Amatorski migomat - to znaczy jaki ??

Pytania i problemy techniczne związane z Subaru. Trytytki, śrubki i inne tematy dla maniaków niszczenia żelastwa ;-)
Regulamin forum
Zanim założysz nowy wątek, poczytaj najczęściej zadawane pytania
paku
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: OBK H6
Polubił: 44 razy
Polubione posty: 97 razy

Amatorski migomat - to znaczy jaki ??

Post 27 sty 2019, o 14:12

Hello,

Może nie samochodowe, ale warsztatowe pytanie na pewno.

Szukam jakiegoś prostego i niezbyt drogiego, ale sensownego migomatu do zastosowań bardzo amatorskich.
Z założenia na gaz, chyba że ktoś mnie przekona do drutu samoosłonowego.

Do tej pory używam inwertera i wychodzi mi różnie.
Ale że głownie chodzi o bardzo proste i byle jakie zastosowania to dawał radę.
I on i ja :)

Coś podpowiecie ?


"Każdy dobry uczynek będzie słusznie ukarany"
"Kto miał się wystraszyć, to się wystraszył. Kto miał się ześwinić, to się ześwinił"

dzixd
Awatar użytkownika
Moderator działu
Lokalizacja: Dziki Zachód
Auto: Legacy IV "prawie spec b h6", legacy II 2.2, 2xLegacy III 2.5 MY99, Impuls - Legacy IV H6 5EAT LPG
Polubił: 9 razy
Polubione posty: 307 razy

Amatorski migomat - to znaczy jaki ??

Post 27 sty 2019, o 14:30

Myślę że dla amatora będzie w porządku jakiś z castoramy.

Ja jestem tylko praktykiem, na temat parametrów dotyczących spawarek jestem zielony. Jedynie wiem to co od znajomego spawacza się dowiem.
Ja tylko potrafię trochę spawać. :mrgreen:
Migomatem da się spawać wszystkie materiały tylko musisz mieć odpowiedni drut i gaz. Mój migomat jest chyba jakiś półprofesjonalny i ma z 15 lat.
Co do drutu samoosłonowego to się nie wypowiem, bo nie stosowałem.
Jak masz jakiś sklep z akcesoriami spawalniczymi, albo serwis naprawiający spawarki w pobliżu to najlepiej tam podpytaj, bo powinni się znać. ;-)
Jeździć nie umiem, ale się staram :mrgreen:
Naprawiać też nie umiem, ale się staram.
Konto usunięte pisze:
29 gru 2018, o 17:15
masz dobre serducho i ostrego pierdolca :lol: :thumb:
Obrazek

recki
2 gwiazdki
Lokalizacja: Kraków / Wieliczka
Auto: Legaś 05 2.0 SOHC MT lpg
Polubił: 0
Polubione posty: 4 razy

Amatorski migomat - to znaczy jaki ??

Post 27 sty 2019, o 14:33

Ja już któryś rok katuje zwykła transformatorowke. Do amatorskich zastosowań moim zdaniem najlepsze rozwiazanie- jak zrobisz dobry przetop to spaw trzyma chyba lepiej niż lity materiał, łapie wiekszosc popularnych stopow, jedyne o czym musze pamiętać to pieciokilowa paczką rutylowek raz na kilka lat.
Migomatem też zdarzyło mi się spawać, nie przekonał mnie ani sama praca ani efektami, przynajmniej na moim poziomie umiejętności.
Te tanie transformatorowki z marketów wymagają kilku zabiegów (wymiana przewodów, zaciskow, wentylatora) i wtedy z dobra przyłbicą praca jest naprawdę przyjemna. Przy okazji przestają być tanie (same kable, dobrej jakości, to ok 15-25 zł za metr)

skwaro
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: Forester 2.5XT
Polubił: 4 razy
Polubione posty: 52 razy

Amatorski migomat - to znaczy jaki ??

Post 27 sty 2019, o 14:35

Pytanie co zamierzasz nim spawać. Jak nierdzewka to polecam od razu iść w TIGa, jakość spawów o klasę wyższa, precyzja spawania też nieporównywalna. A cenowo wyjdzie odrobinę drożej niż migomat. Zestaw do domu kupisz za 1500już z butlą, np. od Welder Fantasy. Chińszczyzna ale katuję od nich TIGa do spawania wydechów od jakiegoś czasu i nie ma żadnych problemów. Jedynie przyłbicę samościemniającą sobie dobrą dokup bo w zestawasz szajs straszny dają.

paku
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: OBK H6
Polubił: 44 razy
Polubione posty: 97 razy

Amatorski migomat - to znaczy jaki ??

Post 27 sty 2019, o 14:39

Teraz mam taki inwerter.
Obrazek

Trochę się z nim męczyłem, ale od czasy jak mam automatyczną przyłbicę to inna robota i coś tam wychodzi.
Ale jednak migomat wydaj się i prostszy w prowadzeniu i ładniejszy efekt. Tak mi wyszło po zabawie u kolegi...

skwaro, Szczytowym osiągnięciem będzie pospawanie nóg do stołu warsztatowego czy jakieś elementy płotu, zwykła stal, żadnej nierdzewki.
"Każdy dobry uczynek będzie słusznie ukarany"
"Kto miał się wystraszyć, to się wystraszył. Kto miał się ześwinić, to się ześwinił"

skwaro
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: Forester 2.5XT
Polubił: 4 razy
Polubione posty: 52 razy

Amatorski migomat - to znaczy jaki ??

Post 27 sty 2019, o 14:55

Do to takich zastosowań migomat wystarczy, ale ja i tak bym szedł w TIGa bo zestaw na gaz wychodzi podobnie cenowo, a w razie spawania czegoś ambitniejszego drut do TIGa jest dużo tańszy. Migomaty na drut samoosłonowy sobie daruj, bardzo drogo w eksploatacji wychodzą a osłona jest dużo słabsza niż z gazu. Najtańsze marketówki omijaj szerokim łukiem, ja bym szedł w migomat Magnuma albo Welder Fantasy. 160-180A w zupełności Ci wystarczy.

dzixd
Awatar użytkownika
Moderator działu
Lokalizacja: Dziki Zachód
Auto: Legacy IV "prawie spec b h6", legacy II 2.2, 2xLegacy III 2.5 MY99, Impuls - Legacy IV H6 5EAT LPG
Polubił: 9 razy
Polubione posty: 307 razy

Amatorski migomat - to znaczy jaki ??

Post 27 sty 2019, o 15:13

skwaro pisze:
27 sty 2019, o 14:35
Pytanie co zamierzasz nim spawać. Jak nierdzewka to polecam od razu iść w TIGa, jakość spawów o klasę wyższa, precyzja spawania też nieporównywalna. A cenowo wyjdzie odrobinę drożej niż migomat. Zestaw do domu kupisz za 1500już z butlą, np. od Welder Fantasy. Chińszczyzna ale katuję od nich TIGa do spawania wydechów od jakiegoś czasu i nie ma żadnych problemów. Jedynie przyłbicę samościemniającą sobie dobrą dokup bo w zestawasz szajs straszny dają.
No migomat do wydechów się kiepsko nadaje. :giggle:
Jeździć nie umiem, ale się staram :mrgreen:
Naprawiać też nie umiem, ale się staram.
Konto usunięte pisze:
29 gru 2018, o 17:15
masz dobre serducho i ostrego pierdolca :lol: :thumb:
Obrazek

paku
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: OBK H6
Polubił: 44 razy
Polubione posty: 97 razy

Amatorski migomat - to znaczy jaki ??

Post 27 sty 2019, o 15:57

skwaro, Czy przy TIGu zawsze używa się drutu czy można połączyć np. dwa płaskowniki bez użycia drutu ?
"Każdy dobry uczynek będzie słusznie ukarany"
"Kto miał się wystraszyć, to się wystraszył. Kto miał się ześwinić, to się ześwinił"

dzixd
Awatar użytkownika
Moderator działu
Lokalizacja: Dziki Zachód
Auto: Legacy IV "prawie spec b h6", legacy II 2.2, 2xLegacy III 2.5 MY99, Impuls - Legacy IV H6 5EAT LPG
Polubił: 9 razy
Polubione posty: 307 razy

Amatorski migomat - to znaczy jaki ??

Post 27 sty 2019, o 19:33

paku pisze:skwaro, Czy przy TIGu zawsze używa się drutu czy można połączyć np. dwa płaskowniki bez użycia drutu ?
Można spawać tigiem bez drutu. Mój spawacz, którego czasem wynajmę do bardziej skomplikowanych spawów, ma tiga. Chyba wtedy przetop się robi.

Wysłane z mojego mądrego telefonu

Jeździć nie umiem, ale się staram :mrgreen:
Naprawiać też nie umiem, ale się staram.
Konto usunięte pisze:
29 gru 2018, o 17:15
masz dobre serducho i ostrego pierdolca :lol: :thumb:
Obrazek

skwaro
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: Forester 2.5XT
Polubił: 4 razy
Polubione posty: 52 razy

Amatorski migomat - to znaczy jaki ??

Post 27 sty 2019, o 20:10

paku pisze:
27 sty 2019, o 15:57
skwaro, Czy przy TIGu zawsze używa się drutu czy można połączyć np. dwa płaskowniki bez użycia drutu ?
Można, w zależności jak ma być zrobione połączenie. Jak dasz na zakładkę to przetopisz spokojnie bez drutu, jak chcesz je np. połączyć krawędziami to trzeba dać jeszcze drut.

paku
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: OBK H6
Polubił: 44 razy
Polubione posty: 97 razy

Amatorski migomat - to znaczy jaki ??

Post 27 sty 2019, o 22:39

dzixd pisze:
27 sty 2019, o 15:13
Zestaw do domu kupisz za 1500już z butlą, np. od Welder Fantasy
Mniej niż 2500 bez butli to nie widzę :o

Może Magnum by się znalazł.
"Każdy dobry uczynek będzie słusznie ukarany"
"Kto miał się wystraszyć, to się wystraszył. Kto miał się ześwinić, to się ześwinił"

skwaro
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: Forester 2.5XT
Polubił: 4 razy
Polubione posty: 52 razy

Amatorski migomat - to znaczy jaki ??

Post 27 sty 2019, o 22:58

paku pisze:
27 sty 2019, o 22:39
dzixd pisze:
27 sty 2019, o 15:13
Zestaw do domu kupisz za 1500już z butlą, np. od Welder Fantasy
Mniej niż 2500 bez butli to nie widzę :o
Rzeczywiście, zrobili sobie renomę bo robią naprawdę dobry sprzęt i pojechali z cenami. To popatrz na Magnum, taki Ci wystarczy:
https://allegro.pl/oferta/spawarka-tig- ... b84435773b
Ma HF co będzie Ci najbardziej potrzebne, ma ARC Force, do domu wystarczy. Tylko od razu dokup sobie złote elektrody wolframowe, czerowne co są w zestawie są słabe i szkodliwe dla zdrowia przy ostrzeniu.

No i pooglądaj sobie filmiki jak się spawa TIGiem, kup drut, weź trochę żelastwa i trenuj. Jak złapiesz nie będziesz chciał spawać niczym innym ;-) No i nie przesadzaj z amperażem, przy TIGu nie trzeba dużo ;-)

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Amatorski migomat - to znaczy jaki ??

Post 28 sty 2019, o 07:41

paku pisze:
27 sty 2019, o 14:39
Szczytowym osiągnięciem będzie pospawanie nóg do stołu warsztatowego czy jakieś elementy płotu, zwykła stal, żadnej nierdzewki.
To nie kupuj spawarki tylko odpowiednie elektrody. Takie grubsze elementy spawa się na "-". Kup odpowiednie elektrody, z takim właśnie oznaczeniem i poproś kogoś doświadczonego, żeby Cię nauczył spawać.

Do takich prostych zastosować metoda MMA jest najlepsza, bo jest najmniej pier...a się z akcesoriami.
Jest ryzyko, musi być wybór.

paku
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: OBK H6
Polubił: 44 razy
Polubione posty: 97 razy

Amatorski migomat - to znaczy jaki ??

Post 28 sty 2019, o 11:46

Wiem dlatego nie spieszę się z wyborem ...
"Każdy dobry uczynek będzie słusznie ukarany"
"Kto miał się wystraszyć, to się wystraszył. Kto miał się ześwinić, to się ześwinił"

komin
4 gwiazdki
Lokalizacja: Kielce
Auto: Legacy 2.5 A/T
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Amatorski migomat - to znaczy jaki ??

Post 28 sty 2019, o 18:36

Zachwalający Tig'a niech napiszą o kosztach spawania tą metodą :-p jako że elektrody wolframowe drogie nie są-30 zł średnio.
druty do spawania też są relatywnie tanie, ale gaz jeśli spawa się argonem to już inna bajka, mała butla argonu ; 6 kg to coś koło 60-70 zł i jeśli ktoś spawał to wie że taka butla starcza na znacznie mniej niż butla CO2 w migomacie zakładając taką samom pojemność . Ja płacę za CO2 -6 kg z dostarczeniem ma miejsce 30 zł.
Migomat nie ma jak dla mnie żadnej konkurencji jeśli chodzi o amatroskie prace,
Problemy tiga z mojej oceny;
1 potrzebne są dwie ręce :whistle: (ogranicza dostęp)
2 drogi koszt spawania przeliczając na cm- w migomacie spawy przelicza się na metry ;-) i to już powinno dać do myślenia
3 ograniczony dostęp po przez rozbudowaną rękojeść
4 w tigu żeby dobrze widzieć trzeba trzymać głowę bardo blisko - elektroda nie może dotknąć jeziorka spawalniczego a max odstęp to kilka mm( w migomacie to i bez patrzenia się da :giggle: )
5 czystość materiałów spawanych tig nie lubi wody, rdzy, farby itp, a migomat jakoś to pociągnie
Co do sprzętu ja bym brał rodzimy sprzęt Bester 1801 bodaj, można go podłączyć i do gniazdka i pod ''siłe'' naprawić też się da ;-) - nie wiem jak w chińczykach jest :?:
O MMA czyli tradycyjnej elektrodówce się nie wypowiem bo spawałem raz, dawno temu wilgotnymi elektrodami :x
Na koniec dodam takie stwierdzenie krążące w świecie '' migomatem to i małpa by pospawała'' Nie ubliżając nikomu chcę powiedzieć że jest to najlepsza metoda dla spawacza amatora
Regeneracja felg ;
Malowanie proszkowe
Prostowanie felg
Spawanie felg
Świętokrzyskie 507304269

skwaro
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: Forester 2.5XT
Polubił: 4 razy
Polubione posty: 52 razy

Amatorski migomat - to znaczy jaki ??

Post 28 sty 2019, o 18:58

Za Agron płacę 50zł za 8kg. TIG z ArcForce radzi sobie z syfem niewiele gorzej niż migomat, a przepływ gazu ustawia się w obu metodach podobny. Zgodzę się że migomatem jest prościej polepić żeby złapało, ale jak chcesz mieć dobry spaw to TIGiem jest to łatwiej zrobić. Rękojeści do TIGa są w wielu rozmiarach i wersjach, i śmiem twierdzić że wybór jest większy niż to migomatu, precyzja owych również jest większa w TIGu. No ale to tylko moje zdanie :)
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
FUX (28 sty 2019, o 19:45)

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 73 razy
Polubione posty: 424 razy

Amatorski migomat - to znaczy jaki ??

Post 28 sty 2019, o 19:37

Ja tam uważam, że do takich zastosowań jak napisał autor wątku, inwentorówka / transformator są zupełnie jest wystarczające. Po co armatę na wróbla wytaczać i iść w koszta?
Prosta spawarka, paczka różowych elektrod rutylowych i płot (i nie tylko) się pospawa ;-)

No chyba, że hobbystycznie, to inna sprawa.
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
ptk22 (28 sty 2019, o 21:41)

paku
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: OBK H6
Polubił: 44 razy
Polubione posty: 97 razy

Amatorski migomat - to znaczy jaki ??

Post 28 sty 2019, o 19:45

jarmaj pisze:
28 sty 2019, o 19:37
Prosta spawarka, paczka różowych elektrod rutylowych i płot (i nie tylko) się pospawa
Tak mam teraz, ale efekt taki sobie...

TIG ładniejszy spaw daje, od razu ...
"Każdy dobry uczynek będzie słusznie ukarany"
"Kto miał się wystraszyć, to się wystraszył. Kto miał się ześwinić, to się ześwinił"

komin
4 gwiazdki
Lokalizacja: Kielce
Auto: Legacy 2.5 A/T
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Amatorski migomat - to znaczy jaki ??

Post 28 sty 2019, o 19:46

Z Twojego posta można wyciągnąć to co najważniejsze;
skwaro pisze:
28 sty 2019, o 18:58
Zgodzę się że migomatem jest prościej polepić żeby złapało
i jak się chce to nawet dobrze można pospawać
skwaro pisze:
28 sty 2019, o 18:58
ale jak chcesz mieć dobry spaw to TIGiem jest to łatwiej zrobić
i tu jak jest dobrze pospawane to będzie trzymać jak trzeba
ale dalej twierdze że mig jest bardziej przyjazny i wszechstronny dla ''Kowalsiego'' ;-)
Regeneracja felg ;
Malowanie proszkowe
Prostowanie felg
Spawanie felg
Świętokrzyskie 507304269

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 73 razy
Polubione posty: 424 razy

Amatorski migomat - to znaczy jaki ??

Post 28 sty 2019, o 19:49

Oj tam taki sobie. Jak się chwyci o co w tym chodzi to i elektrodą elegancką spoinę się położy. Oczywiście trudniej nic MIGiem, ale da się.

Oczywiście nie odwodzę Cie na siłę. Twoje pieniądze, jak chcesz kawiorowo, to przecież nie ma sprawy ;-)

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Amatorski migomat - to znaczy jaki ??

Post 28 sty 2019, o 21:40

paku pisze:
28 sty 2019, o 19:45
Tak mam teraz, ale efekt taki sobie...
Może używasz złych elektrod, lub po prostu nie masz umiejętności? Ja kilka lat spawałem MMA jako samouk, a potem parę dni pouczył mnie sąsiad - zawodowy spawacz.
Po kursie spawam co najmniej 10x lepiej niż przed nim. Więc warto zainwestować w naukę.

Do takich prac jak te, które wymieniłeś, dobry efekt uzyskasz używając elektrod rutylowych. Jak dla mnie najlepszy stosunek cena do jakości to: "OERLIKON OVERCORD E".
Jest ryzyko, musi być wybór.

paku
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: OBK H6
Polubił: 44 razy
Polubione posty: 97 razy

Amatorski migomat - to znaczy jaki ??

Post 28 sty 2019, o 21:53

Na pewno nie jestem fachowcem :)
Ale ile się naczytałem i naoglądałem to moje ....
Tak, używam rutylowych, ale innej marki - do dostania w znanym sklepie wysokopowierzchniowym :)

ER146/6012

https://www.castorama.pl/produkty/narze ... -5-mm.html
"Każdy dobry uczynek będzie słusznie ukarany"
"Kto miał się wystraszyć, to się wystraszył. Kto miał się ześwinić, to się ześwinił"

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Amatorski migomat - to znaczy jaki ??

Post 28 sty 2019, o 21:58

paku pisze:
28 sty 2019, o 21:53
Tak, używam rutylowych, ale innej marki
A jakich dokładnie? Jak masz na myśli Esab to moim zdaniem bardzo dobre, tylko niestety dość drogie.
Jest ryzyko, musi być wybór.

paku
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: OBK H6
Polubił: 44 razy
Polubione posty: 97 razy

Amatorski migomat - to znaczy jaki ??

Post 28 sty 2019, o 22:01

Bester 6012 i 6013.
Takie podobno najłatwiejsze do inwertera.
"Każdy dobry uczynek będzie słusznie ukarany"
"Kto miał się wystraszyć, to się wystraszył. Kto miał się ześwinić, to się ześwinił"

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Amatorski migomat - to znaczy jaki ??

Post 29 sty 2019, o 01:59

Do inwertera może i tak, ale do spawania jedne z gorszych :-)
One zostawiają bardzo dużo żużlu, w trakcie spawania będzie wydawało się Tobie, że jest super, jak odbijesz żużel to będziesz miał nierówny spaw lub dziury. Przynajmniej ja miałem z nimi taki problem. Jak spawanie wymagało przerywania na chwilę, żeby nie wypalić dziury to spaw źle wyglądał.

Kup sobie na próbę elektrody OVERCORD E, najlepiej 2.5 mm.
Jest ryzyko, musi być wybór.

ODPOWIEDZ