Coś niedobrego

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Coś niedobrego

Post 24 cze 2020, o 12:01

Oczko+ receptą na Twe problemy.
:giggle:

Tendencja zmian klimatycznych na najblizsze lata: Wzrost średniej temperatury, spadek średnich rocznych opadu. Przy czym opady przeswuwają sie na lato i zamiast nawilzających kapuśniaczków będą częstsze ulewy i ulewy z burzami na przemian z sezonowymi suszami.



barbie
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jarne City
Auto: Subarbie Impreza WRX
Polubił: 34 razy
Polubione posty: 87 razy

Re: Coś niedobrego

Post 24 cze 2020, o 14:28

Ja tam się nie znam i może za krótko po ziemi chodzę (tak sobie nadal wmawiam), ale od kiedy pamiętam pogoda w Polsce była niestabilna i nieprzewidywalna. I były powodzie na zmianę z suszami, przymrozki w maju i zmarnowane plony, lata ciepłe i zimne, zimy stulecia i zimy bezśnieżne.
Być może jeśli porównać klimat 100, 200 lat temu to rzeczywiście zmieniło się dużo, ale za mojej kadencji to mam wrażenie, że głównie po prostu lubimy narzekać. Chcielibyśmy żeby zawsze w dzień było ładnie i ciepło, w nocy deszcz na podlewanie, brak burz i wiatru, najlepiej jeszcze żeby drzewa nie pyliły i w ogóle żeby ludziom żyło się dostatniej ;-)
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
Jaca68 (24 cze 2020, o 17:27)

Jaca68
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: IS 200t, MS 1260
Polubił: 350 razy
Polubione posty: 434 razy

Coś niedobrego

Post 24 cze 2020, o 17:34

Taki 1997 był ciekawy w tym temacie, tylko nie ogarniam czy już wtedy było ocieplenie czy jeszcze nie.
MOJE CIAŁO MÓJ WYBÓR

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 73 razy
Polubione posty: 424 razy

Coś niedobrego

Post 24 cze 2020, o 18:24

Jaca68 pisze:
24 cze 2020, o 17:34
czy już wtedy było ocieplenie czy jeszcze nie.
Też nie pamiętam, ale to chyba wtedy, kiedy ropy było jeszcze tylko na 20 lat :mrgreen:
Użytkownicy, którzy polubili ten post (razem 2):
Jaca68 (24 cze 2020, o 21:12) • inquiz (24 cze 2020, o 23:50)

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Coś niedobrego

Post 24 cze 2020, o 18:47

Jaca68 pisze:
24 cze 2020, o 17:34
Taki 1997 był ciekawy w tym temacie, tylko nie ogarniam czy już wtedy było ocieplenie czy jeszcze nie.
Twoje posty "klimatyczne" nie bardzo trzymają się kupy. Klimat to pogoda w obserwacji wieloletniej dla regionu np: europa środkowa, Polska, czy płn Maroko. Jak rozpatrujesz lokalnie, to jest mikroklimat Kołobrzegu, Kotliny Jeleniogórskiej itd. Więc taki 1997 dokłada tylko cegiełkę do wieloletnich obserwacji. To że była powódź ileślecia, to nie znaczy że ten rok był wyjątkowy pod względem przyrodniczym dla całej PL, bo u mnie nad morzem pogoda była jak marzenie a nawet sucho, a armagedon oglądałem w tv z niedowierzaniem. Te dzieciaki, co przyjechały z zalanych terenów też widziały inny świat.
Najstarsze ciągłe dane mamy dla pl gdzieś od Króla Stasia. Poniżej masz link, na którym może wypatrzysz ogólną tendencję klimatyczną dla PL. 1,5C przyrostu średniej temp rocznej na przestrzeni 200 lat to bardzo dużo jest. U mnie mroźna zima to ewenement jest. Za to poranny przymrozek i czarny lód to standard X-III.

http://klimada.mos.gov.pl/zmiany-klimat ... n-klimatu/

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Coś niedobrego

Post 24 cze 2020, o 21:21

barbie pisze:
24 cze 2020, o 14:28
Być może jeśli porównać klimat 100, 200 lat temu to rzeczywiście zmieniło się dużo, ale za mojej kadencji to mam wrażenie, że głównie po prostu lubimy narzekać.
A za mojej kadencji poziom wód gruntowych obniżył się bardzo mocno. Zanikło wiele podmokłych terenów, parę źródeł przestało wybijać. Te co zostały mają o wiele mniejszą wydajność.
Jest ryzyko, musi być wybór.

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Coś niedobrego

Post 24 cze 2020, o 23:08

ptk22 pisze:
24 cze 2020, o 21:21
A za mojej kadencji poziom wód gruntowych obniżył się bardzo mocno
tyle tylko, że akurat za to niekoniecznie "odpowiedzialne" są zmiany klimatyczne. w Polsce bardzo długo rolnicy, ministry i inne starały się, żeby wód gruntowych było jak najmniej.

nawet teraz, ze względu na kolejny w miarę mokry moment w ciągu ostatnich kilku lat (2017 - w okolicach Wa-wy padało przez 10 miesięcy prawie bez przerwy), to mogę sobie popatrzeć i posłuchać, jak lokalesi traktują wodę. generalna zasada: na mojej działce MA BYĆ SUCHO. za wszelką cenę. a konkretnie za cenę, którą zapłaci ktoś inny: gmina albo sąsiad.
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
ptk22 (25 cze 2020, o 22:44)

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Coś niedobrego

Post 24 cze 2020, o 23:18

ptk22 pisze:
24 cze 2020, o 21:21

A za mojej kadencji poziom wód gruntowych obniżył się bardzo mocno. Zanikło wiele podmokłych terenów, parę źródeł przestało wybijać. Te co zostały mają o wiele mniejszą wydajność.
Ile masz km do Turoszowa?

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Coś niedobrego

Post 24 cze 2020, o 23:49

że odkrywka Turów?

no fakt, skala geologiczna...


aż ciekaw jestem, czy ktoś wykazał wpływ kopania węgla na poziom wód?

ta knajpka w Działoszynie... :o :o :o :o
wystój sprzed 30 lat, menu górnicze... tyle tylko że wsadzasz do gęby i nigdy nie zapomnisz...

stefanekmac
5 gwiazdek
Auto: był forek XT jest OBK 2,5
Polubił: 26 razy
Polubione posty: 91 razy

Coś niedobrego

Post 25 cze 2020, o 07:52

Bełchatów też latami ściągał wodę i dalej to robi. W 1997 było wiosną bardzo sucho. Przeleciał do nas JPII i były modły o deszcz. Góra wysłuchała i dała , no może nadmiarowo.
Pamietajmy o Wołyniu.

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Coś niedobrego

Post 25 cze 2020, o 13:33

damaz pisze:
24 cze 2020, o 23:49
że odkrywka Turów?

no fakt, skala geologiczna...


aż ciekaw jestem, czy ktoś wykazał wpływ kopania węgla na poziom wód?

ta knajpka w Działoszynie... :o :o :o :o
wystój sprzed 30 lat, menu górnicze... tyle tylko że wsadzasz do gęby i nigdy nie zapomnisz...
Wykazał. Nawet odszkodowania płacą.
W NRD w okolicy Hoyerswerdy woda do studni po zalaniu wróciła.
Bełchatów się kończy. Szykuje się rekultywacja w rozmiarze nie widzianym w tym kraju. Samo zalanie odkrywki ma trwać 80 lat.

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 212 razy
Polubione posty: 491 razy

Coś niedobrego

Post 25 cze 2020, o 13:49

"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: W-wa, Kutno
Auto: Dacia :)
Polubił: 115 razy
Polubione posty: 180 razy

Coś niedobrego

Post 25 cze 2020, o 17:21

damaz pisze:
24 cze 2020, o 23:08
2017 - w okolicach Wa-wy padało przez 10 miesięcy prawie bez przerwy
Ponoć najobfitszym hydrologicznie rokiem w historii pomiarów był rok 2010 - woda stała od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Dowiedziałem się całkiem niedawno gdy zacząłem wnikać skąd się wzięły brzozowe kikuty na bagnach.
"Pan Macierewicz bardzo często mówi co wie, ale rzadko wie co mówi." - L.Miller - :giggle:
Z dwojga złego wolę, gdy krajem rządzą złodzieje zamiast kretynów. :idea:

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Coś niedobrego

Post 25 cze 2020, o 22:43

BiP pisze:
24 cze 2020, o 23:18
ptk22 pisze:
24 cze 2020, o 21:21

A za mojej kadencji poziom wód gruntowych obniżył się bardzo mocno. Zanikło wiele podmokłych terenów, parę źródeł przestało wybijać. Te co zostały mają o wiele mniejszą wydajność.
Ile masz km do Turoszowa?
Nie wiem dokładnie ale z 50.

To raczej brak śniegu w zimie. Dawniej śnieg koparka ogarniała. A teraz nawet letnie opony w zimie wystarczyły.
Jest ryzyko, musi być wybór.

lukass
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wawa
Auto: Proto WRC'17 i 4 razy 4x4 - czyli w sumie 5 razy 4x4
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 130 razy

Coś niedobrego

Post 26 cze 2020, o 21:52

rrosiak pisze:
25 cze 2020, o 17:21
damaz pisze:
24 cze 2020, o 23:08
2017 - w okolicach Wa-wy padało przez 10 miesięcy prawie bez przerwy
Ponoć najobfitszym hydrologicznie rokiem w historii pomiarów był rok 2010 - woda stała od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Dowiedziałem się całkiem niedawno gdy zacząłem wnikać skąd się wzięły brzozowe kikuty na bagnach.
No wody było w pyte - aż na skrócie, omijającym wielokilometrowy korek wyjazdowy w Łomiankach, prawie utopiłem Leona - woda na maskę sie wlewała, a w halogenach to przez 3 tygodnie stała :giggle:
był WRX powered by Jako & PB98 i STi MY'05 EU DCCD

lukass
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wawa
Auto: Proto WRC'17 i 4 razy 4x4 - czyli w sumie 5 razy 4x4
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 130 razy

Coś niedobrego

Post 26 cze 2020, o 21:55

A kierowca z dość dużym stężeniem amfy we krwi - 12krotnie przekraczajacym steżenie przy którym polskie prawo określa to jako stan po użyciu narkotyków............ :-/
był WRX powered by Jako & PB98 i STi MY'05 EU DCCD

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Coś niedobrego

Post 26 cze 2020, o 22:15

BiP pisze:
25 cze 2020, o 13:33
Szykuje się rekultywacja w rozmiarze nie widzianym w tym kraju.
to mało powiedziane. w środku Polski powstaną "nagle" (w skali czasu kopalni odkrywkowych i geologii) 2 odpowiedniki Zegrza + opcja zimowa w postaci wyciągów narciarskich uruchomionych na tzw. zwałowiskach. mając następujące dane: świadomość tego, co się dzieje w weekendy nad zalewem Zegrzyńskim i zalewem Sulejowskim, odległość z Łodzi i Warszawy na Mazury lub w jakiekolwiek narciarsko zdatne góry, obstawiam kompletne przebranżowienie całego regionu.

a wiecie co jest w tym wszystkim najciekawsze?
że w zasadzie wszyscy zainteresowani się na to godzą. górnicy, lokalesi i politycy. w Polsce (zwłaszcza ostatnio) rzecz niesłychana...
i jeszcze bardziej niesłychana sprawa: PGE już to robi. jedno zwałowisko jest od jakiegoś czasu (czytaj: od lat) systematycznie zalesiane i już są wyciągi.

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Coś niedobrego

Post 26 cze 2020, o 22:20

lukass pisze:
26 cze 2020, o 21:55
A kierowca z dość dużym stężeniem amfy we krwi
tego nie wiem. ale widziałem film z kamery zamontowanej w jakimś dostawczaku, gdzie było widać dokładnie "ten" moment. żadnego hamowania, żadnej "sytuacji drogowej"... po prostu autobus "se pojechał" w prawo, w dziurę... nawet za ostro nie skręcał.

edyta:
w jakimś dostawczaku, bo sąsiad pracuje... w dostawach i któryś z ich floty akurat nagrał.

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Coś niedobrego

Post 25 lip 2020, o 11:39

Zmarł Bernard Ładysz
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

dzixd
Awatar użytkownika
Moderator działu
Lokalizacja: Dziki Zachód
Auto: Legacy IV "prawie spec b h6", legacy II 2.2, 2xLegacy III 2.5 MY99, Impuls - Legacy IV H6 5EAT LPG
Polubił: 9 razy
Polubione posty: 307 razy

Coś niedobrego

Post 4 sie 2020, o 23:06

ale walnęło w Bejrucie...
Jeździć nie umiem, ale się staram :mrgreen:
Naprawiać też nie umiem, ale się staram.
Konto usunięte pisze:
29 gru 2018, o 17:15
masz dobre serducho i ostrego pierdolca :lol: :thumb:
Obrazek

stefanekmac
5 gwiazdek
Auto: był forek XT jest OBK 2,5
Polubił: 26 razy
Polubione posty: 91 razy

Coś niedobrego

Post 5 sie 2020, o 11:51

Dziwnie mocno. Tankowiec ? Na Cyprze 100km dalej było słychać .
Pamietajmy o Wołyniu.

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 212 razy
Polubione posty: 491 razy

Coś niedobrego

Post 5 sie 2020, o 12:24

Podobno 2750 ton saletry amonowej zarekwirowanej w 2014 roku przez władze.
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

bojar
6 gwiazdek
Lokalizacja: warszawski-zachodni
Auto: forester 2,5XT,Q5
Polubił: 80 razy
Polubione posty: 232 razy

Coś niedobrego

Post 5 sie 2020, o 15:54

Tu są skutki wybuchu 2,3 tony w Oklahoma City. Rok 1995. 168 ofiar.

https://bi.im-g.pl/im/48/f8/18/z2618477 ... Murrah.jpg
"W miejscu, gdzie stał samochód z bombą, utworzył się krater szeroki na 9 m i głęboki na blisko 2,5 m. Wybuch zniszczył też lub poważnie uszkodził ponad 300 budynków w okolicy. Słychać go było z odległości 100 km, a sejsmometry zanotowały wstrząs o sile 3 stopni w skali Richtera - szyby wypadały z okien nawet kilkanaście przecznic dalej".

Także, jeśli tam było prawie 3tyś ton to nie dziwota, że na Cyprze go usłyszeli, jeśli na podobną odległość był słyszany wybuch nieco ponad 2 ton.

busik
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: SM
Auto: DS5
Polubił: 47 razy
Polubione posty: 110 razy

Coś niedobrego

Post 6 sie 2020, o 06:07

Niby saletra, ale już krąży film na którym widać uderzenie pocisku/rakiety z powietrza

"Pamiętaj, że wartość ma nie to, co ty mówisz, ale to jak się to odbija w mózgu słuchającego" J.Piłsudski

piotruś
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wielkopolska
Auto: Giulietta Veloce / Hyundai I30N Performance / Ioniq 6 / był Forester 2,5XT
Polubił: 317 razy
Polubione posty: 202 razy

Coś niedobrego

Post 10 sie 2020, o 13:45

Czy Państwo już czytali o Kuriozalnym projekcie finansowanym przez Fundusz Sprawiedliwości. Chodzi o przestępstwa „popełniane pod wpływem ideologii LGBT”? 



Myślałem, że to fake, ale niestety nie. Jest termin realizacji, są fundusze, są instytucje państwowe z postawionymi zadaniami... Przecież to jest przerażające. Czy rządzący marzą o takim państwie jak w serialu "Handmaid's Tale"

https://bezprawnik.pl/przestepstwa-pod- ... ogii-lgbt/

ODPOWIEDZ