Skrzynia 4EAT

Pytania i problemy techniczne związane z Subaru. Trytytki, śrubki i inne tematy dla maniaków niszczenia żelastwa ;-)
Regulamin forum
Zanim założysz nowy wątek, poczytaj najczęściej zadawane pytania
Wojtek100899
0 gwiazdek
Auto: Subaru Legacy 2.0 165KM, 4EAT (2007)
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Skrzynia 4EAT

Post 23 lis 2020, o 19:59

Witam, mam pytanie odnośnie skrzyni w Subaru Legacy. Mam zamiar wymienić skrzynię (4EAT) w swoim Subaru. Pytanie jest następujące, czy muszę znależć skrzynię z identycznym numerem jaki posiada moja skrzynia? Czy wystarczy ta sama pojemność i rok? Temat skrzyń biegów jest mi zupełnie obcy, każda rada się przyda. Szukam kogoś kto doradziłby wybór odpowiedniej. Z góry dzięki za odpowiedzi.
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
Darcio (17 lut 2021, o 22:46)



ewemarkam
4 gwiazdki
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Forester '98 2.0 N/A AT
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 38 razy

Skrzynia 4EAT

Post 23 lis 2020, o 21:32

Ważne jest oznaczenie. Pierwsze 7 znaków. Skrzyń w Subaru było 4 rodzaje, różnią się trochę między sobą a niby to samo. Skrzynia z legacy z tego samego rocznika może być z VTD jak i z MPT. Druga sprawa, najlepiej wymienić kompet z dyfrem tylnym, wtedy masz pewność że wszystko zabangla.

leon
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Kąąbi 3 i Niepsujące się.
Polubił: 206 razy
Polubione posty: 282 razy

Skrzynia 4EAT

Post 23 lis 2020, o 21:40

ewemarkam pisze:
23 lis 2020, o 21:32
Skrzynia z legacy z tego samego rocznika może być z VTD jak i z MPT.
Nie z 2.0. Takie numery robili kiedyś z 2.5.
Walcz z globalnym ocipieniem - zjedz ekologa.

Wojtek100899
0 gwiazdek
Auto: Subaru Legacy 2.0 165KM, 4EAT (2007)
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Skrzynia 4EAT

Post 23 lis 2020, o 21:56

Mój numer skrzyni to TV1B7MTCAB, przeszukałem Internet i nie mogę znależć takich numerów.

ewemarkam
4 gwiazdki
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Forester '98 2.0 N/A AT
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 38 razy

Skrzynia 4EAT

Post 23 lis 2020, o 22:05

Podałem dla przykładu. Najmniej informacji jest właśnie o skrzyniach j.w. TV1B. Czyli skrzynia w phase 2 wersji 2. Nie dam głowy ale jeśli byś chciał inna np TV1A to zmiana pewnie razem z TCU i wtedy trzeba sprawdzić czy będzie sterownik pasował. Ogólnie może być rzeźba. Trzeba dobrze poszukać np na NASIOC może ktoś tam takie mody robił.

Wojtek100899
0 gwiazdek
Auto: Subaru Legacy 2.0 165KM, 4EAT (2007)
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Skrzynia 4EAT

Post 23 lis 2020, o 22:33

Dzięki za informacje. Zmiana skrzyni to alternatywa, jestem umówiony na regenerację skrzyni tylko przez COVID dostawy części się opóżniają juz ponad miesiąc i z mechanikiem rozważaliśmy wymianę całej skrzyni. Jeżeli znacie kogoś kto naprawia tego typu skrzynie lub ma dostęp do części to będe wdzieczny za informacje. (po zmianie oleju występowało szarpnięcie z 2 na 3 oraz lekkie przeciąganie biegów. Adaptacja złagodziła objawy, jednak nadal występują.

ewemarkam
4 gwiazdki
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Forester '98 2.0 N/A AT
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 38 razy

Skrzynia 4EAT

Post 23 lis 2020, o 22:51

Skoro skrzynia i tak do rewizji to zalej jakiegoś transFix np od Lucas. Odwlecze Ci może naprawę trochę, ale skoro szarpie między 2 a 3 to pewnie już hamulec zużyty. Więc bez naprawy się nie obejdzie.

Wojtek100899
0 gwiazdek
Auto: Subaru Legacy 2.0 165KM, 4EAT (2007)
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Skrzynia 4EAT

Post 23 lis 2020, o 22:59

Wszystkie objawy zaczęły występować po wymianie oleju, przed skrzynia bardzo płynnie zmieniała biegi. Do czasu naprawy zaleje transfixa jak mówisz.

ewemarkam
4 gwiazdki
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Forester '98 2.0 N/A AT
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 38 razy

Skrzynia 4EAT

Post 24 lis 2020, o 21:57

A jaka wymiana, statyczna czy dynamiczna była zrobiona?

Wojtek100899
0 gwiazdek
Auto: Subaru Legacy 2.0 165KM, 4EAT (2007)
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Skrzynia 4EAT

Post 25 lis 2020, o 00:26

Statyczna najpierw, później dynamiczna gdy zaczęły pojawiać się problemy po wymianie statycznej. Dynamiczna zminimalizowała przeciąganie, lecz nadal ono występuje. Na zimnym zaraz po odpaleniu zmienia płynniej niż na ciepłym.

ewemarkam
4 gwiazdki
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Forester '98 2.0 N/A AT
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 38 razy

Skrzynia 4EAT

Post 25 lis 2020, o 01:35

Robiłeś może tzw, "stall test". On też weryfikuje niektóre rzeczy, jeśli obroty wyjdą Ci wyżej niż powinnyz tzn więcej niż 2700 obr. To może wystarczy wyregulować hamulec w skrzyni.
Stall test, rozgrzej silnik i skrzynię. Na postoju, trzymasz hamulec i odpowiednio na R późnej na D i jeszcze jak masz to na pozycji 2 skrzyni. Trzymasz hamulec i dodajesz gazu. Obserwujesz do ilu obroty Ci się podniosą. Prawidłowo to chyba 2300 - 2700. Jeśli jest więcej to coś slizga, można podciągnąć troszkę hamulec w skrzyni. Niżej kawałek z serwisówki. Co prawda do starszej skrzyni, ale konstrukcyjnie one się niewiele różnią.
Załączniki
stall test.pdf
(173.01 KiB) Pobrany 533 razy
band brake1.pdf
(395.6 KiB) Pobrany 348 razy
band brake.pdf
(192.98 KiB) Pobrany 316 razy

Wojtek100899
0 gwiazdek
Auto: Subaru Legacy 2.0 165KM, 4EAT (2007)
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Skrzynia 4EAT

Post 25 lis 2020, o 01:46

Spróbuję jutro zrobić ten test, zajmujesz się skrzyniami na codzień czy po prostu robisz to z pasji? Pytam z ciekawości, ponieważ masz bardzo dużą wiedze na ten temat.

ewemarkam
4 gwiazdki
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Forester '98 2.0 N/A AT
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 38 razy

Skrzynia 4EAT

Post 25 lis 2020, o 04:41

Z pasji, miałem kiedyś problem ze swoją i hobbystycznie studiowałem serwisowke. Trochę mi tez pomagał inny forumowicz. Już chyba nie aktywny tutaj. Ale dzięki niemu nie wydałem fortuny na naprawę. Mi akurat nie działał tylni napęd. Kwestia wymiany zaworu, ale podczas diagnostyki też się czegoś nauczyłem. Poza tym serwisowki są dobrze opisane dla naszych samochodów.

Teraz znów czasami mi przeciągnie z 1 na 2 przy pełnym bucie a jak jadę spokojnie to czasami znów szarpnie. Ale akurat u mnie hamulec i jego regulacja nie załatwi sprawy. Skrzynia już swoje przyjeździła, oprócz w/w problemu zachowuje się wzorowo.

Tu masz cała wiedzę:
http://jdmfsm.info/Auto/Japan/Subaru/

To była pierwsza wymiana oleju w skrzyni? Czy już wymieniałeś wcześniej? Jeśli pierwsza to niestety ale ktoś wcześniej mógł wlać tego trans fix'a. I teraz wraz z nowym olejem już go nie ma i są problemy.

Wojtek100899
0 gwiazdek
Auto: Subaru Legacy 2.0 165KM, 4EAT (2007)
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Skrzynia 4EAT

Post 25 lis 2020, o 16:29

To była pierwsza moja wymiana

ewemarkam
4 gwiazdki
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Forester '98 2.0 N/A AT
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 38 razy

Skrzynia 4EAT

Post 25 lis 2020, o 17:16

Znam jeden taki przypadek. Pewien forumowicz prosił mnie o pomoc, pojechałem z nim Forka oglądać, takiego jak mój. Oprócz korozji i to nie jakieś ogromnej nie było się do czego przyczepić. Miesiąc po zakupie wymieniał płyny. No i po wymianie oleju w skrzyni ta zaczęła ślizgać na 1 i 2. Czyli nieuczciwy handlarz dolał specyfiku j/w. Tylko że auto sprowadzone i nic nie udowodnisz. Wlej w takim razie lukasa, jeździj i ewentualnie szukaj skrzyni albo czekaj na graty do naprawy.
On finalnie skrzynię wymienił.

Slash
0 gwiazdek
Lokalizacja: Krosno
Auto: Legacy
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Skrzynia 4EAT

Post 13 lut 2021, o 23:32

Reset skrzyni programem SSM i sprawa załatwiona. Dokładnie takie same objawy w dokładnie w takiej samej skrzyni. Reset Memory 2 w opcjach skrzyni ale tylko tym programem i masz po problemie.

Slash
0 gwiazdek
Lokalizacja: Krosno
Auto: Legacy
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Skrzynia 4EAT

Post 13 lut 2021, o 23:36

Mozna jeszcze po resecie spróbować nauczyć skrzynie ( zrobić tzw adaptacje) od nowa ale do tej opcji potrzebny już jest interfejs do SSM3 z tego co wiem..
Tak czy inaczej sam reset w zupełnosci wystarcza.

Lipton
1 gwiazdka
Auto: Subaru Legacy Outback, 2.5, 2000 rok, automat
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Skrzynia 4EAT

Post 17 lut 2021, o 14:36

Slash --> Z manuala wynika (i z moich doświadczeń), że ta skrzynia sama się adaptuje w czasie jazdy. O jakiej adaptacji piszesz? Jest jeszcze jakaś inna adaptacja, o której mogłem nie doczytać?

Bany
0 gwiazdek
Lokalizacja: Krasnystaw
Auto: impreza GT/obecnie WRX
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Skrzynia 4EAT

Post 28 lut 2021, o 12:00

Odświeżam temat, nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat tej skrzyni TV1B7MTCAB, żeby ewentualnie dobrać inną razem z dyfrem i sterownikiem, w mojej coś wyje, im szybciej jadę,
tym głośniej, po wyrzuceniu na luz kiedy auto dalej się toczy, wszystko cichnie, więc myślę o wymianie lub naprawie, prosiłbym o pomoc

ewemarkam
4 gwiazdki
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Forester '98 2.0 N/A AT
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 38 razy

Skrzynia 4EAT

Post 28 lut 2021, o 12:16

Bany pisze:Odświeżam temat, nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat tej skrzyni TV1B7MTCAB, żeby ewentualnie dobrać inną razem z dyfrem i sterownikiem, w mojej coś wyje, im szybciej jadę,
tym głośniej, po wyrzuceniu na luz kiedy auto dalej się toczy, wszystko cichnie, więc myślę o wymianie lub naprawie, prosiłbym o pomoc
Sprawdzałeś na podniesionych kołach z którego miejsca wyje? Wepniesz bezpiecznik FWD to też wyje?

Bany
0 gwiazdek
Lokalizacja: Krasnystaw
Auto: impreza GT/obecnie WRX
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Skrzynia 4EAT

Post 28 lut 2021, o 12:49

Dźwięk dochodzi jakby z dyfra z przodu, dyfer tył w porządku, ale z bezpiecznikiem nie próbowałem

ewemarkam
4 gwiazdki
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Forester '98 2.0 N/A AT
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 38 razy

Skrzynia 4EAT

Post 28 lut 2021, o 13:00

A olej w dyfrze masz? Sprawdzałeś jego stan?

ewemarkam
4 gwiazdki
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Forester '98 2.0 N/A AT
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 38 razy

Skrzynia 4EAT

Post 2 maja 2021, o 00:15

Bany pisze:
28 lut 2021, o 12:49
Dźwięk dochodzi jakby z dyfra z przodu, dyfer tył w porządku, ale z bezpiecznikiem nie próbowałem
Poradziłeś sobie?

miru
0 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Skrzynia 4EAT

Post 30 paź 2021, o 18:58

Nie chce zakładać nowego tematu, dlatego odświeżę trochę.

Szukam skrzyni 4eat TV1B8MFEBB czy ktoś jest w stanie mi udzielić informacji jakiego szukać zamiennika?

ewemarkam
4 gwiazdki
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Forester '98 2.0 N/A AT
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 38 razy

Skrzynia 4EAT

Post 30 paź 2021, o 19:32

Powiedz co się stało najpierw, bo może nie trzeba szukać skrzyni.

ODPOWIEDZ