Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
ODPOWIEDZ
Grzegorz
5 gwiazdek
Lokalizacja: wsi wielkopolskiej
Auto: Peżot
Polubił: 21 razy
Polubione posty: 34 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 26 wrz 2020, o 20:38

ja użytkuje fv od ok. roku. Od kwietnia rachunki na poziomie 20 zł. Wybierając instalatora kierowałem się ceną i opiniami ludzi z google. Płaciłem ok. 4,2 tys. za kWp. U mnie dachu nie zepsuli.


pozdrawiam
Grzegorz

bojar
6 gwiazdek
Lokalizacja: warszawski-zachodni
Auto: forester 2,5XT,Q5
Polubił: 80 razy
Polubione posty: 232 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 26 wrz 2020, o 21:54

Jeśli odliczę dopłatę to wychodzi podobnie. Zobaczę co powiedzą następni? Dlatego pytałem na co zwrócić uwagę.

tzi
3 gwiazdki
Auto: Subaru Forester 2.0 X 2
Polubił: 40 razy
Polubione posty: 64 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 26 wrz 2020, o 22:21

bojar pisze:
26 wrz 2020, o 21:54
Dlatego pytałem na co zwrócić uwagę.
Chyba największą zmienną jest sam przetwornik.
- Najważniejsze to dobrze go zabezpieczyć i mieć go z jakiejś firmy sprawdzonej.
- Gwarancja na przetwornik i to najlepiej taka rozszerzona do 10 lat
- Gwarancja na uszkodzenie paneli gradem itp
- Jak dach z dachówką - kto odpowiada za ew. zniszczone dachówki ( szczególnie jak jest coś cienkiego ).

i oby przepisy się nie zmieniły ( wykorzystanie 80% nadprodukcji ).

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 27 wrz 2020, o 21:24

bojar pisze:
26 wrz 2020, o 21:54
Dlatego pytałem na co zwrócić uwagę.
Na dobry falownik i weź moc z zapasem. Bo potem jak prąd "jest darmowy" to pomysłów na jego konsumpcję przybywa.

Falownik w trakcie pracy wytwarza hałas i ciepło. Zamontuj w takim miejscu, żeby Ciebie to nie męczyło.
Jest ryzyko, musi być wybór.

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 28 wrz 2020, o 06:40

To mój nie działa, bo nie hałasuje.
Myślałem, że casting na wykonawcę miałem bolesny, ale to przez co przechodzi moja koleżanka teraz to film Bareji. Rynek pełen cwaniaków, co wzięli się za żyłę złota wspomaganych handlarzynami, co nie wiedzą, co sprzedają. "Cena jest na dziś, proszę się decydować" -jak na pokazie dla emerytów albo "szybko, bo dotacje się kończą" etc...

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 28 wrz 2020, o 10:23

BiP pisze:
28 wrz 2020, o 06:40
To mój nie działa, bo nie hałasuje.
A jaki masz falownik? I jakiej mocy?

Rodzice mają 6kW, to w południe słychać go z odległości 20m.
Jest ryzyko, musi być wybór.

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 29 wrz 2020, o 08:31

Wczoraj gadałem z kolesiem, który w branży OZE siedzi wiele lat.
Krótko w temacie.
95% to szarlatani, którzy szukaja szybkiej kasy.

Wystarczy kumaty dekarz, który zamontuje ODPOWIEDNI STELAŻ, myślący elektryk.
Pozostaje kupienie sensownych komponentów.
Jakie?

Nie wiem; nie dopytywałem.

Koleś robi głównie a glebie i duże dachy.

Te 5 000 to jest dodatkowa kasa szarlatanów za wypełnienie kilku wniosków do ZE. Od połowy przyszłego roku ma być obowiązkowy behapowiec i strażak.
Dolce far niente ;-)

bojar
6 gwiazdek
Lokalizacja: warszawski-zachodni
Auto: forester 2,5XT,Q5
Polubił: 80 razy
Polubione posty: 232 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 29 wrz 2020, o 08:46

Z tego co usłyszałem od jednego z przedstawicieli, to strażak już jest.

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 29 wrz 2020, o 10:34

Dla tych co to jest proste są gotowe zestawy na znanym portalu. Ja się nie odważyłem, bo lubię sobie sam sałatkę skomponować, nie znam się, nie mam czasu, potrafi mnie walnąć nawet 12V.
pkt22 mam chińczyka Afore. Też chyba 6kW (5,6 na dachu) Przez rok zrobiła prawie 6300.
Swoją robiłem przed dotacjami - czekałem na nie prawie rok, ale kłamczuszek tylko termin przesuwał. Wygrali ci, co VI-VII 19 założyli. Ceny były stare i dopłaty złapali. Potem tylko ceny w górę, jakość w dół, problemy z zaopatrzeniem.

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 29 wrz 2020, o 10:44

BiP pisze:
29 wrz 2020, o 10:34
Dla tych co to jest proste są gotowe zestawy na znanym portalu.
Dla mnie to nie jest osobiście proste ale słyszałem podobne opinie jak ta powyżej FUXa. Sąsiad się zaczął dokształcać w tym temacie więc liczę że się wkrótce dowiem czegoś więcej z pierwszej ręki, sam temat FV wkrótce będzie mnie musiał też zainteresować.

Jak na razie spełniam kryteria na program czyste powietrze, zobaczymy co będzie w przyszłym roku. Uwzględniając FV zastanawiam się, czy przy dobrym dociepleniu jest sens zakładać pompę ciepła, czy założyć samą elektryczną podłogówkę. Bezobsługowa elektryka + dobry kominek na sytuacje awaryjne wydaje się optymalnym kosztowo rozwiązaniem.
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 29 wrz 2020, o 12:06

Z całym szacunkiem dla wszelkiej maści monterów. Nie posiadają wiedzy tajemnej. Płacimy bardziej za ich czas, sprzęt, ryzyko czy to spadnięcia z dachu, czy eliminację błędu "mój pierwszy raz". Każdy sobie kalkuluje sam. W epoce poradników diy w formie ruchomych obrazków na youtubie, pewnie wsparcia sprzedawcy jest to zbliżone do montażu mebli z Ikei. Prawdziwa inżynierka była przy projektowaniu, wdrażaniu komponentów. Spytasz montera, "jak to zrobiliście u Kowalskiej" bo masz referencje to zrobi wielkie oczy. Dla niego kolejny dach jest taśmą w fabryce. Koloru Twojej dachówki w przyszłym tygodniu też nie będzie pamiętał.
Mając do wyboru grzebanie w kuchni, w ziemi, w drewnie (bardzo lubię), przy rowerach, łódkach, samochodach(lubię, ale nie zawsze wyjdzie) a przy prądzie wezmę każdą inną robotę, byleby nie robić tego, czego nie cierpię. Życie w wiecznym niedoczasie pomaga podejmować te ciężkie 8-) decyzje.
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
ptk22 (30 wrz 2020, o 14:51)

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 29 wrz 2020, o 12:20

BiP, To jak ja - gniazdko zarobię czy ledy zlutuję ale grubsze sprawy z prądem zostawiam innym. Paneli też sam nie położę - dach stromy z dachówką więc będzie musiał to zrobić ktoś ze sprzętem i doświadczeniem.

I jeszcze jedna ciekawostka mi się przypomniała - montaż to jedno ale oczekiwanie na nowy licznik od zakładu energetycznego to może potrwać znacznie dłużej niż przepisowo. I tutaj ważna uwaga - jak ktoś ma stary licznik to monter może wpiąć instalację która w tym czasie będzie pracować i ten licznik cofać. Ale jak ktoś ma nowy elektroniczny to tak nie można zrobić, trzeba łaskawie czekać na licznik dwukierunkowy a w tym czasie panele nie pracują.
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 29 wrz 2020, o 12:45

Stare liczniki widzą przepływ, nie widzą kierunku. Więc jak podłączysz, to Twoją oddaną energię przyślą jak swoją na fakturze z doliczonym vatem, przesyłem, i co im tam się jeszcze spodoba. Taki licznik miałem.
Jak masz dwukierunkowy, to i tak nie masz umowy na oddawanie do sieci. Więc na zdrowy rozsądek do momentu, nim zawrzesz i łaskawca przyjdzie spisać zyskasz tyle co wyprodukowałeś i zużyłeś w czasie rzeczywistym. ZE spisze, co na liczniku i od tego momentu zacznie rozliczenia. Chyba. Nie wiem, nie miałem. Zdroworozsądkowym przeciwnikiem ZE nie jest.

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 29 wrz 2020, o 12:49

I przy okazji masz sprawę na komendzie za manipulacje na urządzeniu rejestrującym zużycie energii.
Autentyk, który doświadczył jego znajomy.
Sprawa w prokuraturze.
:roll:
Dolce far niente ;-)

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 29 wrz 2020, o 12:55

BiP pisze:
29 wrz 2020, o 12:45
Stare liczniki widzą przepływ, nie widzą kierunku. Więc jak podłączysz, to Twoją oddaną energię przyślą jak swoją na fakturze z doliczonym vatem, przesyłem, i co im tam się jeszcze spodoba. Taki licznik miałem.
Czyli jest więcej niż jedna wersja - niektóre się kręcą w drugą stronę ;-)
FUX pisze:
29 wrz 2020, o 12:49
Sprawa w prokuraturze.
Czyli pójście w najprostsze rozwiązanie niestety. A sprawa prosta, idealna do statystyki.
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

bojar
6 gwiazdek
Lokalizacja: warszawski-zachodni
Auto: forester 2,5XT,Q5
Polubił: 80 razy
Polubione posty: 232 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 29 wrz 2020, o 18:09

Zgłosiła się następna firma. Cena 33k minus dopłata, czyli realnie 28k moc 9 KW. Na razie najciekawsza propozycja. Podał mi jeszcze 2 adresy niedaleko mnie gdzie zakładali panele. Podjadę popytam.

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 29 wrz 2020, o 18:59

bojar pisze:
29 wrz 2020, o 18:09
Zgłosiła się następna firma. Cena 33k minus dopłata, czyli realnie 28k moc 9 KW. Na razie najciekawsza propozycja. Podał mi jeszcze 2 adresy niedaleko mnie gdzie zakładali panele. Podjadę popytam.
To chyba ceny już spadły.

bojar
6 gwiazdek
Lokalizacja: warszawski-zachodni
Auto: forester 2,5XT,Q5
Polubił: 80 razy
Polubione posty: 232 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 29 wrz 2020, o 19:40

Bardzo możliwe. Tyle, że dwie oferty miałem na ca. 38K i jedną na 41 ( na mikrofalownikach). Wszystkie o mniejszej mocy.

Grzegorz
5 gwiazdek
Lokalizacja: wsi wielkopolskiej
Auto: Peżot
Polubił: 21 razy
Polubione posty: 34 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 30 wrz 2020, o 08:15

Rok temu jak szukałem firmy to miałem oferty od 27 tys. w dół. Skończyło się na firmie lokalnej 18,9 tys. za taką samą ilość kWp tj. 4,44 i to na falowniku Fronius (teoretycznie górna półka). Jestem bardzo zadowolony z montażu i ogólnie działania instalacji.
Trzeba cierpliwie poszukać. Faktycznie, ilość firm jak grzybów po deszczu. Nie znając się na rzeczy, pomijając ogólnopolskie molochy typu columbus i odrzucając skrajnie drogie, tak naprawdę kierujesz się opiniami/rekomendacjami innych. Bardzo robi różnicę w wycenie rodzaj połaci na której mają leżeć panele i jeśli ktoś robi wycenę na oko, nie sprawdzając jaka połać (blacha, dachówka, płaski, jakie skosy etc.) to już powinna palić się lampka ostrzegawcza.
pozdrawiam
Grzegorz

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 30 wrz 2020, o 08:55

4-4,2 to granica abstrakcji.
Dolce far niente ;-)

stefanekmac
5 gwiazdek
Auto: był forek XT jest OBK 2,5
Polubił: 26 razy
Polubione posty: 91 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 30 wrz 2020, o 10:07

Ogłoszenia z płotów w drodze w Bieszczady- 3300 na gotowo...
Pamietajmy o Wołyniu.

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 30 wrz 2020, o 13:31

Wszystko zależy od stelaży, komponentów.
Dolce far niente ;-)

bojar
6 gwiazdek
Lokalizacja: warszawski-zachodni
Auto: forester 2,5XT,Q5
Polubił: 80 razy
Polubione posty: 232 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 30 wrz 2020, o 13:43

stefanekmac pisze:
30 wrz 2020, o 10:07
Ogłoszenia z płotów w drodze w Bieszczady- 3300 na gotowo...
Za KW?

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 30 wrz 2020, o 14:26

Ja jak liczyłem w jednej firmie to wyszło ~140k PLN za instalację. Umie ktoś z Was z grubsza policzyć jakiej mocy FV potrzebuję jeśli mam zużycie ~22mW rocznie? Może nie muszę całości zapotrzebowania pokrywać?
Przy 140k PLN wyszedł mi czas zwrotu ze 12-13 lat więc średnio fajnie, biorąc pod uwagę, że panele też nie są sprawne wiecznie.

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: W-wa, Kutno
Auto: Dacia :)
Polubił: 115 razy
Polubione posty: 180 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 30 wrz 2020, o 14:28

Alan, Alan, Alan! pisze:
30 wrz 2020, o 14:26
mam zużycie ~22mW rocznie?
Wystarczy Ci używana bateria CR2032 ze starego PCta ;-).
Użytkownicy, którzy polubili ten post (razem 3):
ptk22 (30 wrz 2020, o 14:57) • leon (30 wrz 2020, o 15:45) • So What! (30 wrz 2020, o 17:35)
"Pan Macierewicz bardzo często mówi co wie, ale rzadko wie co mówi." - L.Miller - :giggle:
Z dwojga złego wolę, gdy krajem rządzą złodzieje zamiast kretynów. :idea:

ODPOWIEDZ