Jestem w " . " a konkretnie to jakie macie kominki

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 212 razy
Polubione posty: 491 razy

Jestem w " . " a konkretnie to jakie macie kominki

Post 29 sty 2019, o 20:17

Kotłownia nieczynna. :giggle:


"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

Grzegorz
5 gwiazdek
Lokalizacja: wsi wielkopolskiej
Auto: Peżot
Polubił: 21 razy
Polubione posty: 34 razy

Jestem w " . " a konkretnie to jakie macie kominki

Post 29 sty 2019, o 20:41

mi się dzisiaj też nie chciało napalić :-)

aaa zapomniałem dodać, że wczoraj też :mrgreen:

błogosławione ogrzewanie centralne
pozdrawiam
Grzegorz

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Jestem w " . " a konkretnie to jakie macie kominki

Post 29 sty 2019, o 23:12

tzi pisze:
29 sty 2019, o 10:08
Za to większość ciepła idzie w wodę i można długo w nim palić nie przegrzewając pomieszczenia w którym jest.
Właśnie na czymś takim mi zależy, żeby nie nagrzewał za bardzo pomieszczenia tylko bufor. To jaki model kominka konkretnie mam kupić, żeby miał dopalanie spalin i dobrze podgrzewał wodę.
Z dopalaniem spalin, zależy mi, żeby nie kopcił za dużo, nie zależy mi na oszczędności opału, bo dla mnie to bez większego znaczenia ile spali.
BiP pisze:
29 sty 2019, o 19:43
Masz pod podłogą, nie zmieniaj, jest zgodnie z konwekcją. Ciąg będzie nawet bez palenia.
Taki dolot powietrza powinienem głęboko wkopać? Np. pod fundamentami budynku?

W domu chcę mieć 3 paleniska: piec kaflowy, kominek i piec CO zgazowujący drewno. Powinienem doprowadzić 3 zupełnie niezależne doloty, czy może być 1 i rozgałęziony na 3?
Jest ryzyko, musi być wybór.

tzi
3 gwiazdki
Auto: Subaru Forester 2.0 X 2
Polubił: 40 razy
Polubione posty: 64 razy

Jestem w " . " a konkretnie to jakie macie kominki

Post 30 sty 2019, o 00:24

ptk22 pisze:
29 sty 2019, o 23:12
W domu chcę mieć 3 paleniska: piec kaflowy, kominek i piec CO zgazowujący drewno. Powinienem doprowadzić 3 zupełnie niezależne doloty, czy może być 1 i rozgałęziony na 3?
Nie może być jeden bo któryś piec pociągnie zamiast z czerpni - przez inny piec i komin. Doloty najlepiej pod fundamentem, wtedy nie wychładza podłogi. Można też pociągnąć kilka(naście) metrów poza obręb fundamentu - przez jakiś czas grunt dogrzeje powietrze ( ciut ).

Wszystkie kominki z płaszczem mają podaną moc wypromieniowaną i wodną - bierz taki który ma duży udział wody ( mój chyba 2kW przez szybę do 6kW w wodę ). No i coś sprawdzonego. Ja na swoją Westę złego słowa nie powiem.

Co do dopalania spalin - raczej nie jest to zagadnienie kominkowe a większych kotłów ( przypadkowo tymi większymi zajmuje się zawodowo ). Kominki zawsze pracują z nadmiarem tlenu, więc nie ma problemu kopcenia z powodu jego braku ( jak wszystko jest połączone tak jak powinno ). Trik z powietrzem wtórnym ma odsunąć spalanie od szyby kominka ( coś w stylu kurtyny ). Niestety kominki z płaszczem mają tą przypadłość, że mają obszary gdzie spaliny gwałtownie się schładzają i tam powstaje nalot. Szyba, jak ktoś lubi czyściutką - co tydzień do szorowania. Jak komuś nie przeszkadza to co miesiąc albo wcale. Grunt to suche drewno, dobra technika i dla spokoju pomiar temperatury spalin + sterowana przepustnica ( i np. sterownik Tatarek odpowiedniej wersji ).
T.

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Jestem w " . " a konkretnie to jakie macie kominki

Post 30 sty 2019, o 06:19

ptk22 pisze:
29 sty 2019, o 23:12
W domu chcę mieć 3 paleniska: piec kaflowy, kominek i piec CO zgazowujący drewno. Powinienem doprowadzić 3 zupełnie niezależne doloty, czy może być 1 i rozgałęziony na 3?
Każdy oddzielnie. Rura fi 100, czerpnia z daszkiem na zewnątrz.
Jeżeli jest rura puszczona poniżej ślepej posadzki to wystarczy. I tak kładziesz poźniej ze 2-30 cm twardego styropianu obojętnie, czy jest ogrzewanie podłogowe czy nie. Zresztą pod podłogowe daje się dodatkowe kilka cm ekranowane folią odbijającą ciepło.
Dolce far niente ;-)

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Jestem w " . " a konkretnie to jakie macie kominki

Post 30 sty 2019, o 11:56

FUX pisze:
30 sty 2019, o 06:19
Rura fi 100, czerpnia z daszkiem na zewnątrz.
A jaki rodzaj rury? Może być szara kanalizacyjna 110? Czy musi być coś specjalnego?
tzi pisze:
30 sty 2019, o 00:24
o do dopalania spalin - raczej nie jest to zagadnienie kominkowe a większych kotłów ( przypadkowo tymi większymi zajmuje się zawodowo ).
Jaki Twoim zdaniem kocioł zgazowujący drewno warto kupić? Ja myślę o Vigas bo tylko z takim miałem doświadczenie.
Ale może jest coś lepszego, bardziej godnego uwagi?
Jest ryzyko, musi być wybór.

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Jestem w " . " a konkretnie to jakie macie kominki

Post 30 sty 2019, o 13:13

ptk22 pisze:
30 sty 2019, o 11:56
Może być szara kanalizacyjna 110?
Si.
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
ptk22 (30 sty 2019, o 17:00)
Dolce far niente ;-)

tzi
3 gwiazdki
Auto: Subaru Forester 2.0 X 2
Polubił: 40 razy
Polubione posty: 64 razy

Jestem w " . " a konkretnie to jakie macie kominki

Post 30 sty 2019, o 15:39

ptk22 pisze:
30 sty 2019, o 11:56
Jaki Twoim zdaniem kocioł zgazowujący drewno warto kupić? Ja myślę o Vigas bo tylko z takim miałem doświadczenie.
Ale może jest coś lepszego, bardziej godnego uwagi?
Nie, nie - większe kotły w sensie WIĘKSZE. Uruchamiam instalacje na elektrowniach/elektrociepłowniach. Takich co mieszczą się w domu nie znam.

komtur II
0 gwiazdek
Lokalizacja: Ziemia rybna a miodna...
Auto: wkrótce legaś teraz madzia
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 5 razy

Jestem w " . " a konkretnie to jakie macie kominki

Post 30 sty 2019, o 15:58

Wygoogluj sobie : czeski Atmos dobra klasa średnia i austriacki Windhager klasa wyższa - poza tym proponuję wejść na forum muratora i forum info ogrzewanie,gdyż kotly zgazowujace to jest zupełnie inna szkoła jazdy .Dobór kotła powinien być dokonany przez fachowca w tej dziedzinie i cały układ grzewczy powinien być zaprojektowany pod takie źródło ciepła.

Piter 35
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jelenia Góra
Polubił: 169 razy
Polubione posty: 103 razy

Jestem w " . " a konkretnie to jakie macie kominki

Post 30 sty 2019, o 16:13

tzi pisze:
30 sty 2019, o 15:39
Nie, nie - większe kotły w sensie WIĘKSZE. Uruchamiam instalacje na elektrowniach/elektrociepłowniach. Takich co mieszczą się w domu nie znam.
Kiedyś trzeba spróbować :giggle: :thumb:

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Jestem w " . " a konkretnie to jakie macie kominki

Post 30 sty 2019, o 17:07

ptk22 pisze:
29 sty 2019, o 23:12

Taki dolot powietrza powinienem głęboko wkopać? Np. pod fundamentami budynku?

W domu chcę mieć 3 paleniska: piec kaflowy, kominek i piec CO zgazowujący drewno. Powinienem doprowadzić 3 zupełnie niezależne doloty, czy może być 1 i rozgałęziony na 3?
Wystarczy pod izolacją podłogi. Majstrom najlepiej kładzie się w styropianie, ale to błąd. W miejscu przebiegu będzie zimna podłoga.
3 niezależne od strony nawietrznej. Zabezpieczone siatką, bo myszy będą się cieszyć.
Ograniczyłbym się do max dwóch źródeł, bo 3 to topienie kasy jest. Rozumiem, że masz własne drewno i nie dywersyfikujesz, ale pamiętaj, starość czeka każdego, nie zawsze będziesz miał siły i chęci, a pompy i fotowoltaika co raz tańsze i wydajniejsze.

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Jestem w " . " a konkretnie to jakie macie kominki

Post 30 sty 2019, o 17:50

tzi pisze:
30 sty 2019, o 00:24

Co do dopalania spalin - raczej nie jest to zagadnienie kominkowe a większych kotłów ( przypadkowo tymi większymi zajmuje się zawodowo ). Kominki zawsze pracują z nadmiarem tlenu, więc nie ma problemu kopcenia z powodu jego braku ( jak wszystko jest połączone tak jak powinno ). Trik z powietrzem wtórnym ma odsunąć spalanie od szyby kominka ( coś w stylu kurtyny ). Niestety kominki z płaszczem mają tą przypadłość, że mają obszary gdzie spaliny gwałtownie się schładzają i tam powstaje nalot. Szyba, jak ktoś lubi czyściutką - co tydzień do szorowania. Jak komuś nie przeszkadza to co miesiąc albo wcale. Grunt to suche drewno, dobra technika i dla spokoju pomiar temperatury spalin + sterowana przepustnica ( i np. sterownik Tatarek odpowiedniej wersji ).
T.
Są na rynku z dopalaniem. Jakieś 20 lat temu miałem taki z f-my kom-bet. Jotul i spartherm też wtedy mieli takie w ofercie. Powietrze wtórne we wszystkich było podawane w kierunku szyby jak w linku:

https://bielsko-kominki.pl/Doplata-do-w ... kladow-A10

Na czystość szyby nie wpływało. Brudziła się, czy otwarte, czy zamknięte, tak samo. Teraz mam z płaszczem i wbrew teorii szybę myję może co 3 tygodnie. I bynajmniej nie zapuszczam jej do czarnego. A w kotłowni palę codziennie, bo to jedyne żródło ciepła. A ja ognioholik jestem.
Dystrybucja ciepła po chałupie - z płaszczem zdecydowanie na +. Bezpłaszczowy nie nadawał się do dłuższego palenia, bo nie można było przy nim wytrzymać, a z kątów ciągnęło zimno. Dystrybucja ciepłego powietrza rurami flex trochę niwelowała różnice temp. Nabywca wstawił wentylatory kanałowe, wyrównał to bardzo, ale kurz ma zaczął latać. Więc złotego środka raczej njie było.
Wydajnośći nie porównuję, bo różnice w metrażu, izolacjach były. Sprawność miały zbliżoną, tylko teraz mam CWU free. m2 też 2x więcej.

Suche drewno, czysty komin i dopływ z zewnątrz zawsze muszą być, niezależnie czy dla ciepła, czy dla przyjemności popalamy. A przede wszystkim dla bezpieczeństwa. Dobrą użytkową instalację zbudować to jest wyższa sztuka. Na przepalanki dla oka brałbym wedle gustu byle żeliwny i markowy.

tzi
3 gwiazdki
Auto: Subaru Forester 2.0 X 2
Polubił: 40 razy
Polubione posty: 64 razy

Jestem w " . " a konkretnie to jakie macie kominki

Post 30 sty 2019, o 21:22

BiP pisze:
30 sty 2019, o 17:50
Są na rynku z dopalaniem. Jakieś 20 lat temu miałem taki z f-my kom-bet. Jotul i spartherm też wtedy mieli takie w ofercie.
No i mój też jest z powietrzem wtórnym, ale wg mnie nie ma to nic wspólnego z dopalaniem. Dopalanie jest wtedy jak w palenisku jest deficyt tlenu i dostarczamy go poza palenisko gdzie reszta paliwa może się dopalić ( musi być jeszcze odpowiednia temperatura w tym punkcie ). W kominku takie zjawisko nie występuje. Powietrze "wtórne" czy bardziej górne, powoduje inny przepływ spalin w kominku i to może wpłynąć na jakość spalania.

T.

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Jestem w " . " a konkretnie to jakie macie kominki

Post 30 sty 2019, o 21:58

Twój post sprawia wrażenie, że opływ szyby, co by spaliny się po niej nie kotłowały i "dotrysk" gorącego powietrza nad palenisko to to samo. A to dwa systemy walutowe.
Tak się pali z dopalaniem gazów:

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Jestem w " . " a konkretnie to jakie macie kominki

Post 31 sty 2019, o 03:03

BiP pisze:
30 sty 2019, o 17:07
Ograniczyłbym się do max dwóch źródeł, bo 3 to topienie kasy jest. Rozumiem, że masz własne drewno i nie dywersyfikujesz, ale pamiętaj, starość czeka każdego, nie zawsze będziesz miał siły i chęci, a pompy i fotowoltaika co raz tańsze i wydajniejsze.
Plan na start jest taki: w kuchni będzie piec kaflowy z wężownicą, żeby było na czym gotować dobrą jajecznicę.
W salonie chcemy kominek Mila PW taki podłużny jak jest u Ciebie.
W kotłowni, która będzie tuż za ścianą,będzie zbiornik akumulacyjny, do którego oba źródła ciepła będą oddawały energię z PW.
Dolna wężownica zbiornika będzie podpięta pod solary.

W takiej konfiguracji startowej chcemy trochę pomieszkać i wtedy zdecydujemy jaki piec wstawimy do kotłowni.
Bo coraz częściej chodzi mi po głowie, że zamiast pieca, lepiej fotowoltaikę na dachu + plus pompa ciepła typu powietrze-woda.
Jest ryzyko, musi być wybór.

tzi
3 gwiazdki
Auto: Subaru Forester 2.0 X 2
Polubił: 40 razy
Polubione posty: 64 razy

Jestem w " . " a konkretnie to jakie macie kominki

Post 31 sty 2019, o 09:48

BiP pisze:
30 sty 2019, o 21:58
Twój post sprawia wrażenie, że opływ szyby, co by spaliny się po niej nie kotłowały i "dotrysk" gorącego powietrza nad palenisko to to samo.
Masz rację, za bardzo skoncentrowałem się na moim kominku który pierwotne i wtórne ma podawane nad palenisko ( nie ma popielnika - nie ma powietrza pod ruszt ).
W takim z rusztem może to działać jak wtórne.

j33mbo
5 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Jestem w " . " a konkretnie to jakie macie kominki

Post 24 lut 2019, o 22:20

Znacie kogoś kto pali gazem z butli przydomowej?

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Jestem w " . " a konkretnie to jakie macie kominki

Post 24 lut 2019, o 22:48

Taa. Straż u nich była z wizytą, bo po zatankowaniu przy ujemnej temp zaczęło śmierdzieć gazem.
Drogo za montaż i dzierżawę, płaczą, prądem niewiele drożej. Coś chyba w tym jest, bo butle znikają z krajobrazu.

Kropkowicz ironmzes też nie ma sieci i pali gazem. Podpytaj.

paku
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: OBK H6
Polubił: 44 razy
Polubione posty: 97 razy

Jestem w " . " a konkretnie to jakie macie kominki

Post 24 lut 2019, o 22:51

Ja często podgrzewam prądem, jak mam tańsza taryfę.
Gaz z butli 11kg wychodzi wtedy drożej.
"Każdy dobry uczynek będzie słusznie ukarany"
"Kto miał się wystraszyć, to się wystraszył. Kto miał się ześwinić, to się ześwinił"

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Jestem w " . " a konkretnie to jakie macie kominki

Post 29 lis 2019, o 21:52

Dziś było próbne uruchomienie pieca w kuchni:
Obrazek
Użytkownicy, którzy polubili ten post (razem 2):
BiP (29 lis 2019, o 22:01) • So What! (30 lis 2019, o 11:53)
Jest ryzyko, musi być wybór.

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Jestem w " . " a konkretnie to jakie macie kominki

Post 29 lis 2019, o 22:01

Jest styl!

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Jestem w " . " a konkretnie to jakie macie kominki

Post 29 lis 2019, o 22:04

Fajnie!!
Ostatnio zmieniony 29 lis 2019, o 22:04 przez stach22, łącznie zmieniany 1 raz.
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Jestem w " . " a konkretnie to jakie macie kominki

Post 29 lis 2019, o 22:21

Daje bardzo przyjemne ciepło, spaliny przechodzą nad blatem, później zakręcają pod piekarnikiem, potem drugi raz zakręcają nad piekarnikiem i trafiają do komina. Całość nagrzewa się bardzo powoli i powoli stygnie.
Jest ryzyko, musi być wybór.

Piter 35
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jelenia Góra
Polubił: 169 razy
Polubione posty: 103 razy

Jestem w " . " a konkretnie to jakie macie kominki

Post 29 lis 2019, o 22:33

ptk22, czad , świetnie to wygląda . Sam robiłeś ?

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Jestem w " . " a konkretnie to jakie macie kominki

Post 29 lis 2019, o 22:38

Piter 35 pisze:
29 lis 2019, o 22:33
Sam robiłeś ?
Sam przewiozłem moim pickupem sporą część materiałów, przeniosłem wyczystkę w kominie w inne miejsce i wywierciłem dziurki do mocowania drzwiczek. Resztę zrobił zawodowy zdun.
Jest ryzyko, musi być wybór.

ODPOWIEDZ