Ekonomia praktyczna w pigułce czyli o kryzysie strasznym

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Re: Ekonomia praktyczna w pigułce czyli o kryzysie strasznym

Post 21 maja 2020, o 10:38

30% konserwy, reszta pulpa z papieru i parówki na śniadanie są ;-)



prezeskot
2 gwiazdki
Polubił: 4 razy
Polubione posty: 54 razy

Ekonomia praktyczna w pigułce czyli o kryzysie strasznym

Post 21 maja 2020, o 12:46

chinskie konserwy? Przypominam ze Animex czyli Morliny S.A i dawne ZM Agryf Szczecin nalezy do Smithfiel Foods a Smithfiel Foods zostal kupony przez chinczykow.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Animex Krakus jest wiec chinski

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Ekonomia praktyczna w pigułce czyli o kryzysie strasznym

Post 22 maja 2020, o 21:59

Wróblewski w formie
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
Gal (23 maja 2020, o 10:13)
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Ekonomia praktyczna w pigułce czyli o kryzysie strasznym

Post 23 maja 2020, o 10:18

inquiz pisze:
22 maja 2020, o 21:59
Wróblewski w formie
Trochę jakby zsumować to co mówi Podkaminer z Javorcik i dodać do tego 18. maja. ;-)
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Ekonomia praktyczna w pigułce czyli o kryzysie strasznym

Post 25 maja 2020, o 07:25

Fragment wywiadu Rzepie z Cezarym Mechem, byłym wiceministrem finansów rozbawił mnie mocno:
W ślad za tym pojawiło się zagrożenie, że po wyprzedaży, gdy spadnie napływ walut, złotówka się załamie. W rezultacie Leszek Balcerowicz musiał ratować system, przechodząc z rządu do NBP, śrubując stopy procentowe, aby skłonić zagranicę do inwestycji w polski dług i jeszcze oddziaływać przez znajomych na George'a Sorosa, żeby nie wykorzystał tej sytuacji do spekulacji na złotym.

Rz: Było niebezpieczeństwo, że Soros zaatakuje złotego?

Tak. Na szczęście środowisku „Gazety Wyborczej" udało się jakoś zneutralizować to zagrożenie.

Raz, że jest to jedna z tych wiadomości z kuchni politycznej, o których szeroka publika nic nie wie i zwykle nigdy się nie dowiaduje, a dwa, to jak w Polsce rząd negocjuje z Georgem Sorosem... ;-)
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
ptk22 (25 maja 2020, o 19:18)
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Ekonomia praktyczna w pigułce czyli o kryzysie strasznym

Post 25 maja 2020, o 11:31

Gal pisze:
25 maja 2020, o 07:25
Fragment wywiadu Rzepie z Cezarym Mechem, byłym wiceministrem finansów rozbawił mnie mocno:
Zacny fragment, możesz podesłać jakiegoś linka albo zrzut z ekranu?
Z drugiej strony to może nie trzeba było negocjować, utrzymywanie sztywnego kursu PLZ w tamtym czasie dało godziwe zarobki wielu inwestorom w polski dług.
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Ekonomia praktyczna w pigułce czyli o kryzysie strasznym

Post 25 maja 2020, o 13:32

https://www.rp.pl/Plus-Minus/305089998- ... Jalta.html
Jest w domenie otwartej, nie trzeba mieć abonamentu.
Są i inne kwiatki. ;-)
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Ekonomia praktyczna w pigułce czyli o kryzysie strasznym

Post 25 maja 2020, o 14:48

Gal pisze:
25 maja 2020, o 13:32
https://www.rp.pl/Plus-Minus/305089998- ... Jalta.html
Jest w domenie otwartej, nie trzeba mieć abonamentu.
Są i inne kwiatki. ;-)
Mnie bawią takie groteskowe postaci jak Kazek czy ten Czaruś.
Nic już nie mogą i usiłują brylować.
Dolce far niente ;-)

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Ekonomia praktyczna w pigułce czyli o kryzysie strasznym

Post 25 maja 2020, o 23:01

Gal pisze:
25 maja 2020, o 13:32
Są i inne kwiatki.
Ta część o lobbingu i naciskach instytucji to powtarza się często w różnych przekazach. Ale jakoś brak szczegółów i chociażby aktów oskarżeń sensownie napisanych, na wyroki skazujące to nie liczę nawet.
FUX pisze:
25 maja 2020, o 14:48
Mnie bawią takie groteskowe postaci jak Kazek
No atrakcyjny Kazimierz to nieźle odleciał, a ta jego bankowa posada to też wyglądała jak dowód wdzięczności ;-)
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Ekonomia praktyczna w pigułce czyli o kryzysie strasznym

Post 25 maja 2020, o 23:52

Papieża już nie ma, więc tego atutu nam brakuje, ale co poza tym zmieniło się w sytuacji geopolitycznej?

Wszystko. Wyrosły potężne Chiny, które doganiają Stany Zjednoczone. Ameryka obawia się o pozycję supermocarstwa, co generuje olbrzymie napięcie na linii Pekin–Waszyngton, grożąc pułapką Tukidydesa. Polska zaś, mocno zależna od Stanów Zjednoczonych, znalazła się w dużo gorszej sytuacji. Wydaje się, że gdybyśmy mieli lepsze relacje z Chinami, zostalibyśmy zalani kapitałem, moglibyśmy liczyć na transfer technologii i neutralizować Rosję z Niemcami. Ale nie możemy. Na dodatek USA zabiegają, aby przy pomocy Rosji okrążyć Chiny, a przy okazji zapewnić bezpieczeństwo Izraela na Bliskim Wschodzie. Sukces tych planów może jednak oznaczać kolejną Jałtę dla Polski. Zwłaszcza że również Niemcy wyrywają się spod wpływów USA, a Rosja im w tym pomaga.
ke ???

dalej nie czytam.
Niemcy wyrywają się spod wpływów USA... :-d

Wyrosły potężne Chiny...
mi wyrósł pod płotem grzyb. duży. w noc. nie było go wczoraj, dzisiaj jest. jak to grzyb. dla odmiany Chiny nie wyrosły. Chiny były, są i (zapewne) będą. jeżeli jakiś baran nie antycypował Chin w handlu światowym, to był/jest właśnie baranem.
lepsze relacje z Chinami, zostalibyśmy zalani kapitałem, moglibyśmy liczyć na transfer technologii...
do nas z Chin??????
czy może "zalani kapitałem liczyć na transfer technologii"?

no zacietrzewiony trochę jest ten pan. a na pewno pokazuje dysonans pomiędzy praktyką a ministerstwem.

prezeskot
2 gwiazdki
Polubił: 4 razy
Polubione posty: 54 razy

Ekonomia praktyczna w pigułce czyli o kryzysie strasznym

Post 26 maja 2020, o 00:45

ale zaraz. Syn Kaminskiego z polecenia NBP tez wysoko jest a ma 25 lat. No co za przypadek. Zbieg okoliczności.

Taki był sobie atrakcyjny Kazimierz nauczyciel z Gorzowa. W normalnych warunkach zostałby co najwyżej podrzędnym urzędnikiem w lubuskim kuratorium oświaty. Jednak najpierw został premierem a potem został… doradca w Goldman Sachs.

Dlaczego nim został? Co wielkiemu Goldman Sachs może przynieść praca wiejskiego nauczyciela szkoły podstawowej z Polski B? Oficjalnie nic, ale jesli nam przepchniecie te ustawę i nasi zarobią, to my się tu Wam towarzyszu odwdzięczymy.. Wy nam pomożecie a my Wam pomożemy. Zapłacicie sobie za fatygę towarzysze pieniądzmi polskiego podatnika.

A teraz przypominam ze syn ułaskawionego ministra Kamińskiego pracuje w Banku Światowym. Czysty zbieg okoliczności. No co za przypadek.

Formalnie wiec wszystko gra. Stolek za przysluge. Wy nam przysluge, my Wam przysluge, placi glupi podatnik.

Co do Chin to „Zostawcie Chiny, niech śpią, bo kiedy się przebudzą cały świat zadrży” - Napoleon Bonaparte.
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
BiP (26 maja 2020, o 08:40)

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Ekonomia praktyczna w pigułce czyli o kryzysie strasznym

Post 26 maja 2020, o 10:06

Gal, damaz, prezeskot, wygląda na potencjalnie ciekawą dyskusję polityczną, może przenieść to do właściwego wątku?
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

bojar
6 gwiazdek
Lokalizacja: warszawski-zachodni
Auto: forester 2,5XT,Q5
Polubił: 80 razy
Polubione posty: 232 razy

Ekonomia praktyczna w pigułce czyli o kryzysie strasznym

Post 26 maja 2020, o 11:46

inquiz, a cóż takiego się stało?

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Ekonomia praktyczna w pigułce czyli o kryzysie strasznym

Post 26 maja 2020, o 13:08

bojar, ja tylko zobaczyłem światełko w tunelu że można o czymś innym, szerzej niż tylko o tej naszej plemiennej wojence.
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Ekonomia praktyczna w pigułce czyli o kryzysie strasznym

Post 26 maja 2020, o 13:08

inquiz pisze:
26 maja 2020, o 10:06
Gal, damaz, prezeskot, wygląda na potencjalnie ciekawą dyskusję polityczną, może przenieść to do właściwego wątku?
A jak tam sobie Państwo winszują, ale widzę, że czujność bojara już została obudzona... :giggle:
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

prezeskot
2 gwiazdki
Polubił: 4 razy
Polubione posty: 54 razy

Ekonomia praktyczna w pigułce czyli o kryzysie strasznym

Post 26 maja 2020, o 21:52

pozwoliłem sobie moja spiskowa teorie ując.

http://dreamswiss.blogspot.com/2020/05/ ... skowe.html
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
inquiz (26 maja 2020, o 22:35)

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Ekonomia praktyczna w pigułce czyli o kryzysie strasznym

Post 26 maja 2020, o 23:01

Gal pisze:
26 maja 2020, o 13:08
czujność bojara już została obudzona
Spoko, chęci w narodzie forumowym coraz mniej żeby coś napisać poza oddanie emocji. Nic na siłę. Mnie najbardziej interesowałoby rozwinięcie damazia bo nie czuję przesłania
damaz pisze:
25 maja 2020, o 23:52
Niemcy wyrywają się spod wpływów USA... :-d
prezeskot pisze:
26 maja 2020, o 21:52
pozwoliłem sobie moja spiskowa teorie ując.
Od siebie bym dodał że te całe "rynki finansowe" mają też stronę pozytywną zbierając z reala większość nadwyżki dodruku inflacyjnego i wkładając je w instrumenty z coraz większego gównolitu. Bez nich ten cyrk też by się nie udał tylko nie wiadomo, czy już całkowicie ogon macha psem czy jednak jest zależny bardziej od żywiciela. Albo jak ten wirus co słania żywiciela ale bez niego albo kolejnego też nie da rady.
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Ekonomia praktyczna w pigułce czyli o kryzysie strasznym

Post 26 maja 2020, o 23:44

Jednak w zwężeniu droga wzrostu oporu przepływu ciśnienie rozerwie instalacje.
prezeskot, tego nie rozumiem. pomożesz?


co do "Niemcy wyrywają się" skądkolwiek.
Niemcy są (i były) hegemonem Europy zachodniej. za każdym razem problemy Niemiec rozlewają się na resztę państw z nimi jakkolwiek związanymi. o I wojnie za wiele nie wiem, ale II wojna, to właśnie ten problem. tak - "standardowemu" Niemcowi było źle, więc Hitler dostał zielone światło.

o nierównościach.
znikąd.

jakbym zajmował się socjologią, a nie mechaniką, to bym wymyślił zależność i zostałbym sławny.

ta zależność pokazywałaby, kiedy zacznie się rewolucja. rewolucja, czyli wqurw na maxa, a nie żeby coś naprawdę zmienić. i dlatego rewolucje kończą się ścinaniem głów "jak leci". bo rewolucję robią Trybuni, a nie fachowcy. dodam jeszcze:
Trybuni, którzy zorientowali się, skąd wieje wiatr wcześniej, niż reszta gminu.

prezeskot
2 gwiazdki
Polubił: 4 razy
Polubione posty: 54 razy

Ekonomia praktyczna w pigułce czyli o kryzysie strasznym

Post 27 maja 2020, o 01:15

damaz,

Chodzi mi o redukcje ciśnienia społecznego. Ludzie chodzą dziś do roboty, płacą podatki i ...gdyby im nagle powiedzieć ze to w co wierzą już nie istnieje...ze po prostu to koniec, ze jedyne co w tym jest to rosnącą biurokracja i rosnące rolowanie długu na rzecz przyszłych pokoleń to by się zdenerwowali. Przestaliby chodzić do roboty i zaczęliby demolować otoczenie.

Nalezy wiec im fakty odsłaniać powoli i we właściwej narracji. Ludzie muszą być wdzięczni władzy za to ze ocaliła im wartość najwyższą a wiec życie, aby przestali pytać władzy co zrobiła z ich pieniędzmi. Ludzie nie chcą tez wiedzieć, ze przeszłe pokolenia zbudowały ich przyszłość i ze przyszłość jest dziś.

Zjawiska ktore kiedys trwaly latami dzis trwaja tygodniami. Uroki globalizacji.

Adolf dostzal wladze dzieki psychomanipulacji popartej pieniedzmi starej oligarchii przemyslowej rodzin Thyssen i Krupp oraz innych. Troche podobnie jak Donald Rumsfeld i jego kumple z Blackwater oraz innych firm, zarobili na amerykanskim podatniku.

bojar
6 gwiazdek
Lokalizacja: warszawski-zachodni
Auto: forester 2,5XT,Q5
Polubił: 80 razy
Polubione posty: 232 razy

Ekonomia praktyczna w pigułce czyli o kryzysie strasznym

Post 27 maja 2020, o 06:47

inquiz pisze:
26 maja 2020, o 13:08
bojar, ja tylko zobaczyłem światełko w tunelu że można o czymś innym, szerzej niż tylko o tej naszej plemiennej wojence.
inquiz pisze:
26 maja 2020, o 23:01
Gal pisze:
26 maja 2020, o 13:08
czujność bojara już została obudzona
Spoko, chęci w narodzie forumowym coraz mniej żeby coś napisać poza oddanie emocji. Nic na siłę. Mnie najbardziej interesowałoby rozwinięcie damazia bo nie czuję przesłania
Nie zrozumieliście intencji, jeden z trzecim ;-) .
Spróbuję jeszcze raz.
inquiz, a cóż takiego Tobie się stało?

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Ekonomia praktyczna w pigułce czyli o kryzysie strasznym

Post 27 maja 2020, o 12:01

bojar, chyba nic, dzień jak codzień.
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Ekonomia praktyczna w pigułce czyli o kryzysie strasznym

Post 28 maja 2020, o 23:27

eggghmmm..... tego...

prezeskot, ja bardzo sorry, że przepraszam....
Jeśli odkręcę nagle i gwałtownie zawór w butli z tlenem to nastąpi przemiana adiabatyczna. Gaz poświeci na rozprężenie cześć swej energii wewnętrznej i butla się ochłodzi. Jednak w zwężeniu droga wzrostu oporu przepływu ciśnienie rozerwie instalacje.
to tak:
pV=mRT

z pierwszą częścią cytatu zgadzam się. musi być na tyle szybko, żeby zbiornik nie "pobrał z otoczenia". energii, np. ciepła (co kwituje się mądrym słowem "adiabatyczny"). wonczas, nawet powyższe proste równanko pokazuje, że jak p (ciśnienie) się zmniejsza, to i T (temperatura) się zmniejsza :arrow: czyli będzie zimniej.

tylko to zwężenie.
zakładam, że miało być "drogą", ale mimo wszystko...
niejaki Bernoulli Daniel jakiś czas temu wykminił, że cholerna energia, bez ingerencji z zewnątrz, nijak nie chce rosnąć. a ponieważ w zwężeniu prędkość płynu rośnie, to coś musi zmaleć... wyszło mu, że zmaleje ciśnienie.

niektórzy mniej doinformowani twierdzą nawet, że to, co wykminił pan Daniel wyjaśnia, dlaczego samoloty latają 8-).


tak więc instalacji raczej nie rozerwałoby. a i zbiorniczki ze sprężonym powietrzem (do odkurzania) krzywdy ludziom nie robią...

wiem, off topic... i w dodatku różne moje przywary wylazły... :oops:

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: W-wa, Kutno
Auto: Dacia :)
Polubił: 115 razy
Polubione posty: 180 razy

Ekonomia praktyczna w pigułce czyli o kryzysie strasznym

Post 29 maja 2020, o 00:12

damaz, prof. Sado byłby z Ciebie dumny. ;-)
"Pan Macierewicz bardzo często mówi co wie, ale rzadko wie co mówi." - L.Miller - :giggle:
Z dwojga złego wolę, gdy krajem rządzą złodzieje zamiast kretynów. :idea:

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Ekonomia praktyczna w pigułce czyli o kryzysie strasznym

Post 29 maja 2020, o 00:42

prof.Sado to mnie tak dojechał, że....
ledwie, ledwie...
w ostatniej chwili :cofee:


edyta:
raczej nie był ze mnie dumny. wiem, bo parę razy jechaliśmy autobusem wspólnie. raz na egzamin poprawkowy. w trochę tłoku...
Pan Prof. stał między mną a drzwiami. widząc moją gotującą się do wyjścia postawę powiedział, że on też tu wysiada.
wiem, Panie Profesorze. niestety, wiem.

się uśmiechnął, imaginujesz sobie... uśmiechnął i jak wysiedliśmy, to mi jeszcze powodzenia życzył, czy jakoś....

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: W-wa, Kutno
Auto: Dacia :)
Polubił: 115 razy
Polubione posty: 180 razy

Ekonomia praktyczna w pigułce czyli o kryzysie strasznym

Post 29 maja 2020, o 01:01

damaz pisze:
29 maja 2020, o 00:42
to mi jeszcze powodzenia życzył, czy jakoś....
Przydało się?
"Pan Macierewicz bardzo często mówi co wie, ale rzadko wie co mówi." - L.Miller - :giggle:
Z dwojga złego wolę, gdy krajem rządzą złodzieje zamiast kretynów. :idea:

ODPOWIEDZ