Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
ODPOWIEDZ
Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 30 wrz 2020, o 14:44

rrosiak pisze:
30 wrz 2020, o 14:28
Wystarczy Ci używana bateria CR2032 ze starego PCta .
:mrgreen:

wielkie em, nie wiem czemu małe dałem.



bojar
6 gwiazdek
Lokalizacja: warszawski-zachodni
Auto: forester 2,5XT,Q5
Polubił: 80 razy
Polubione posty: 232 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 30 wrz 2020, o 14:55

Kolumnę rektyfikacyjną masz w piwnicy, że takie zużycie? Czy jakąś roślinną hodowlę? :mrgreen:

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 30 wrz 2020, o 15:05

:mrgreen:
Dolce far niente ;-)

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 30 wrz 2020, o 17:13

Alan, Alan, Alan! pisze:
30 wrz 2020, o 14:26
Ja jak liczyłem w jednej firmie to wyszło ~140k PLN za instalację. Umie ktoś z Was z grubsza policzyć jakiej mocy FV potrzebuję jeśli mam zużycie ~22mW rocznie? Może nie muszę całości zapotrzebowania pokrywać?
Przy 140k PLN wyszedł mi czas zwrotu ze 12-13 lat więc średnio fajnie, biorąc pod uwagę, że panele też nie są sprawne wiecznie.
Wiesz, że tyle zużywasz, czy tylko za tyle płacisz? Może trzeba zacząć od przeglądu instalacji. Może coś w ziemię ucieka?

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 30 wrz 2020, o 17:23

Pompa ciepła i 400m2 :-) Podczas pracy na luzie bierze 10kW, w zimie pracuje przynajmniej 10/24, w lecie 1/24 ;-)

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 30 wrz 2020, o 20:05

Alan, Alan, Alan!, to chyba najrozsądniej wywalić pompę ciepła, w to miejsce serwery chłodzone wodą i kopać kryptowaluty. Zyski przeznaczysz na rachunki za prąd :-)
Jest ryzyko, musi być wybór.

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 30 wrz 2020, o 20:11

nie jest tak źle ;-)

stefanekmac
5 gwiazdek
Auto: był forek XT jest OBK 2,5
Polubił: 26 razy
Polubione posty: 91 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 1 paź 2020, o 18:50

Za KW
Pamietajmy o Wołyniu.

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 2 paź 2020, o 17:46

Alan, Alan, Alan! pisze:
30 wrz 2020, o 14:26
wyszedł mi czas zwrotu ze 12-13
my od dłuższego czasu (od 2013) cały czas prowadzimy taki poboczny wątek p.t. małe wiatraki. przy okazji sprawdzamy też inne opcje OZE. sprawdzamy, czyli staramy się najrzetelniej jak się da określić przede wszystkim ROI. generalnie wieje pozytywem, bo jak zaczynaliśmy, to ROI wychodziło w okolicach 20 lat, a teraz coraz częściej wychodzi 10. tak więc 12-13 bardzo dobrze "wpisuje się w trend".
Alan, Alan, Alan! pisze:
30 wrz 2020, o 14:26
Może nie muszę całości zapotrzebowania pokrywać?
i to jest bardzo dobry pomysł. lukass sobie zrobił ogrzewanie prądem i nie narzeka, tylko się cieszy. pogadaj z kimś, kto się naprawdę zna. niech doradzi, co jednocześnie:
- da się zasilać z paneli
- przyniesie największe oszczędności

400m^2 oznacza, że wstawienie cysterny z wodą do podgrzewania nie jest problemem, a ztcw w tej chwili woda jest najlepszym akumulatorem energii z paneli.

tylko nie wstawiaj paneli na dach. za chwilę będzie to zakazane, a poza tym jest ryzykowne (w sensie wykonawstwa). w dodatku prastary bór dookoła. lepiej ściąć ze 3 drzewa gdzieś przed domem.

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 22 paź 2020, o 21:36

Fajna maszyna, chętnie bym przygarnął gdyby u nas była dostępna

Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 23 paź 2020, o 08:29

damaz pisze:
2 paź 2020, o 17:46
.(..)
400m^2 oznacza, że wstawienie cysterny z wodą do podgrzewania nie jest problemem, a ztcw w tej chwili woda jest najlepszym akumulatorem energii z paneli.

tylko nie wstawiaj paneli na dach. za chwilę będzie to zakazane, a poza tym jest ryzykowne (w sensie wykonawstwa). w dodatku prastary bór dookoła. lepiej ściąć ze 3 drzewa gdzieś przed domem.
Tak się składa że mam elektrownię chyba 5,60kWp. Latem produkuje około 800kWh/mc w grudniu 100. Więc akumuluję w sieci, bo letnia nadwyżka mi wystygnie.
Bufor 500l też mam jakby co. Niesprzęgnięty bezpośrednio, bo ekonomicznie grzałka prądu stałego za 500 też nie ma sensu.

Mógłbyś naświetlić te przyszłe zakazy i ryzyko?

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 23 paź 2020, o 08:38

inquiz pisze:
22 paź 2020, o 21:36
Fajna maszyna, chętnie bym przygarnął gdyby u nas była dostępna
Taka i do wożenia i do dłubania stacjonarnie. Tych, których znam, używają stacjonarnej i ewentualnie na montaże jakiegoś kurdupelka.
Sobie na parksajda dorobiłem blat do formatowania i 90% ogarniam. Podcinacza nie potrzebuję bo płytami się brzydzę ;-) . Frezakra jest osobnym bytem. Na gościnne występy nie jeżdżę.

Grzegorz
5 gwiazdek
Lokalizacja: wsi wielkopolskiej
Auto: Peżot
Polubił: 21 razy
Polubione posty: 34 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 23 paź 2020, o 10:47

No właśnie potrzebuję jakąś przenośna pilarkę stołową bo będę wykańczał mieszkanie (panele, listwy, itp.). Po wykończeniu zostanie do jakiś okazjonalnych robót.
Ta z lidla się nada?
pozdrawiam
Grzegorz

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 23 paź 2020, o 13:14

inquiz pisze:
22 paź 2020, o 21:36
Fajna maszyna, chętnie bym przygarnął gdyby u nas była dostępna
Rzeczywiście fajny pomysł z wymiennym agregatem pilarskim i frezarskim - tego jeszcze nie widziałem.
Taki zestaw dla kogoś, kto ma ograniczone miejsce w warsztacie jest super. Pilarka i frezarka potrzebują w zasadzie takiego samego stołu (albo; można zrobić jeden stół, który sprawdzi się w obu przypadkach) a mając wymienne agregaty zastępuje się dwie największe maszyny i odciąg wiórów - jedną. Stół można zrobić stały, lub - do naprawdę maleńkiego warsztatu - składany.
Tylko dwie uwagi; po pierwsze, to to nadaje się do płyt (nie za dużych) i drewna w formie listewek / niezbyt grubych desek. Do obróbki tarcicy czy kantówek z całą pewnością nie. I druga; dodałbym mocowanie (śruby) tej płyty/wkładki w blacie stołu, bo taka luźno wrzucona jest po prostu proszeniem się o kłopoty.

Do nabycia "na znanym powszechnie portalu" ;-)
https://pl.aliexpress.com/item/40011928 ... 1205GoVMlq
Z przesyłką PLN 1'640,-
Plus pewnie dojdzie cło i VAT, bo paczka duża, więc w sumie koło PLN 2'150,- ale rzecz warta zastanowienia.
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 23 paź 2020, o 17:40

BiP pisze:
23 paź 2020, o 08:38
Frezakra jest osobnym bytem
A propos, gdyby ktoś potrzebował to frezarki triton/cmt mają precyzyjną regulację przy podkręcaniu do stołu bez żadnych dodatkowych kombinacji z podnoszeniem. Zamierzam taką nabyć ale jak zobaczyłem tą piłę to tym bardziej chce mi się zrobić stół uniwersalny. Tym bardziej że na własnym stole można tą piłę odwracać w poprzek mając stół roboczy np 1x3 metry.
Grzegorz pisze:
23 paź 2020, o 10:47
przenośna pilarkę stołową
Do takich prac wygodne są piły 2w1 - masz i pilarkę i ukośnicę. Makity kosztuje 2k ale jakieś ryobi parę stówek. Są też małe pilarki z nóżkami na kółkach - wygodne w przenoszeniu i tniesz na wysokości właściwej na stojąco.
Gal pisze:
23 paź 2020, o 13:14
Plus pewnie dojdzie cło i VAT, bo paczka duża, więc w sumie koło PLN 2'150,- ale rzecz warta zastanowienia.
Warta, myślę poważnie o takim zakupie, może się skuszę na przyszły rok.
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

Kruszyn
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Czeczenia
Auto: KARAWAN
Polubił: 111 razy
Polubione posty: 95 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 26 lis 2020, o 22:12

Mam dość ....potrzebuje kupić jakieś grzejniki, instalacja wyprowadzona,najlepiej jeszcze z jakąś apką żeby można byłoby nagrzać przed powrotem z pracy. No i jak najbardziej oszczędne :lol: ..... Ma ktoś jakiś pomysł ?
Mądremu wystarczy napomknąć, a głupiego nawet biciem się nie nauczy...

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: W-wa, Kutno
Auto: Dacia :)
Polubił: 115 razy
Polubione posty: 180 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 26 lis 2020, o 22:14

Kruszyn pisze:
26 lis 2020, o 22:12
No i jak najbardziej oszczędne :lol: ..... Ma ktoś jakiś pomysł ?
Podłącz się do instalacji sąsiada.
"Pan Macierewicz bardzo często mówi co wie, ale rzadko wie co mówi." - L.Miller - :giggle:
Z dwojga złego wolę, gdy krajem rządzą złodzieje zamiast kretynów. :idea:

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 26 lis 2020, o 22:47

rrosiak pisze:
26 lis 2020, o 22:14
Kruszyn pisze:
26 lis 2020, o 22:12
No i jak najbardziej oszczędne :lol: ..... Ma ktoś jakiś pomysł ?
Podłącz się do instalacji sąsiada.
wise guy cos śmiesznego to gdzie indziej.
Kruszyn pisze:
26 lis 2020, o 22:12
Mam dość ....potrzebuje kupić jakieś grzejniki, instalacja wyprowadzona,najlepiej jeszcze z jakąś apką żeby można byłoby nagrzać przed powrotem z pracy. No i jak najbardziej oszczędne :lol: ..... Ma ktoś jakiś pomysł ?
Masz tylko prąd?
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

tzi
3 gwiazdki
Auto: Subaru Forester 2.0 X 2
Polubił: 40 razy
Polubione posty: 64 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 26 lis 2020, o 22:52

Kruszyn pisze:
26 lis 2020, o 22:12
Mam dość ....potrzebuje kupić jakieś grzejniki, instalacja wyprowadzona,najlepiej jeszcze z jakąś apką żeby można byłoby nagrzać przed powrotem z pracy.
No to jaka instalacja bo można to różnie zrozumieć - masz CO wodne i podprowadzone - chcesz kupić grzejniki i mieć grzanie na życzenie ?
Jest tam jakaś sterowalna pompa w tym CO ?

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 26 lis 2020, o 23:01

Kruszyn pisze:
26 lis 2020, o 22:12
Mam dość ....potrzebuje kupić jakieś grzejniki, instalacja wyprowadzona,najlepiej jeszcze z jakąś apką żeby można byłoby nagrzać przed powrotem z pracy. No i jak najbardziej oszczędne ..... Ma ktoś jakiś pomysł ?
To zależy czy coś już w tej instalacji potrafi gadać z apką?
Jeśli będziesz dopiero wybierał to zwróciłbym uwagę jak łatwo w tej apce można: włączyć CO, włączyć CWU.
Ja mam sterownik pompy z Compit i ichni moduł internetowy to straszne gówno, podobnie jak sterownik. Najbardziej zależało mi na szybkim włączeniu CWU, ale oni nie dość, że nie używają aplikacji, które robią (bo by wiedzieli, że ma być guzik "grzej wodę", który kliknę szybciej niż dojadę z Warszawy), to jeszcze sprzedają takie, których nie skończyli.
Koniec końców musiałem ogarnąć na piechotę, tyle, że mam na stałe uruchomionego Home Assistanta, więc w parę wieczorów ogarnąłem swoje sterowanie.

Jak już masz piec i nie przewiduje internetów to też da się podumać. Tyle, że to trochę już zachodu. Ale można bardzo dużo.

Kruszyn
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Czeczenia
Auto: KARAWAN
Polubił: 111 razy
Polubione posty: 95 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 26 lis 2020, o 23:02

Prąd tylko.
Mądremu wystarczy napomknąć, a głupiego nawet biciem się nie nauczy...

tzi
3 gwiazdki
Auto: Subaru Forester 2.0 X 2
Polubił: 40 razy
Polubione posty: 64 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 26 lis 2020, o 23:10

Kruszyn pisze:
26 lis 2020, o 23:02
Prąd tylko.
No to jak to oszczędne - prąd do prąd. Z jednego kW energii dostajesz jeden kW ciepła. Na takim grzaniu nie ma za bardzo jak oszczędzić bez grubych wydatków typu pompa ciepła czy izolacja domu.
Ile mocy potrzeba żeby grzać ? Załączanie w jednym miejscu, czy kilka grzejników z kontaktów ?

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 26 lis 2020, o 23:13

Kruszyn pisze:
26 lis 2020, o 23:02
Prąd tylko.
Nie doradzę Ci jakichś konkretnych grzejników, bo nie mam pojęcia, ale myślę, że jakie by nie były, to finansowo wyjdziesz na to samo (w kosztach ogrzewania).
Sterowanie tym ogrzewaniem to zupełnie oddzielna sprawa niezależna od grzejników.
Pomyśl o piecu (zwanym niekiedy kominkiem) jak masz dostęp do drewna opałowego w rozsądnej cenie - nie mylić z "drewnem kominkowym".
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 26 lis 2020, o 23:17

Gal pisze:
26 lis 2020, o 23:13
Pomyśl o piecu (zwanym niekiedy kominkiem) jak masz dostęp do drewna opałowego w rozsądnej cenie - nie mylić z "drewnem kominkowym".
ale tego chyba Kruszyn ma dość ;-)

Kruszyn
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Czeczenia
Auto: KARAWAN
Polubił: 111 razy
Polubione posty: 95 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 26 lis 2020, o 23:28

Chodzi mi o to żeby jednak utrzymać jakieś 16 stopni jak przyjezdzam....później i tak kominek znaczy koza jak Gal mówi. Tak b sobie w tel kliknął i by się grzało.... :giggle: :giggle:
Mądremu wystarczy napomknąć, a głupiego nawet biciem się nie nauczy...

ODPOWIEDZ