Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
Jaca68
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: IS 200t, MS 1260
Polubił: 350 razy
Polubione posty: 434 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 2 cze 2020, o 15:55

5:25 - podnosi się poziom morza. Słucham o tym podnoszącym się morzu od 20 lat. Dobra wiadomość, własnie wróciłem z Holandii - nadal nad wodą. :giggle:


MOJE CIAŁO MÓJ WYBÓR

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 2 cze 2020, o 18:06

Jaca68 pisze:
2 cze 2020, o 15:55
5:25 - podnosi się poziom morza. Słucham o tym podnoszącym się morzu od 20 lat. Dobra wiadomość, własnie wróciłem z Holandii - nadal nad wodą. :giggle:
A ja od 50 lat słyszę, że za 30 lat skończy się ropa i nastąpi kataklizm. Zabawne, że bez względu na to, czy to były lata '70, '80, czy 2000, zawsze było "za 30 lat". Teraz nie mówią o kataklizmie, bo "zielona energia" nas wybawi.

Parę dni temu przeczytałem, że na dzień dzisiejszy udokumentowane i niezużyte złoża ropy są największe w historii.

Ktoś tu oszukuje... ;-)
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 2 cze 2020, o 19:38

Jaca68 pisze:
1 cze 2020, o 14:55
Wczoraj w TV usłyszałem że był to najzimniejszy maj od 30 lat. No proszę, wystarczyły dwa miesiące bez samolotów i podróży i mamy koniec ocieplenia. :-p
2 m-ce bez samolotów i skończyła się susza w mojej okolicy.
Jest ryzyko, musi być wybór.

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 73 razy
Polubione posty: 424 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 2 cze 2020, o 19:51

Jaca68 pisze:
1 cze 2020, o 14:55
był to najzimniejszy maj od 30 lat
Coś czuję, że wszystko przez Bilexa.
Zamiast spalać i emitować, zaczął jeździć tym elektrycznym motorem i całe ocieplenie szlag trafił. :x


:mrgreen:
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
ptk22 (2 cze 2020, o 20:18)

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 2 cze 2020, o 20:17

ptk22 pisze:
2 cze 2020, o 19:38
2 m-ce bez samolotów i skończyła się susza w mojej okolicy.
Bez samolotów ocieplenie straciło bazy danych :lol: to jedno z głównych źródeł danych meteorologicznych.
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

tzi
3 gwiazdki
Auto: Subaru Forester 2.0 X 2
Polubił: 40 razy
Polubione posty: 64 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 3 cze 2020, o 10:02

Jaca68 pisze:
2 cze 2020, o 15:55
5:25 - podnosi się poziom morza. Słucham o tym podnoszącym się morzu od 20 lat. Dobra wiadomość, własnie wróciłem z Holandii - nadal nad wodą.
W tym kontekście ( zmiana klimatu ) - to tak jak byś mówił kierowcy - nie zwalniaj dopóki nie walniesz w ścianę.
Jak zauważymy na własne amatorskie oczy zmiany poziomu oceanów to już będziemy daleko w d...
Nawet argument że nad morze będę miał bliżej już tak nie cieszy - drogi coraz lepsze to i droga tak się nie dłuży ;-)
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
ptk22 (3 cze 2020, o 17:22)

Jaca68
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: IS 200t, MS 1260
Polubił: 350 razy
Polubione posty: 434 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 3 cze 2020, o 12:17

tzi pisze:
3 cze 2020, o 10:02
W tym kontekście ( zmiana klimatu ) - to tak jak byś mówił kierowcy - nie zwalniaj dopóki nie walniesz w ścianę.
Jak zauważymy na własne amatorskie oczy zmiany poziomu oceanów to już będziemy daleko w d...
Tak, tylko na początku obecnego wieku wieszczono podniesienie poziomu oceanów o 1,5 metra które miało nastąpić mnie więcej teraz. Dziś, mówi się że ocieplenie jest szybsze niż szacowano kilkanaście lat temu, ale nadal katastrofa z poziomem morza ma być za 20-30 lat. To taki fajny przedział czasowy, z jednej na tyle blisko, że bójcie się bo zaraz będzie armagedon, z drugiej na tyle odległy, że ciężko powiedzieć sprawdzam. I tak od wielu lat nas straszą, jak z tą ropą której w latach 90 miało wystarczyć na 30 lat. ;-)
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
inquiz (3 cze 2020, o 22:30)
MOJE CIAŁO MÓJ WYBÓR

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 3 cze 2020, o 12:58

No, pamiętam z lat 90, że Melbourne to powinno być już chyba pod wodą. Sprawdzałem rok temu i woda jest tam gdzie była.

tzi
3 gwiazdki
Auto: Subaru Forester 2.0 X 2
Polubił: 40 razy
Polubione posty: 64 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 3 cze 2020, o 13:15

Jaca68 pisze:
3 cze 2020, o 12:17
Tak, tylko na początku obecnego wieku wieszczono podniesienie poziomu oceanów o 1,5 metra które miało nastąpić mnie więcej teraz
Nie znam Twoich źródeł danych - ale raport IPCC czyli podstawowe zestawienie aktualnej wiedzy z roku 2001 mówi:

Global mean sea level is projected to rise by 0.09 to 0.88 m between the years 1990
and 2100, for the full range of SRES scenarios, but with significant regional
variations. This rise is due primarily to thermal expansion of the oceans and melting of glaciers
and ice caps. For the periods 1990 to 2025 and 1990 to 2050, the projected rises are 0.03 to 0.14
m and 0.05 to 0.32 m, respectively.


Czyli nie 1,5m do 2020, tylko 3-14cm do 2025 i 5-32cm do 2050.

Internet jest bezlitosny, kopie raportów do wglądu 24/7
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
piotruś (4 cze 2020, o 17:32)

Jaca68
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: IS 200t, MS 1260
Polubił: 350 razy
Polubione posty: 434 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 3 cze 2020, o 17:40

tzi pisze:
3 cze 2020, o 13:15
Nie znam Twoich źródeł danych
A chociażby takie, przyznaje mniej naukowe, ale kto by będąc pięknym trzydziestoletnim naukowe raporty czytał.
While doing research 12 or 13 years ago, I met Jim Hansen, the scientist who in 1988 predicted the greenhouse effect before Congress. I went over to the window with him and looked out on Broadway in New York City and said, "If what you're saying about the greenhouse effect is true, is anything going to look different down there in 20 years?" He looked for a while and was quiet and didn't say anything for a couple seconds. Then he said, "Well, there will be more traffic." I, of course, didn't think he heard the question right. Then he explained, "The West Side Highway [which runs along the Hudson River] will be under water. And there will be tape across the windows across the street because of high winds. And the same birds won't be there. The trees in the median strip will change." Then he said, "There will be more police cars." Why? "Well, you know what happens to crime when the heat goes up."
And so far, over the last 10 years, we've had 10 of the hottest years on record.
Didn't he also say that restaurants would have signs in their windows that read, "Water by request only."
Under the greenhouse effect, extreme weather increases. Depending on where you are in terms of the hydrological cycle, you get more of whatever you're prone to get. New York can get droughts, the droughts can get more severe and you'll have signs in restaurants saying "Water by request only."
When did he say this will happen?
Within 20 or 30 years. And remember we had this conversation in 1988 or 1989.
Does he still believe these things?

Yes, he still believes everything. I talked to him a few months ago and he said he wouldn't change anything that he said then.

Do most scientists who believe in the greenhouse effect say that we should expect to see more environmental catastrophes in the next 25 to 50 years?
Źródełko:
https://web.archive.org/web/20110202162 ... 3/weather/
MOJE CIAŁO MÓJ WYBÓR

tzi
3 gwiazdki
Auto: Subaru Forester 2.0 X 2
Polubił: 40 razy
Polubione posty: 64 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 3 cze 2020, o 17:57

Jaca68 pisze:
3 cze 2020, o 17:40
A chociażby takie, przyznaje mniej naukowe, ale kto by będąc pięknym trzydziestoletnim naukowe raporty czytał.
Fakt, dużo tych informacji, czasem ktoś pofantazjuje . Same raporty mają niezły rozstrzał - w zależności od założeń i sposobu liczenia. Mimo to jedno się nie zmienia - tendencja. Czyli wcześniej czy później...

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 3 cze 2020, o 18:16

Klimat się ociepla. Dane na to wskazują.
Tak samo jak się ocieplał już niejednokrotnie w historii Ziemi. Bursztyn w Bałtyku nie pochodzi z lasów tundrowych, a z tropikalnych. A później klimat się chłodził i dzięki temu mamy Kaszuby ze wzgórzami morenowymi a później znowu ocieplał i dało się tam uprawiać ziemię i żyć, ale ciągle w XVI czy XVII wieku zimą na Bałtyku budowano karczmy, aby podróżni udający się saniami do Szwecji mieli gdzie sobie zrobić przerwę w podróży. I to wszystko się działo bez udziału człowieka. To również nie ludzie wytępili dinozaury i tygrysa szablastozębnego, choć pewnie wytępią nosorożca.

Więc obecnie obowiązująca narracja budzi nieco wątpliwości...
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
ptk22 (3 cze 2020, o 21:48)
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

tzi
3 gwiazdki
Auto: Subaru Forester 2.0 X 2
Polubił: 40 razy
Polubione posty: 64 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 3 cze 2020, o 20:40

Gal pisze:
3 cze 2020, o 18:16
I to wszystko się działo bez udziału człowieka.
I zajmowało w zależności do czego się odniesiemy - dziesiątki tysięcy lub miliony lat. Teraz my w ciągu 100 lat odwrócimy miliony lat magazynowania węgla z atmosfery w złożach i znowu wrzucimy w atmosferę.
I to nie wpłynie na klimat ?
Jeśli wierzysz w dane ze zmian klimatu kiedyś i teraz to porównaj tempo tych zmian.
Uwierz klimatologom. To też fachowcy i wszyscy mówią jednym głosem.

Jaca68
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: IS 200t, MS 1260
Polubił: 350 razy
Polubione posty: 434 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 3 cze 2020, o 20:42

Gal pisze:
3 cze 2020, o 18:16
Więc obecnie obowiązująca narracja budzi nieco wątpliwości...
Ale ile kasy można ściągać w podatkach i zezwoleniach na emisję CO2. Czekam na opłaty od oddychania.
MOJE CIAŁO MÓJ WYBÓR

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 3 cze 2020, o 20:59

tzi pisze:
3 cze 2020, o 20:40

Uwierz klimatologom. To też fachowcy i wszyscy mówią jednym głosem.
No nie wszyscy.
Są i tacy, którzy ze swoich odwiertów rdzeni lodowych na Spitzbergenie i badania zawartości CO2 w nich, wyciągnęli radykalnie inne wnioski. Ale potem grantów już nie dostali.
Nie jestem klimatologiem, więc w żaden sposób nie będę twierdził, która wersja jest prawdziwa.
Mam jednak pewne doświadczenie w obserwowaniu życia społecznego i z całą pewnością mogę powiedzieć, że dzisiejsza kampania klimatyczna z Gretą, piątkami dla klimatu, dramatycznymi (i nagradzanymi) filmami o zagładzie świata w wyniku jeżdżenia V8 i pieczenia kiełbasek nad ogniskiem, nosi wszelkie znamiona szerokiej akcji PR, szczególnie, że ci sami ludzie i te same media nie mają problemu z promowaniem "weekendów w Paryżu", "egzotycznych wakacji" i organizowaniem konferencji światowych na 20'000 luda z całego świata, żeby na koniec wydać wniosek z konferencji; "PROTESTUJEMY!"
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
ptk22 (3 cze 2020, o 21:50)
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 3 cze 2020, o 21:00

ptk22 pisze:
2 cze 2020, o 19:38
Jaca68 pisze:
1 cze 2020, o 14:55
Wczoraj w TV usłyszałem że był to najzimniejszy maj od 30 lat. No proszę, wystarczyły dwa miesiące bez samolotów i podróży i mamy koniec ocieplenia. :-p
2 m-ce bez samolotów i skończyła się susza w mojej okolicy.
U mnie też nie latają, a susza taka, że nawet sosna tegoroczna nie chce rosnąć.

Temat poziomu morza łatwo sprzedawalny jest. Najłatwiej wzbudzić emocje "że już się zaczęło, że nieodwracalne" Nie napiszą przecież, że w przyszłym roku Yellowstone zmiecie Amerykę, czy wulkan koło Koblencji, daj Boże tylko Niemcy :lol: .Natura zapewne skopie nam doopy z zupełnie nieoczekiwanej strony. Mamy trzeci z kolei rok suszy, 2017 był za to ponadprzeciętnie mokry. Klimat to wieloletnia średnia, możemy sobie dyskutować czy się ociepla, czy ochładza, u nas w tym roku jest zimniej, a na Syberii upały, jakich nie pamięta nikt. My też nie pamiętamy huraganów mocniejszych jak z 2017, portugalczycy nie pamiętają tsunami z 1755r.
Za niedobrej komuny wszystkie rowy melioracyjne wokół mojego rodzinnego miasta były regulowane jazami i zastawkami. Byłem niedawno rowerem, nie ma ani jednej. A rolnicy jak miejscami odmulili bo były w fatalnym stanie (pewnie w 2017, żeby spływ przyspieszyć), to odwodnili sobie na amen. Wody Polskie potrafią prezesować, pobierać opłaty za korzystanie i snuć plany budowy dróg wodnych czytaj regulacji. Dobrze, że kasa jest tylko na flagowy przekop, bo jakby było więcej, to całą Polskę by nam urządzili.

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 3 cze 2020, o 21:55

BiP pisze:
3 cze 2020, o 21:00
U mnie też nie latają, a susza taka, że nawet sosna tegoroczna nie chce rosnąć.
U Ciebie będzie padało w piątek. :thumb:
Jest ryzyko, musi być wybór.

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 3 cze 2020, o 22:32

Gal pisze:
3 cze 2020, o 20:59
Mam jednak pewne doświadczenie w obserwowaniu życia społecznego i z całą pewnością mogę powiedzieć, że dzisiejsza kampania klimatyczna z Gretą, piątkami dla klimatu, dramatycznymi (i nagradzanymi) filmami o zagładzie świata w wyniku jeżdżenia V8 i pieczenia kiełbasek nad ogniskiem, nosi wszelkie znamiona szerokiej akcji PR, szczególnie, że ci sami ludzie i te same media nie mają problemu z promowaniem "weekendów w Paryżu", "egzotycznych wakacji" i organizowaniem konferencji światowych na 20'000 luda z całego świata, żeby na koniec wydać wniosek z konferencji; "PROTESTUJEMY!"
Bo ludzie są bezczelni. Uwielbiają się wypowiadać za kogoś, coś, a najlepiej jak się nie da zweryfikować. Natura by chciała to, Natura by chciała tamto.
To temat na moją drugą książkę, której nigdy nie napiszę: "Ch*ja wiecie co by chciała"

;-)

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 3 cze 2020, o 22:38

Alan, Alan, Alan!, a jaki jest tytuł Twojej pierwszej książki?
Jest ryzyko, musi być wybór.

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 3 cze 2020, o 22:40

ptk22 pisze:
3 cze 2020, o 22:38
Alan, Alan, Alan!, a jaki jest tytuł Twojej pierwszej książki?
"Ch*ja jesteście w ciąży". Też pewno nie napiszę. ;-)
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
ptk22 (3 cze 2020, o 22:41)

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 3 cze 2020, o 22:45

ptk22 pisze:
3 cze 2020, o 21:55
BiP pisze:
3 cze 2020, o 21:00
U mnie też nie latają, a susza taka, że nawet sosna tegoroczna nie chce rosnąć.
U Ciebie będzie padało w piątek. :thumb:
Cały dzień w biurze mam zaplanowany. A wieczorem na jakiś spinning wyskok.

barbie
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jarne City
Auto: Subarbie Impreza WRX
Polubił: 34 razy
Polubione posty: 87 razy

Re: Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 4 cze 2020, o 16:00

O ile też mam wątpliwości odnośnie ogólnej propagandy o nadchodącej katastrofie paliwowej i klimatycznej, o tyle w sumie są pozytywne aspekty tego, że ludzie zaczęli zwracać uwagę na pewne rzeczy. Megatony plastiku produkowanego i zużywanego kompletnie niepotrzebnie w opakowaniówce (chociaż za te papierowe słomki mam ochotę strzelać...), zaśmiecenie lasów, spalanie śmieci. To są tematy, które wyrosły przy okazji zmian klimatu w ostatnich latach i bardzo dobrze. Przez całe pokolenia nikt nie zwracał na to uwagi, a hałdy śmieci i syfu rosły. Więc nawet jeśli problem zmian klimatu jest rozdmuchany i propagowany na wyrost, to pewne zmiany na pewno nam nie zaszkodzą.
Dobrze tylko, żebyśmy z tej ekologii nie wpadli teraz z deszczu pod rynnę, wytwarzając w imię ekologii niezniszczalne i nielikwidowalne odpady typu ogniwa od samochodów elektrycznych, czy fotowoltaiki, wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na energię... potrzebną do ich wytworzenia ;-)
Użytkownicy, którzy polubili ten post (razem 2):
piotruś (4 cze 2020, o 17:36) • ptk22 (5 cze 2020, o 11:36)

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 4 cze 2020, o 18:48

barbie pisze:
4 cze 2020, o 16:00
O ile też mam wątpliwości odnośnie ogólnej propagandy o nadchodącej katastrofie paliwowej i klimatycznej, o tyle w sumie są pozytywne aspekty tego, że ludzie zaczęli zwracać uwagę na pewne rzeczy. Megatony plastiku produkowanego i zużywanego kompletnie niepotrzebnie w opakowaniówce (chociaż za te papierowe słomki mam ochotę strzelać...), zaśmiecenie lasów, spalanie śmieci. To są tematy, które wyrosły przy okazji zmian klimatu w ostatnich latach i bardzo dobrze. Przez całe pokolenia nikt nie zwracał na to uwagi, a hałdy śmieci i syfu rosły. Więc nawet jeśli problem zmian klimatu jest rozdmuchany i propagowany na wyrost, to pewne zmiany na pewno nam nie zaszkodzą.
Dobrze tylko, żebyśmy z tej ekologii nie wpadli teraz z deszczu pod rynnę, wytwarzając w imię ekologii niezniszczalne i nielikwidowalne odpady typu ogniwa od samochodów elektrycznych, czy fotowoltaiki, wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na energię... potrzebną do ich wytworzenia ;-)
Rozumiem, że jesteś za, a nawet przeciw.
No tak.
Mam wrażenie, że ochrona środowiska rozumiana jako ochrona przed zanieczyszczeniami - plastikiem, zanieczyszczeniem wód, ziemi i powietrza związkami szkodliwymi dla przyrody i człowieka - mogła by być realizowana pod innym hasłem niż "CO2 niszczy świat", bo z moich, całkowicie amatorskich obserwacji, H2O w formie pary (kondensatów pary dla czepialskich), ma znacznie większy wpływ na temperaturę na Ziemi, niż aktualny poziom CO2 w atmosferze.
Taka obserwacja ogrodnika - amatora. Bez żadnych pretensji do "jedynej prawdy".
Greta/piątki/konferencje, rażą sztucznością i nadęciem/histerią/agendą.
Zwykle to oznacza propagandę.
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 4 cze 2020, o 21:59

Gal pisze:
4 cze 2020, o 18:48
Zwykle to oznacza propagandę.
I w skali globalnej grubą kasę
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

stefanekmac
5 gwiazdek
Auto: był forek XT jest OBK 2,5
Polubił: 26 razy
Polubione posty: 91 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 5 cze 2020, o 07:16

Niemcy dopłaty ok 8-9 tys Euro do nowego elektryka. Nasi myślą ile...a producenci i użytkownicy lawet zacierają ręce.
Pamietajmy o Wołyniu.

ODPOWIEDZ