Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 19 mar 2013, o 11:31

Ile rozkminy nad jednym znakiem. :lol:

Jedziemy Trasą Łazienkowską - drogą z pierwszeństwem przejazdu. Zjeżdżamy ślimakiem na Wał Miedzeszyński, który w tym miejscu od przynajmniej 6 km jest drogą z pierwszeństwem przejazdu. Ślimak łączy się z Wałem Miedzeszyńskim tworząc skrzyżowanie (art. 2 pkt 10 pord: skrzyżowanie - przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową, z drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną).

Trzeba ustalić, czy mamy do czynienia ze skrzyżowaniem dróg równorzędnych, czy któraś z dróg ma pierwszeństwo. W tym przypadku pierwszeństwo mają jadący prosto Wałem Miedzeszyńskim, w związku z czym jadący ślimakiem trasy tracą pierwszeństwo, o czym informuje ich znak A-7 (§ 5 ust. 5 rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych: Znak A-7 „ustąp pierwszeństwa” ostrzega o skrzyżowaniu z drogą z pierwszeństwem. Znak A-7 znajdujący się w obrębie skrzyżowania dotyczy tylko najbliższej jezdni, przed którą został umieszczony).

Co by było, gdyby nie było tego znaku? Art. 25 ust. 1 pord: Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo - także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.

Czyli: bez znaku jadący ślimakiem mieliby pierwszeństwo przed jadącymi Wałem i zjeżdżającymi na skrajny prawy pas w celu wjazdu na Trasę. Ponieważ znak A-7 stoi przed pasem, nazwijmy go umownie, "rozbiegowym", pierwszeństwo wjazdu na ten pas mają jadący Wałem i nie ma zastosowania ogólna zasada, że jadący swoim pasem ma pierwszeństwo. Inaczej: ten pas nie jest kontynuacją ślimaka, tylko drogą z pierwszeństwem przejazdu, a wjeżdżający na niego ze ślimaka kierowcy muszą ustąpić pierwszeństwa kierowcom jadącym Wałem i wjeżdżającym na niego. Nie ma więc tu zastosowania art. 22 pord.

8-)



Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 19 mar 2013, o 11:32

Konto usunięte pisze: Gdyby pasy były namalowane inaczej (np tak jak w załączniku), to sytuacja byłaby bardziej jasna.

Załączniki

pasy.jpg


Konto usunięte, gdyby pasy były tak namalowane, to w tym miejscu mógłbyś zjeżdżając z Trasy tylko zawrócić z powrotem na Trasę, a nie wjechać na Wał. :idea:

vibowit
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kiełpin
Auto: szkoda
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 19 mar 2013, o 12:10

Funky, strasznie mądrze napisałeś, ale straszne bzdury. :grin:
czarne jest piękne...

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 19 mar 2013, o 12:19

vibowit pisze: Funky, strasznie mądrze napisałeś, ale straszne bzdury.

To napisz coś mniej bzdurnego :->

vibowit
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kiełpin
Auto: szkoda
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 19 mar 2013, o 14:17

Konto usunięte, już napisałem i pan z Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego również to wyjaśnił.
Konto usunięte pisze: Nie ma więc tu zastosowania art. 22 pord.
Ciekaw jestem na jakiej podstawie tak twierdzisz.

Twoim zdaniem w takiej sytuacji gdy A wjedzie w B to będzie to wina B. Zastanów się nad tym jeszcze raz.
Załączniki
IMG_20130319_130733.jpg
czarne jest piękne...

esilon
6 gwiazdek
Auto: mat
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 4 razy

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 19 mar 2013, o 14:20

vibowit pisze: gdy A wjedzie w B to będzie to wina B. Zastanów się nad tym jeszcze raz.

to oczywiste że wina będzie A , jeżeli wjechał w B to zapewne był pod wpływem :lol:

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 19 mar 2013, o 14:35

vibowit, w tej konkretnej sytuacji którą narysowałeś A i B są na głównej drodze i art. 22 pord ma zastosowanie 8-)

Wymyśl coś lepszego :cofee:

vibowit
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kiełpin
Auto: szkoda
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 19 mar 2013, o 14:43

Konto usunięte, a czym to się różni od sytuacji Konto usunięte?
Nie wyjaśniłeś mi też, na jakiej podstawie czasami stosujesz art. 22, a czasami nie.

a zresztą.. dobra. nie chce mi się... Tylko proszę, nie ucz innych. :razz:
czarne jest piękne...

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 19 mar 2013, o 15:02

vibowit, a przepraszam, przyjrzałem się jeszcze raz rysunkowi Konto usunięte i tam samochód A jest już za znakiem :oops:

W takiej sytuacji oczywiście oba auta są już na głównej. Z tym, że mamy klincz, bo zgodnie z art. 22 ust. 4 pord "Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać", czyli mamy tu sytuację taką, jak wtedy gdy na skrzyżowaniu dróg równorzędnych stoją 4 auta.

Natomiast gdyby sytuację z rysunku Konto usunięte zmienić tak, że oba auta są kilka metrów "z tyłu", to A dojeżdża do znaku A-7 i powinien zwolnić oraz przepuścić pojazd B zjeżdżający na jego pas.

Jeśli A zawraca, to ma pierwszeństwo, natomiast na rysunku Konto usunięte A wjeżdża na pas po lewej, więc aby rozładować klincz powinien przepuścić B.

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 19 mar 2013, o 15:05

Konto usunięte, nie kumam... Znak A-7 stawia się do 50m od skrzyżowania. Co w tym kontekście ma do rzeczy fakt czy jesteś przed znakiem czy za znakiem?

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 19 mar 2013, o 15:16

Konto usunięte, gdy jesteś przed znakiem i widzisz pojazd B dojeżdżający do skrzyżowania, to powinieneś zwolnić i go przepuścić. Jeśli jesteś za znakiem i wtedy podjeżdża pojazd B który chce zjechać na Twój pas, a wcześniej go nie było (bo np dojechał z tyłu z dużą prędkością) to obaj w tym momencie jesteście na głównej i ktoś musi ustąpić.

Moim zdaniem taką sytuację trzeba oceniać dynamicznie, bo nie jest to typowe ustalanie pierwszeństwa na skrzyżowaniu X czy T.

Akurat to miejsce dobrze znam, bo jestem zwykle pojazdem B :whistle:

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: W-wa, Kutno
Auto: Dacia :)
Polubił: 115 razy
Polubione posty: 180 razy

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 3 sie 2016, o 23:44

Wybrałem się rekreacyjnie do Poznania i po pierwszych godzinach w tamtejszym ruchu doszedłem do wniosku, że większych ciot drogowych w Polsce chyba nie ma :razz:
...aż trafiłem na rondo Śródka i chyba zrozumiałem skąd się to u nich bierze, bo przez chwilę sam poczułem się jak kierowca eLki w centrum Sajgonu ;-) Wjeżdżasz na rondo przy zielonym świetle, a dalej możesz już tylko zgadywać lub użyć szklanej kuli, mistrzostwo świata normalnie.
Poszukałem trochę w necie i natrafiłem na taki artykuł. Najlepsze fragmenty to:
Rondo Śródka jest nietypowym skrzyżowaniem dla przyjezdnych. Nie wiedzą, kiedy powinni się zatrzymać, bo kierowcom wjeżdżającym na rondo właśnie zapaliło się zielone światło.
jadąc rondem obserwujmy samochody stojące na światłach. Gdy tylko zobaczymy, że ruszają, od razu się zatrzymujmy, by ustąpić im pierwszeństwa.
Warto też pamiętać, że sytuacja na rondzie zmienia się diametralnie, gdy zostanie wyłączona sygnalizacja świetlna. Wtedy pierwszeństwo mają auta znajdujące się na rondzie.
Artykuł ukazał się w roku 2011, w 2014 pojawił się promyk nadziei, a tymczasem w 2016 nadal nie ma dodatkoych sygnalizatorów :wall:
busik, już wiem dlaczego uciekłeś z tego miasta :mrgreen:
"Pan Macierewicz bardzo często mówi co wie, ale rzadko wie co mówi." - L.Miller - :giggle:
Z dwojga złego wolę, gdy krajem rządzą złodzieje zamiast kretynów. :idea:

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 4 sie 2016, o 07:30

Do serwisu jechałeś? :razz:

busik
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: SM
Auto: DS5
Polubił: 47 razy
Polubione posty: 110 razy

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 4 sie 2016, o 07:51

Rrosiu - wlasnie przebywam od poniedz w pyrlandii i masz racje - jezdzi sie tu do dupy niestety po miescie. Odzwyczilem sie od tego na slasku. Fakt ze ilosc remontow krytycznych ulic jest duza teraz, ale nie usprawiedliwia to ciot drogowych. Takie ronda turbinowe czy jakos tak jest kilka w poznaniu. Czyli ronda ktorych nie robisz na raz, tylko wjezdzajac na zielonym, masz kolejne swiatla na samym rondzie na ktorych musisz sie zatrzymac - dla mnie debilizm. Srodka, rondo staroleka, rondo skubiszewskiego, rondo nowaka-jezioranskiego itd... ten kto to wymyslil powinien sie puknac w łeb.
Na slasku odzwyczailem sie od korkow takich jak w pyrlandii. Ale w silesii masz ronda z pierwszenstwem dla wjezdzajacych - co jak nie zwrocisz uwagi na znaki tez moze byc karkolomnym przezyciem.

Pisalem z fona

Edyta - poprawilem sie Rrosiu :-)
"Pamiętaj, że wartość ma nie to, co ty mówisz, ale to jak się to odbija w mózgu słuchającego" J.Piłsudski

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 4 sie 2016, o 08:47

Rondo turbinowe umożliwia wjazd na rondo bezkolizyjnie z pasem rozbiegowym na jego końcu.
Koło mnie jest takich kilka i całkiem przyjemnie się jeździ.

EDIT.

W Warszawie też sa takie, jak na Śródce.

http://r-scale-db.dcs.redcdn.pl/scale/o ... 4&dsth=768

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: W-wa, Kutno
Auto: Dacia :)
Polubił: 115 razy
Polubione posty: 180 razy

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 4 sie 2016, o 09:58

FUX pisze: W Warszawie też sa takie, jak na Śródce.
Gdzie? Chyba za krótko mieszkam, aby na takowe trafić :mrgreen:
Nie mam nic do rond turbinowych tylko do sygnalizacji. Na Śródce masz światła tylko przed wjazdem i gdy je miniesz, to musisz zgadywać jaki jest aktualny stan, co w przypadku tak dużego i ruchliwego skrzyżowania jest co najmniej dziwne.
Do tego tramwaje, które pomimo ruchu kierowanego mają podobno (tak napisano w artykule) zawsze pierwszeństwo, gdy zjeżdżają z ronda. Przy zwykłym skrzyżowaniu/rondzie OK, ale tutaj masz zielone do jazdy wprost, a i tak musisz uważać na zabłąkany tramwaj przecinający Ci drogę w poprzek :?
"Pan Macierewicz bardzo często mówi co wie, ale rzadko wie co mówi." - L.Miller - :giggle:
Z dwojga złego wolę, gdy krajem rządzą złodzieje zamiast kretynów. :idea:

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 4 sie 2016, o 10:26

rrosiak pisze: Na Śródce masz światła tylko przed wjazdem i gdy je miniesz, to musisz zgadywać jaki jest aktualny stan, co w przypadku tak dużego i ruchliwego skrzyżowania jest co najmniej dziwne.

Dopiero teraz zrozumiałem na czym polega problem, bo też chciałem przywołać rondo Babka. To jakaś masakra jest :wall:

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 4 sie 2016, o 11:17

rrosiak, Śródka jest specyficzna ale do okiełznania. Gorsze sa Rataje moim zdaniem. Na nich naprawdę trzeba mieć oczy dookoła głowy + intuicje z trafieniem na okreslony pas przy zjeżdżaniu.

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 4 sie 2016, o 22:51

Konto usunięte pisze: chciałem przywołać rondo Babka
po staremu było lepsze, teraz dłużej się przejeżdża.
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

gregski
6 gwiazdek
Lokalizacja: inąd
Auto: Mammut
Polubił: 0
Polubione posty: 5 razy

Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 8 sie 2016, o 13:54

Nie wystarczy podejzec jak to robia inni?
Co kraj to obyczaj...
Dropped Pin
near Tiergarten, Berlin
https://goo.gl/maps/bDJ2rPBjUXA2

Albo moje ulubione:

Dropped Pin
near L'Arc de Triomphe de l'Etoile, 75017 Paris, France
https://goo.gl/maps/VXT5awyPkkH2

Tu wjezdzajacy na rondo maja pierwszenstwo :) sygnalizacji brak.

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: W-wa, Kutno
Auto: Dacia :)
Polubił: 115 razy
Polubione posty: 180 razy

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 8 sie 2016, o 17:32

gregski pisze: Tu wjezdzajacy na rondo maja pierwszenstwo :)
Jak na każdym rondzie bez dodatkowych znaków.
gregski pisze: sygnalizacji brak.
I dzięki temu wszystko jest jasne :idea:
"Pan Macierewicz bardzo często mówi co wie, ale rzadko wie co mówi." - L.Miller - :giggle:
Z dwojga złego wolę, gdy krajem rządzą złodzieje zamiast kretynów. :idea:

esilon
6 gwiazdek
Auto: mat
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 4 razy

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 8 sie 2016, o 17:36

rrosiak pisze: I dzięki temu wszystko jest jasne

jechałes kiedys jako kierowca po tym rondzie w Paryżu ?

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: W-wa, Kutno
Auto: Dacia :)
Polubił: 115 razy
Polubione posty: 180 razy

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 8 sie 2016, o 17:38

esilon pisze: jechałes kiedys jako kierowca po tym rondzie w Paryżu ?
Kilkukrotnie, ale byłem wtedy o wiele młodszy, więc zmysły działały sprawniej :mrgreen:
"Pan Macierewicz bardzo często mówi co wie, ale rzadko wie co mówi." - L.Miller - :giggle:
Z dwojga złego wolę, gdy krajem rządzą złodzieje zamiast kretynów. :idea:

Gootek
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 8 sie 2016, o 17:40

to niezła atrakcja turystyczna:

:giggle:

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 8 sie 2016, o 17:41

rrosiak pisze: Kilkukrotnie, ale byłem wtedy o wiele młodszy, więc zmysły działały sprawniej :mrgreen:

Stawiam, że był tam tym słynnym dużym fiatem 125p. I po tej wyprawie przestał pić :mrgreen:

ODPOWIEDZ