Coś niedobrego

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Coś niedobrego

Post 10 sty 2019, o 16:46

Alan, Alan, Alan! pisze:
10 sty 2019, o 16:10
W Polsce na lochy dzików nie można polować między połową stycznia a połową sierpnia. W grudniu Ministerstwo Środowiska zdecydowało jednak, że w latach 2015–2016 okres ochronny ulegnie skróceniu. Będzie obowiązywał między połową lutego a połową maja, a całkowicie zniesiony zostanie w województwie podlaskim. Oznacza to, że już teraz można tam odławiać lochy w ciąży oraz takie, którym towarzyszą młode warchlaki.
Jak dla mnie, to najmniej w obecnej rozróbie chodzi o dziki.
Ten cytat to przykład powszechnej nędzy dziennikarskiej.
Odłów - złapanie żywego, powinno być odstrzał, pozyskanie. Albo ŚMIERĆ, ZABIJANIE, jak kto woli.
"Już teraz można tam..." Gdzie? Tam w Polsce, całej do 15 lutego. Bo na Podlasiu, też w Polsce ;-) , będzie można cały rok.



barbie
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jarne City
Auto: Subarbie Impreza WRX
Polubił: 34 razy
Polubione posty: 87 razy

Coś niedobrego

Post 10 sty 2019, o 16:50

A do tych chemtrailsów i straszności hodowli świń jeszcze coś chciałam dodać.
Skończyłam zootechnikę. Na studiach miałam m.in. takie przedmioty:
- Hodowla i chów bydła
- Hodowla i chów trzody chlewnej
- Hodowla i chów drobiu
- Hodowla i chów zwierząt futerkowych
- Hodowla i chów małych zwierząt
- Hodowla owadów użytkowych
i chyba jeszcze kilka tego typu.

Zgadnijcie, na których mówili, że to najmniej szkodliwy dla środowiska/zdrowia typ hodowli zwierząt? Zdrowe mięso/produkty, najlepsze właściwości itp?
Podpowiem: na wszystkich.
Co do zasady intensywna hodowla zwierząt jest szkodliwa dla wszystkich zaangażowanych i nie ulega to wątpliwości. Ale demonizowanie wybranej z nich w mediach jest niczym innym, jak lobby innej branży na swoją rzecz. Ileż to już razy wołowina/wieprzowina/drób były najpierw zdrowe, potem niezdrowe. Masło i margaryna. Jajka i mleko.
A ludzie łykają ten bullshit jak pelikany i dają się robić w balona.

Teraz wszyscy będą mówić że precz ze świniami, bo azot, gnojowica i jeszcze ASF. Za 2-3 lata ktoś się zorientuje, że coś drób staniał i za dużo stoi brojlerni w jakimś regionie. I raptem wróci ptasia grypa zza rogu ;-)

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Coś niedobrego

Post 10 sty 2019, o 16:51

stach22 pisze:
10 sty 2019, o 16:44
Alan, na logikę, jeśli populacja liczy sobie ok. 200 tys. i tyle samo odstrzelimy to jak ma się za rok ta populacja odnowić?
Musiałbyś zapytać tych, którzy te dane publikują nie mnie. Ja nie zamierzam sobie nic obcinać za te dane ani ich prawdziwość. ;-)

Niemniej. Jeśli liczebność podaje się na marzec (np. 100k), odstrz...pardon...pozyskanie (np. 100k) podaje się od kwietnia do marca, przy czym w tym czasie liczebność rośnie o 100-200%, to moim zdaniem wyjdzie np. mniej więcej na zero. ;-)

Innymi słowy, żeby było tak jak mówisz, dziki musiałyby przestać się bzykać. Locha rodzi 4-8, a nawet 12 ślicznych dziczątek.

paku
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: OBK H6
Polubił: 44 razy
Polubione posty: 97 razy

Coś niedobrego

Post 10 sty 2019, o 16:56

Najlepsze jest to że statystyczny klikacz FB skupia się na temacie przez jakieś 2-4 sekund!
To jest jakieś ułamek % czasu jaki wy już na to poświeciliście.
Problemem jest to że jak już raz kliknie to już nie da się nigdy przekonać że się pomylił, choćby krew się lała i kończyny fruwały.
Taki Polak jest. A żeby coś policzyć czy przeczytać artykuł, no proszę ... wróćmy do reality show zwanym Poland!
"Każdy dobry uczynek będzie słusznie ukarany"
"Kto miał się wystraszyć, to się wystraszył. Kto miał się ześwinić, to się ześwinił"

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Coś niedobrego

Post 10 sty 2019, o 17:05

Alan, Alan, Alan! pisze:
10 sty 2019, o 16:51

Niemniej. Jeśli liczebność podaje się na marzec (np. 100k), odstrz...pardon...pozyskanie (np. 100k) podaje się od kwietnia do marca, przy czym w tym czasie liczebność rośnie o 100-200%, to moim zdaniem wyjdzie mniej więcej na zero. ;-)
Odstrzał 100 tys no to by się jakoś spinało, ale z tego co napisałeś wcześniej, że w tym roku tyle samo co w zeszłym, czyli 200, no to po takim odstrzale nic już nie miałoby się prawa odbudować.

Krótko mówiąc wydaje mi się nieprawdziwe, że tegoroczne plany nie odbiegają liczbą od poprzednich.
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Coś niedobrego

Post 10 sty 2019, o 17:11

stach22 pisze:
10 sty 2019, o 17:05
Odstrzał 100 tys no to by się jakoś spinało, ale z tego co napisałeś wcześniej, że w tym roku tyle samo co w zeszłym, czyli 200, no to po takim odstrzale nic już nie miałoby się prawa odbudować.
Ja napisałem "np. 100". To są liczby wymyślone przeze mnie dla ułatwienia przykładu (może niezbyt szczęśliwie). Jakby było 200 to by nic nie zmieniło. Mało tego, jakby podejść do tych danych w ten sposób jak Ty, to by się mogło okazać że w 2015/16 mieliśmy -70k dzików, z czego w następnym roku zrobiło się 230k i znowu rozstrzelaliśmy 50k więcej niż było. A tak naprawdę, to dzików nie ma już od 2008/09. Więc nie ma problemu ;-)
Załączniki
dzik.JPG

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Coś niedobrego

Post 10 sty 2019, o 17:27

Ale poczekaj, czy pozyskanie=odstrzał? Chyba nie, bo np. w latach 15,16,17 odstrzał byłby większy niż liczebność, co całkowicie przekraczałoby moją wyobraźnię :-)
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

dzixd
Awatar użytkownika
Moderator działu
Lokalizacja: Dziki Zachód
Auto: Legacy IV "prawie spec b h6", legacy II 2.2, 2xLegacy III 2.5 MY99, Impuls - Legacy IV H6 5EAT LPG
Polubił: 9 razy
Polubione posty: 307 razy

Coś niedobrego

Post 10 sty 2019, o 17:31

Całość raczej się rozchodzi o wybory a nie o zapobieganie asf. Rolnicy protestowali ostatnio to trzeba się wykazać... A zaostrzenia przepisów i kontroli przecież nie zrobią na "fermach" które mają do 50 świniaków na krzyż bo się okaże że duży procent nie spełnia wymogów bioasekuracji. O elektorat trza dbać. :idea:

myślę że etyczni myśliwi pójdą na te polowania, ale będą oglądać lochy z warchlakami nie oddając strzału. Najgorzej jak zaczną płacić za odstrzał dzików dodatkowo. Wtedy może być nieciekawie, bo biedniejsi myśliwi się na to skuszą.

Moim zdaniem ta populacja dzika co to podają to raczej mocno szacunkowa jest.

Wysłane z mojego mądrego telefonu

Jeździć nie umiem, ale się staram :mrgreen:
Naprawiać też nie umiem, ale się staram.
Konto usunięte pisze:
29 gru 2018, o 17:15
masz dobre serducho i ostrego pierdolca :lol: :thumb:
Obrazek

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Coś niedobrego

Post 10 sty 2019, o 17:33

stach22 pisze:
10 sty 2019, o 17:27
Chyba nie, bo np. w latach 15,16,17 odstrzał byłby większy niż liczebność, co całkowicie przekraczałoby moją wyobraźnię
No to ją uruchom jeszcze raz. W 15/16 jest 241k dzików, gdyby ich nie "pozyskać" to w 16/17 dzików byłoby 539k (229k + 310k), ale odstrzelono 310k dlatego w 16/17 masz 229k. A dlaczego byłoby 539k? No, bo się rozmnażają.
Tak mniej więcej, bo pewno dochodzą inne czynniki jak migracja.
dzixd pisze:
10 sty 2019, o 17:31
Moim zdaniem ta populacja dzika co to podają to raczej mocno szacunkowa jest.
Raczej tak, bo wątpię, żeby ktoś był w stanie je policzyć sztuka po sztuce.

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Coś niedobrego

Post 10 sty 2019, o 17:44

stach22słowo klucz to przyrost zrealizowany. Stado wiosenne+potomstwo w przyszłym roku daje u dzika 200%. Locha może prowadzić kilkanaście młodych.

Bardziej ekstensywnej hodowli, jak dziczyzna z lasu nie znajdziecie.
Mięso świni z fermy rozłazi się na patelni. Jakoś jak brałem na własne od indywidualnego, to z boczku można było wytopić tłuszcz a nie jakieś gile.
Dzika nie jadam za chętnie, bo to padlinożerca jest. mangalicę muszę przytargać od Madziarów, bo hodowla w małych gospodarstwach nie istnieje.

Nie zgadzam się, że przerzedzenie populacji coś nam da. Dzików mam w terenie zabudowanym koło domu na tę chwilę więcej niż na 1500ha lasu. Nikt ich nie odstrzeli, bo zabudowania strefa.
A teraz polowania. Patrochy mają być usunięte, nawet jeśli się to zrobi idealnie, to i tak tkanki z zestrzału zostają na łowisku. Jeśli sztuka nosiła wirusa, to poczęstuje wszystkie pozostałe. Dobre psy przewożone są po 100-150km co weekend. Wilk może tyle samo km zrobić w jedną noc. Ani jedne, ani drugie nie podlegają kwarantannie, odkażaniu etc. A kontakt z dzikiem mogą mieć. Na skupach też myśliwiec może wziąć wirusa na gapę i zawieźć prosto do łowiska.
Lepiej to by było zostawić samoregulacji. Im więcej płoszenia, polowania migrowania, tym ryzyko rozprzestrzeniania rośnie. Co najwyżej ofiar wirusa może będzie mniej.
A fermy pozamykane dla postronnych z matami dezynfekującymi, nawet gryzonie zaczęli zwalczać.
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
stach22 (10 sty 2019, o 18:46)

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Coś niedobrego

Post 10 sty 2019, o 17:53

BiP pisze:
10 sty 2019, o 17:44
stach22słowo klucz to przyrost zrealizowany. Stado wiosenne+potomstwo w przyszłym roku daje u dzika 200%. Locha może prowadzić kilkanaście młodych.
Dokładnie. Zakładając wzrost tylko o 100% i brak odstrzału, to jeżeli w tym roku mamy np. 200k sztuk, to za rok 400k, za dwa 800k, za trzy 1600k, a za cztery musimy się wyprowadzić. ;-)

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 67 razy
Polubione posty: 74 razy

Coś niedobrego

Post 10 sty 2019, o 18:26

Alan, Alan, Alan! pisze:
10 sty 2019, o 17:53
BiP pisze:
10 sty 2019, o 17:44
stach22słowo klucz to przyrost zrealizowany. Stado wiosenne+potomstwo w przyszłym roku daje u dzika 200%. Locha może prowadzić kilkanaście młodych.
Dokładnie. Zakładając wzrost tylko o 100% i brak odstrzału, to jeżeli w tym roku mamy np. 200k sztuk, to za rok 400k, za dwa 800k, za trzy 1600k, a za cztery musimy się wyprowadzić. ;-)
wanny też zajęte - karp :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Coś niedobrego

Post 10 sty 2019, o 18:49

Alan, Alan, Alan! pisze:
10 sty 2019, o 17:53
BiP pisze:
10 sty 2019, o 17:44
stach22słowo klucz to przyrost zrealizowany. Stado wiosenne+potomstwo w przyszłym roku daje u dzika 200%. Locha może prowadzić kilkanaście młodych.
Dokładnie. Zakładając wzrost tylko o 100% i brak odstrzału, to jeżeli w tym roku mamy np. 200k sztuk, to za rok 400k, za dwa 800k, za trzy 1600k, a za cztery musimy się wyprowadzić. ;-)
A kto mówił o zupełnym braku odstrzału?
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Coś niedobrego

Post 10 sty 2019, o 18:52

stach22 pisze:
10 sty 2019, o 18:49
A kto mówił o zupełnym braku odstrzału?
Nikt. Podałem Ci przykład, żeby pokazać dlaczego można w styczniu mieć 200k dzików, zastrzelić 200k i w następny styczniu znowu mieć 200k ;-)
Żeby tak z piniondzami było... ;-)

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: W-wa, Kutno
Auto: Dacia :)
Polubił: 115 razy
Polubione posty: 180 razy

Coś niedobrego

Post 10 sty 2019, o 18:53

Alan, Alan, Alan! pisze:
10 sty 2019, o 18:52
Żeby tak z piniondzami było... ;-)
Niektórzy potrafią ;-)
"Pan Macierewicz bardzo często mówi co wie, ale rzadko wie co mówi." - L.Miller - :giggle:
Z dwojga złego wolę, gdy krajem rządzą złodzieje zamiast kretynów. :idea:

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Coś niedobrego

Post 10 sty 2019, o 18:54

Konto usunięte pisze:
10 sty 2019, o 18:26
wanny też zajęte - karp
W Australii jak wyłowisz z rzeki karpia i go wrzucisz z powrotem do wody to jest parę tys aud kary. Możesz zjeść (tylko kto normalny tam to zje) albo zakopać.
In Victoria It is an offence to release live carp (or any noxious species) into any waters. The maximum penalty (in court) is a fine of $14,084 for a first offence and $28,168 for a second offence.
Zarabia się 1-2k tygodniowo. Sporawa kara.
Na przykład za próbę "przemytu" nasion, kiełbachy czy surowego drewna można z dostać 50.000 AUD kary.

edit: nie mogę znaleźć teraz na stronach rządowych czy ciągle jest ta kara, za to widzę, że wynaleźli wirusa, który ubija karpie. :evilgrin:

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Coś niedobrego

Post 10 sty 2019, o 18:56

No jak, dobra inwestycja(odstrzał) i kasa zwraca się w dwójnasób :-)

W każdym razie ja tak mam ;-)
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Coś niedobrego

Post 10 sty 2019, o 20:18

Obrazek
Dolce far niente ;-)

hati
4 gwiazdki
Lokalizacja: DDZ
Auto: forester II, blob wrx kombi
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Coś niedobrego

Post 10 sty 2019, o 20:28

busik pisze:
7 sty 2019, o 13:43
właśnie o to chodzi, żeby kryterium poza ceną była jakość, żeby wygrał ten - kto oferuje najlepszą jakość za najlepszą cenę
No dobra, to skoro nie ma komu ocenić kryteriów jakościowych oferty to jak ocenić kto oferuje najlepszą jakość. Dla mnei to się jakoś kupy nie trzyma.
Pozdrawiam - wszystkich z mijanych po drodze su
Poszukuję - ciekawych pomysłów na iOS /Android

paku
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: OBK H6
Polubił: 44 razy
Polubione posty: 97 razy

Coś niedobrego

Post 10 sty 2019, o 20:45

Jak nie warchlaczek to może jelonek 200kg ?



Jeleni też na Podlasiu jest podobno bardzo dużo.

Skubany taki szybki bo zgubił już poroże..
"Każdy dobry uczynek będzie słusznie ukarany"
"Kto miał się wystraszyć, to się wystraszył. Kto miał się ześwinić, to się ześwinił"

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Coś niedobrego

Post 10 sty 2019, o 22:53

FUX, Nie rozpoczynaj kolejnej wojenki memowej, całkiem jest znośnie na forum.

Co do dzików, na świeżo mam dyskusję w grupie gdzie są i myśliwi, i eko i spece od weterynarii. Niektóre rzeczy były już wspomniane.

ASF to gruby syf, niby ludziom nie szkodzi ale jak się rozprzestrzeni na resztę kraju to pójdzie dalej do Niemiec. Już teraz są przypadki pojedyncze w Niemczech czy Holandii ale to ludzie czy ich zwierzęta przynoszą. Z hodowli żyją dziesiątki tysięcy, kolejne z przetwórstwa. Nawet jak ludziom to nie zaszkodzi to i tak popyt spadnie drastycznie. Nie mówiąc o eksporcie.

Populacja dzika jest olbrzymia, przyrasta 150% rocznie. Locha ma do kilkunastu młodych, mnożą się 2x do roku. Żarcia mają pełno bo jest m.in. mnóstwo kukurydzy, kiedyś locha miała młode w drugim roku życia, teraz wiosenne już na jesień mogą się rozmnażać. Nawet odstrzał 100% teoretycznie jest możliwy bo dzika można przywieźć z terenów, gdzie populacja jest zdrowa.

Temat niestety zrobił się polityczny. Na początku pojawienia się ASF nikt nie zareagował kiedy można jeszcze było. Teraz czas na działania radykalne, ale metody i informowanie społeczeństwa są delikatnie mówiąc słabe, z drugiej strony jest to kolejny temat którym można przywalić władzy.

Dziki z terenów zagrożonych oprócz włośnicy są badane pod kątem ASF, jest tego tyle że Puławy nie wyrabiały. M.in. z tych badań widać jak szybko się choroba rozprzestrzenia.
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Coś niedobrego

Post 10 sty 2019, o 23:52

Może i mem Fuxa prowokacyjny, ale zakaz dla straży pożarnej i placówek dyplomatycznych za granicą uczestniczenia w WOŚP już nie jest takie śmieszne i wspomnienie o tym całkiem nadaje się do tego wątku.

Co do dzików to moim zdaniem te tłumaczenia i statystyki są dość sensowne a problem rozdmuchany. Chyba, że czegos jeszcze nie wiemy.

I może trochę na wesoło ;-)
Obrazek
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Coś niedobrego

Post 11 sty 2019, o 00:02

Ostatecznie wątek WOŚPowy jest gdzie indziej. I tam można, w granicach właściwych, sobie o tym pogadać.

Z ASF problem jest raczej niedoceniany, dziki są nosicielami czy inne hodowlane świnie ale roznosić mogą chorobę ludzie, inne zwierzęta. Nie ma solidnych badań pod kątem szczurów, kleszczy, komarów.

Z drugiej strony, pamiętam czasy szalonych krów. Wołowina była bardzo tania więc zajadałem się nią częściej niż zwykle :evilgrin:
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Coś niedobrego

Post 11 sty 2019, o 00:11

stach22 pisze:
10 sty 2019, o 23:52
Co do dzików to moim zdaniem te tłumaczenia i statystyki są dość sensowne a problem rozdmuchany.
:o




:mrgreen:

paku
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: OBK H6
Polubił: 44 razy
Polubione posty: 97 razy

Coś niedobrego

Post 11 sty 2019, o 00:13

inquiz pisze:
11 sty 2019, o 00:02
Wołowina była bardzo tania więc zajadałem się nią częściej niż zwykle
Problem jest taki że ASF chyba nie szkodzi ludziom ...

Swego czasu jak dostawałem dziczyznę od znajomego to mówił że przebadana na włosiennicę (czy jakoś tak),
a teraz jak zaczyna wymieniać na co przebadana to idę na herbatkę - akurat wypiję zanim skończy.
Ostatnio zmieniony 11 sty 2019, o 00:14 przez paku, łącznie zmieniany 1 raz.
"Każdy dobry uczynek będzie słusznie ukarany"
"Kto miał się wystraszyć, to się wystraszył. Kto miał się ześwinić, to się ześwinił"

ODPOWIEDZ