraj firmę z Katowic (4turbo), którzy tuningują Subaru, pytałem się co i jak, jednak bez VINU nie potrafili powiedzieć, czy dadzą radę. VIN im przesłałem, poczekam co odpiszą.

Jeżeli masz jakieś wskazówki czy podpowiedzi, gdzie mógłbym się z moim problemem udać, byłbym wdzięczny!

Czy wiesz może coś na temat tego czujnika ciśnienia atmosferyczna (albo czy ktoś coś wie)? :->

zofija
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice/Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Forester - układ/pompa powietrza wtórnego (demontaż?)

Post 5 lip 2013, o 12:19

Mattata, w 4Turbo chłopaki ogarniają temat, więc spokojnie możesz do nich podjechać. Jak masz blisko, to najlepiej podjedź i pokaż pacjenta. :->
Czarownica prawdę Ci powie :D

Mattata
0 gwiazdek
Auto: Subaru Forester II 2007, 2.0 158 KM
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester - układ/pompa powietrza wtórnego (demontaż?)

Post 6 lip 2013, o 00:31

@zofija

To super, że kojarzysz tych chłopaków i ich polecasz. Jeszcze nic nie odpisali, ale jutro lub w poniedziałek przedzwonię albo ew. podjadę, mam nadzieję, że podołają :-> Dzięki!

Mattata
0 gwiazdek
Auto: Subaru Forester II 2007, 2.0 158 KM
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester - układ/pompa powietrza wtórnego (demontaż?)

Post 21 lip 2013, o 14:14

Witam po dłuższej przerwie (wypoczynek)!

Skontaktowałem się z chłopakami z 4turbo, niestety powiedzieli (po numerze VIN), że w wolnossących wersjach Forestera nie da się przeprogramować komputera, w grę nie wchodzi również wymiana kompa na ten od zaturbionego.

Trzeba by jakoś oszukać czujniki, żeby dawały dobre sygnały po demontażu tego systemu. Jak myślicie, dobry elektryk ogarnie coś takiego? :->

czarkinson
0 gwiazdek
Auto: Forester 2.0i 1999, Forester 2.0i LPG 2007
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester - układ/pompa powietrza wtórnego (demontaż?)

Post 18 sie 2013, o 13:10

Ja w swoim forku wymieniam już 2 pompę i zawory.
Ogólnie najchętniej pozbyłbym się całego sprzętu, ale wiem, że będzie problem z check engine, który drażni.
Niestety, trzeba się liczyć z awarią tych elementów co jakiś czas, albo regularnie czyścić cały układ...

Mattata
0 gwiazdek
Auto: Subaru Forester II 2007, 2.0 158 KM
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester - układ/pompa powietrza wtórnego (demontaż?)

Post 11 wrz 2013, o 21:54

U mnie zawór zaciął się pierwszy raz, ale z opinii użytkowników tego modelu wyczytałem, że zdarza się to niemalże "regularnie", tzn. co jakiś czas siada zawór albo pompa. Dlatego też chciałbym raz a dobrze pozbyć się tego systemu, żeby nie musieć liczyć się z kosztowną wymianę co jakiś czas, co jest całkowicie bez sensu.
Niestety, póki co wszyscy elektrycy rozkładają ręcę i nie mają koncepcji jak to zrobić, żeby check się nie palił po odłączeniu czujników. Szkoda, że to nie wersja turbo, bo w niej tylko robią edycję w ECU, wyłączając błędy tego systemu, i nie ma problemu.

Udało się komukolwiek zdemontować ten system w niezaturbionej wersji Forestera? ;)

piotruś
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wielkopolska
Auto: Giulietta Veloce / Hyundai I30N Performance / Ioniq 6 / był Forester 2,5XT
Polubił: 317 razy
Polubione posty: 202 razy

Re: Forester - układ/pompa powietrza wtórnego (demontaż?)

Post 15 wrz 2013, o 16:33

Mattata, ja właśnie pozbywam się tego problemu tylko w 2,5 XT. Sprawa nie jest taka prosta. Oprócz usunięcia klapek, zaślepienia, trzeba odpowiednio zmapować/stoić komputer. Aby to zrobić dobrze serwis musi wykupić na tę czynność odpowiednią licencję. W efekcie cała ta zabawa (przeprowadzona poprawnie i legalnie) może kosztować między 1500 a 3000 pln. przez ostatnie dwa lata jeździłem z kawałkiem czarnej taśmy naklejonej w tym miejscu gdzie świecą się kontrolki zielone od tempomatu, żeby mnie nie wkurzały :-) , bo naprawa miała kosztować właśnie 3 koła. Teraz, ktoś inny podjął się takiej naprawy i ma kosztować o wiele mniej, a ja i tak mam coś jeszcze innego do zrobienia w aucie, więc tak trochę przy okazji chcę usunąć chwasta. Za tydzień (może nieco wcześniej) będę mógł Ci powiedzieć coś więcej na ten temat, ale generalnie, jak sam już wspomniałeś całe to ekologiczne g. nie ma wpływu na jazdę, więc się nie przejmuj i zakryj te zielone migające kontrolki a będzie Ci lżej ... :-)

Mattata
0 gwiazdek
Auto: Subaru Forester II 2007, 2.0 158 KM
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester - układ/pompa powietrza wtórnego (demontaż?)

Post 16 wrz 2013, o 23:16

piotruś, dzięki za pocieszenie! :-> Trzymam kciuki, że uda Ci się rozwiązać ten problem!

Zaślepki już sobie kupiłem (całe 30 zł w ASO), zdemontowanie zaworów i rur oraz zaślepienie zrobię sobie samemu bez większych problemów. Najgorsze jest właśnie przestrojenie kompa czy też jakieś obejście tych czujników, żeby dawały prawidłowe sygnały. Moje autko wędruje po elektrykach, którzy jak wspomniałem na razie nie wymyślili żadnego sposobu. Jak się czegoś dowiem, to też się do Ciebie odezwę.

Denerwuje mnie nie tyle migająca lampka (bo i tak 90% czasu za kółkiem gapie się na drogę :razz:), ale sam fakt, że nie mogę użyć tempomatu, który jest przydatnym udogodnieniem.
Jednak najbardziej frustrująca jest świecąca ikonka błędu ECU - bo nigdy nie wiem, czy czasem nie pojawiła się jakaś inna, być może poważniejsza usterka. Co tydzień biorę lapka i kabel, żeby dla pewności i bezpieczeństwa sprawdzić, czy to tylko te "ekologiczne g*wno" nie funkcjonuje :razz:

radeek21
0 gwiazdek
Lokalizacja: Krosnogród
Auto: forek 2,5xt 2007
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester - układ/pompa powietrza wtórnego (demontaż?)

Post 6 kwie 2014, o 13:45

Witam więc jak to jest w 2,5xt wystarczy demontaż zaślepki dwie sztuki te małe a co z zaworami jak po nich są duże dziury. I w jednym faktycznie jest jakiś czujnik. A jakie są koszty remapu zwiazanego z obejsciem całego tego układu ?

radeek21
0 gwiazdek
Lokalizacja: Krosnogród
Auto: forek 2,5xt 2007
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester - układ/pompa powietrza wtórnego (demontaż?)

Post 21 kwie 2014, o 22:50

podobno to nie tak do końca "wyrwać chwasta" i spokój. Ostatnio byłem u mechanika (bardzo słynnego na forum) i odziwo odradza usuwanie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Po usunięciu problem z katem (chyba że przelocik mamy), i coś w silniku w każdym razie niesie to za sobą wiele w skutkach drogich napraw i problemów a tak niby pięknie i łatwo każdy pisze o pozbyciu się tego. Może lepiej niech wypowiedzą się Ci którzy sie pozbyli ?!!!!!

Mattata
0 gwiazdek
Auto: Subaru Forester II 2007, 2.0 158 KM
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester - układ/pompa powietrza wtórnego (demontaż?)

Post 21 kwie 2014, o 23:19

Hej!

To "podobno" czy naprawdę coś się dzieje? I czym jest to "coś" w silniku?

O jakim słynnym mechaniku mowa? ;-)

Jeżeli chodzi o opinie tych, którzy się tego pozbyli, ja bazowałem na forach iwsti.com oraz nasioc.com - temat jest tam wałkowany w naprawdę wielu postach przez dużą grupę ludzi. Przewertowałem tam sporo wątków, ale nikt, kto się pozbył tego systemu, nie narzekał na jakieś efekty uboczne. Możesz poprzeglądać, może coś ciekawego wyczytasz. Każdy był szczęśliwy, także albo nic się nie działo, albo po prostu nie kojarzyli innych usterek z tym systemem (jeżeli jakieś się pokazały).

U mnie ten cały system i tak nie działa, więc tak jakby go nie było. Nic się nie dzieje, poza checkiem.

P.S. Jeden wykrzyknik na końcu zdania spełni swoją rolę :->

radeek21
0 gwiazdek
Lokalizacja: Krosnogród
Auto: forek 2,5xt 2007
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester - układ/pompa powietrza wtórnego (demontaż?)

Post 22 kwie 2014, o 20:39

mechanika zdradzić nie mogę zresztą nie będe reklamował, naprawde się dzieje i zauważ że na tych forach raczej nie mają co narzekać na katy bo ich nie mają co w silniku nie pamiętam ale to kwestia czasu. Określił że 30-50tyś km i zacznie się dziać ! ( no i masz jeden)
Pzdr

Mattata
0 gwiazdek
Auto: Subaru Forester II 2007, 2.0 158 KM
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester - układ/pompa powietrza wtórnego (demontaż?)

Post 23 kwie 2014, o 18:19

Hej ;)

Jak możesz to dopytaj się tego mechanika o konkrety, co się zacznie dziać i jakich części będzie dotyczyć. Fajnie by było, przynajmniej dla tych co chcą się tego pozbyć, o co dokładnie chodzi, nie tylko "coś" w silniku :)

Co do tych forów - dzisiaj trochę doczytałem i widziałem też kilka wypowiedzi osób z katalizatorami, niemniej jednak bez żadnych potwierdzonych danych dotyczących ewentualnych skutków. Niektórzy się tylko logują, a po rozwiązaniu problemu już więcej nie wchodzą.

Dzięki i pozdro!

piotruś
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wielkopolska
Auto: Giulietta Veloce / Hyundai I30N Performance / Ioniq 6 / był Forester 2,5XT
Polubił: 317 razy
Polubione posty: 202 razy

Re: Forester - układ/pompa powietrza wtórnego (demontaż?)

Post 23 kwie 2014, o 19:39

Ja się pozbyłem :thumb:
Zrobił to też bardzo znany mechanik na forum (tym i tamtym) :-) .
Jak już pisałem, nie jest to takie proste jak samo określenie "wyrwanie chwasta".
Silnik pracuje tak jak i przedtem. Może ciut się szybciej wkręca i oddycha bardziej
"pełną piersią", ale jest też prawdopodobne, że to tylko moje subiektywne odczucia
(no bo przecież coś musi być lepiej ;-) ). A na poważnie -jedyna odczuwalna zmiana, to wyraźniej słyszalny
zawór upustowy (a to jest akurat fajne :evilgrin: ). Jestem pewien, że gdyby mój mechanik
lub mechanicy z Poznania wiedzieli, że ta operacja grozi jakimiś niepożądanymi konsekwencjami,
to nie podjęliby się tego. Powodzenie tej operacji polega m.in. na wykupieniu licencji producenta
na "grzebanie" w mapie komputera a to generuje koszty ale też daje pewność dobrego wykonania roboty.
(i prawo do dalszego "grzebania" w mapach również w innych celach).
Ja bym się nie zdecydował na samodzielne grzebanie w silniku albo wożenie auta "po elektrykach".
Albo wydać kasę i zrobić to porządnie, albo się nie przejmować tylko czasem sczytać błąd i skasować go.
Zadzwońcie do Dzierżoniowa, Nowego Sącza, Poznania, na pewno w Wa-wie też to robią, i zapytajcie o koszty,
korzyści, i będzie Wam łatwiej zdecydować się lub nie. Ja polecam :thumb:

MichallD
Awatar użytkownika
4 gwiazdki
Lokalizacja: Ostrołęka
Auto: FXT 2.5 MY06 AT, Yamaha MT-07
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester - układ/pompa powietrza wtórnego (demontaż?)

Post 13 paź 2014, o 22:43

piotruś, wywaliłeś wszystko, cały układ?
Jutro wstawiam Forka na regulację zaworów i chciałbym od razu pozbyć się problemu z pompą powietrza wtórnego. Mam zaślepki, po tym jak usunę chwasta pojadę do Wawy na zmianę w ecu, ale mam jedno pytanie czy mogę klika dni tak pojeździć?
Obrazek

atomek83
0 gwiazdek
Auto: Subaru Forester MY06 2.5XT
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester - układ/pompa powietrza wtórnego (demontaż?)

Post 17 kwie 2015, o 10:19

Witam,

chciałem odświeżyć troche ten temat.
Niestety dopadł mnie też problem błędu p1410 .

Chcę pozbyć się całego tego układu i teraz powstaje pytanie czy wiecie kto robi takie rzeczy?
4T Katowice ma bardzo odległe terminy. Jest carfit ale troche daleko :) i tez trzeba czekac.

Mozecie kogos polecic w okolicach slaska?

arkadiuss
Awatar użytkownika
0 gwiazdek
Auto: Forester 2.5 XT MT; 370Z
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester - układ/pompa powietrza wtórnego (demontaż?)

Post 31 maja 2015, o 01:49

Witam. Mam ten sam problem w Forku 2.5 xt. Zna ktoś dobrego mechanika w Wawie który się tego podejmie i robił już wcześniej takie rzeczy?

zandeo
0 gwiazdek
Auto: Forester 2.0 158km
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Forester - układ/pompa powietrza wtórnego (demontaż?)

Post 17 lip 2018, o 20:37

Dzisiaj przez check, który akurat zaświecił się podczas padania technicznego nie otrzymałem pieczątki. Muszę w 2 tygodnie rozwiązać problem. Wyskakują mi 2 błędy P2444 oraz P1410. Pompę dzisiaj oczyściłem ale nic nie pomogło. Ma ktoś jakąś radę? Przeglądając forum są różne opinie na temat wycięcia pompy oraz zaworów. Jedni twierdzą, że w 2.0 nie można tego zrobić (tylko z turbo). Gdzie leży prawda?

Gump
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: z Ustrzyk Górnych
Auto: Spec + Legacy i wszystko cacy
Polubił: 29 razy
Polubione posty: 81 razy

Forester - układ/pompa powietrza wtórnego (demontaż?)

Post 16 lip 2021, o 07:18

Hej, hej :mrgreen:
Jeżeli ktoś z okolic Rzeszowa potrzebuje namiaru na elektromechanika który unieszkodliwia pompę pow. wtórnego, mogę dać namiar :->
Ja tydzień temu byłem, temat zrobiony, dodatkowo problem mulenia ogarnięty, miałem śmigać do Sącza ale w ostatniej chwili dostałem namiary na Rzeszów :thumb: Legaś jak nowo narodzony.
Legio Patria Nostra

"Jeżeli myślisz, że jesteś mężczyzną, boś spłodził syna, posadził drzewo i wybudował dom, to jesteś w błędzie. Spróbuj przebiec
Rzeźnika "

stacho1313
0 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Forester - układ/pompa powietrza wtórnego (demontaż?)

Post 19 lip 2021, o 09:48

Witam. Mógłbyś mi dać jakieś namiary na tego elektromechanika z okolic Rzeszowa. ? Tylko "kompem" ogarnął temat czy jeszcze coś trzeba. ? Jak cenowo się to przedstawia ? Zacząłem u siebie usprawniać ten układ i póki co bez sukcesu. Pozdrawiam

ODPOWIEDZ