Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 21 mar 2021, o 08:59

dzixd pisze:Co ciekawe najwięcej do powiedzenia o "prastarych" lasach i puszczach mają mieszczuchy, a nie ludzie co obok nich mieszkają. :giggle:

Wysłane z mojego mądrzejszego telefonu
No ale wszyscy w końcu wyszliśmy z lasu, to nasze wspólne dobro ;-)


:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 21 mar 2021, o 09:32

Ja nadal mieszkam w lesie.
Jest ryzyko, musi być wybór.

dzixd
Awatar użytkownika
Moderator działu
Lokalizacja: Dziki Zachód
Auto: Legacy IV "prawie spec b h6", legacy II 2.2, 2xLegacy III 2.5 MY99, Impuls - Legacy IV H6 5EAT LPG
Polubił: 9 razy
Polubione posty: 307 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 21 mar 2021, o 09:42

stach22 pisze:
dzixd pisze:Co ciekawe najwięcej do powiedzenia o "prastarych" lasach i puszczach mają mieszczuchy, a nie ludzie co obok nich mieszkają. :giggle:

Wysłane z mojego mądrzejszego telefonu
No ale wszyscy w końcu wyszliśmy z lasu, to nasze wspólne dobro ;-)
Kto wyszedł ten wyszedł :giggle:
Ja dalej w lesie

Wysłane z mojego mądrzejszego telefonu

Użytkownicy, którzy polubili ten post :
ptk22 (21 mar 2021, o 11:17)
Jeździć nie umiem, ale się staram :mrgreen:
Naprawiać też nie umiem, ale się staram.
Konto usunięte pisze:
29 gru 2018, o 17:15
masz dobre serducho i ostrego pierdolca :lol: :thumb:
Obrazek

tzi
3 gwiazdki
Auto: Subaru Forester 2.0 X 2
Polubił: 40 razy
Polubione posty: 64 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 22 mar 2021, o 13:43

dzixd pisze:
21 mar 2021, o 09:42
stach22 pisze:
dzixd pisze:Co ciekawe najwięcej do powiedzenia o "prastarych" lasach i puszczach mają mieszczuchy, a nie ludzie co obok nich mieszkają. :giggle:

Wysłane z mojego mądrzejszego telefonu
No ale wszyscy w końcu wyszliśmy z lasu, to nasze wspólne dobro ;-)
Kto wyszedł ten wyszedł :giggle:
Ja dalej w lesie

Wysłane z mojego mądrzejszego telefonu
Zamiast licytować się, kto ma więcej drzew wokól domu, powiecie:

- Czym się różni obszar chroniony Natura 2000 od terenu Parku Narodowego i w jakim celu je ustanowiono
- Jakie były limity pozyskania drewna w tym obszarze i jak zmieniły się po słynnym 2015
- Czy tegoroczny plan cięcia przewiduje nadgryzienie jakichś obszarów chronionych
- Po kiego wała zgłasza się jakiekolwiek tereny jako Obszar Dziedzictwa Światowego UNESCO czy obszar 'Natura 2000' skoro z tego powodu same problemy ( a może nie tylko problemy ? )
- ile z tej wycinki jest faktycznie 'biznesowe' ile na wpół binznesowe ( opał ) a ile i tak zostaje po ścięciu na miejscu
- czy takie gonienie za kornikiem z piłą ma sens ?

Jest tu paru, którzy znają ten biznes od środka. Może podzielicie się wiedzą ?

Jaca68
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: IS 200t, MS 1260
Polubił: 350 razy
Polubione posty: 434 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 22 mar 2021, o 15:37

stach22 pisze:
21 mar 2021, o 08:59
No ale wszyscy w końcu wyszliśmy z lasu,
Ja z żadnego lasu nie wychodziłem. :razz:
A powszechnie wiadomo że Staś do wyszedł z pustyni i puszczy. ;-)
MOJE CIAŁO MÓJ WYBÓR

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 22 mar 2021, o 15:39

Jaca68 pisze:
stach22 pisze:
21 mar 2021, o 08:59
No ale wszyscy w końcu wyszliśmy z lasu,
Ja z żadnego lasu nie wychodziłem. :razz:
A powszechnie wiadomo że Staś do wyszedł z pustyni i puszczy. ;-)
Ty chyba w lesie pozostałeś Obrazek
A puszcza to też las ;-)
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

Jaca68
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: IS 200t, MS 1260
Polubił: 350 razy
Polubione posty: 434 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 22 mar 2021, o 15:41

stach22 pisze:
22 mar 2021, o 15:39
A puszcza to też las
A pustynia???
MOJE CIAŁO MÓJ WYBÓR

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 22 mar 2021, o 15:42

Jaca68 pisze:
stach22 pisze:
22 mar 2021, o 15:39
A puszcza to też las
A pustynia???
A pustynia to niebawem w Polsce będzie Obrazek
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

Jaca68
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: IS 200t, MS 1260
Polubił: 350 razy
Polubione posty: 434 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 22 mar 2021, o 16:05

Pustynia Białowieska brzmi dumnie. :giggle:
MOJE CIAŁO MÓJ WYBÓR

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 22 mar 2021, o 17:59

@tzi
- Natura2000 składa się z dwóch dyrektyw: siedliskowej i ptasiej. Ochro0na N2000 nie wyklucza działalności człowieka, możesz się wybudować, użytkować las ale nie zrębem zupełnym, tylko rębnią złożoną typu "dziury w serze", uprawiać pole, ale np łąkę kosisz po lęgach. Park narodowy ma być naturalnym obszarem lub zbliżonym do naturalnego. chroni to co ma zapisane w statucie. Np Glacier lodowce, Yellowstone wulkany = geologiczne. Mogą być kulturowe, kulturowo-przyrodnicze etc. Ochrona ma być kompleksowa. Wszelkie działania ingerujące w przyrodę zatwierdza rada naukowa parku. W Tatrach robią przebudowy regla dolnego na liściaste i mieszane czy inicjują odnowienia naturalne gatunkami zgodnymi z siedliskiem. Nb cały regiel dolny jest tak samo skażony świerkiem jak Białowieska.
- Plany cięć są 10-letnie. W lasach. BPN nie obejmuje całej puszczy. Rzuciłem okiem na PUL n-ctwa Białowieża.(są jeszcze dwa inne) Powierzchnia 12500ha. Plan z 12r 63000m3 - przegięcie. Aneks szyszki z 16r 188000m3 - przegięcie w drugą stronę. Aneks z 21r -108000m3. - Tyle można wyciąć w tym x-leciu. Wychodzi mi 10m3/ha. W moim gospodarczym wychodzi 27m3/ha x-lecie. Te 10 wygląda skromnie, ale czytaj opis lasów n-ctwa i plan ochrony przyrody: 1/3 powierzchni - rezerwaty. Moratorium na wycinkę powierzchni 100l i starszych. Nie ma zrębów... te 10 ciągle mało. Przecinka w 40-50letnim drzewostanie zwana przez leśnych trzebieżą jest zabiegiem hodowlanym wspierającym drzewa najlepsze daje 30m/ha. Robi się taki zabieg co 10 lat.

https://bialowieza.bialystok.lasy.gov.p ... YFimEbvPyM_

- nikt nie rusza rezerwatów, OOŚ, powierzchni referencyjnych.
- nie bardzo rozumiem problemy. Z modelu ochrony przyrody w Pl i UE jestem zadowolony. W miarę. Dorzuciłbym szubienicę za import odpadów niebezpiecznych do składowania i za te wysypiska płonące też. Rezerwaty i powierzchnie referencyjlne pewnie były szykowane do powiększenia parku. Podejrzewam, że po zmianie wiatru politycznego rząd zapłaci ekologom wcieleniem do parku całego n-ctwa Browsk i Białowieża nie analizując czy to się nadaje, czy nie.
- oczywiście, że biznesowe! LP są jednostką samofinansującą się. I jeszcze łoży na parki. I na drogi. Jest największym płatnikiem podatku gruntowego. Analizę opłacalności zliczałem tu ze dwie strony wcześniej. To nie działa tak, że każda jednostka musi mieć zysk. Ci co mają warunki i infrastrukturę wspierają biedniejszych. A nawet finansują ochronę lasów prywatnych. Hasło: "Fundusz leśny". Wszyscy w pierwszym świecie dokładają do lasów państwowych oprócz Kanady usa i Rosji. Ale tam jest klimat eksploatacyjno-koncesyjny :roll: . Starsi w wierze bracia nigdy za lasy się nie brali, stopa zysku słaba. No chyba że za te do wycięcia.
- jest sens, tylko myśleć trzeba.



*****************

Poniżej mój post z Mordoru z 2017r okrojony o treść mordorową:

Jeszcze trochę historii do tego.
Skąd tyle świerka w puszczy, dlaczego genotyp wskazuje na pochodzenie obce - sudeckie, a nie, jak to lansują ekolodzy kraniec zasięgu borealnego - tajgi.

Po odzyskaniu niepodległości kasa była pusta. Nie było czego sprywatyzować :-) , systemu podatkowego jednolitego nie było, tak samo jak i kolei, poczty, etc. Brytyjska European century timber corp. wykupiła koncesję na wyrąb puszczy - eksploatację, żadnych prac odnowieniowych, hodowlanych, czy ochronnych. Umowa opiewała na 50% masy drewna, czyli jakieś 75%-85% powierzchni, wszystko, co dałoby się sprzedać. Rżnęli na zasadzie "po nas choćby potop". Świeżo powstałe Lasy państwowe doprowadziły do zerwania kontraktu, zapłaciły horrendalne odszkodowanie (nie jestem pewien, czy nie było zbiórki publicznej na ten cel) i wzięły się ostro do odnawiania. Nasiennictwa też nie było, sprowadzono więc nasiona z Niemiec. Świerka, bo stan wiedzy był taki a nie inny. O genetyce nikt nie słyszał, teoria doboru naturalnego Darwina była dość świeża, Niemcy - centrum nauk leśnych lansowały w tym czasie teorię renty gruntowej - świerk dawał największy zysk z ha w przeliczeniu na rok "produkcji" odnawiał i hodował się łatwo. Przypominam, że prace maszynowe wtedy raczkowały, nie było takich udogodnień jak możliwość grodzenia, czy chemicznej i mechanicznej ochrony nasadzeń przed zgryzaniem sadzonek przez zwierzynę.
Na gruzach puszczy - tego szczęśliwie prawie nietkniętego kawałka powstał BPN. W 1932 dopiero.
Po Brytolach zostały wąskotorówki, wyremontowany przez nich pałac carski, zakłady drzewne w Hajnówce i sypiące się monokultury świerkowe niedostosowane do klimatu i siedliska. Jako leśnik szczerze współczuję tamtejszym fachowcom walki z kornikiem. Walczą z wiatrakami, po sąsiedzku mają potężną rozmnażalnię - obszar ochrony ścisłej. Kornik granic nie zna.
Spór z ekologami jest sprawą polityczną i nikt z tym się nie ukrywa. Niestety ministra mamy takiego, na jakiego sobie zasłużyliśmy i jest to samonakręcający się temat, jakże potrzebny jednej i drugiej stronie. I dzienni9karzom 8-) .
Użytkownicy, którzy polubili ten post (razem 4):
tzi (22 mar 2021, o 19:10) • ptk22 (22 mar 2021, o 20:34) • inquiz (22 mar 2021, o 21:28) • Jaca68 (23 mar 2021, o 09:03)

tzi
3 gwiazdki
Auto: Subaru Forester 2.0 X 2
Polubił: 40 razy
Polubione posty: 64 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 22 mar 2021, o 20:11

BiP pisze:
22 mar 2021, o 17:59
- Natura2000 składa się z (),
Dzięki za garść wiedzy. Z tym nieszczęsnym świerkiem to znam część historii. Często bywam w beskidzie śląskim i żywieckim. Dobre miejsce żeby przekonać się, że monokultura świerka jest (była) kiepskim pomysłem.

Liczby dotyczące wycinki znalazłem - ale niemożliwością dla laika jest ocenić co one oznaczają dla tego rejonu.

Co do opłacalności biznesu - pamiętam jak parę lat temu ktoś z rządzących wpadł na pomysł żeby LP podzieliły się z budżetem nadplanowym zyskiem, który się pojawił po wzroście cen na drewno. Po ilości odnowionych, wyasfaltowanch dróg leślnych w moim rejonie, które powstały właśnie w tym 'pechowym' sezonie wnoszę, że koszty własne szybko dogoniły zyski i nadwyżki do podziału dużo nie zostało. Chyba że to zupełny przypadek i zbieg okoliczności z mojej okolicy.

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 22 mar 2021, o 21:25

U mnie nie robi się nic. Inwestycje odgórnie są wstrzymane, oprócz rozpoczętych, tych z dofinansowaniem, niezbędnych itd.
Te dobre drogi kłują w oczy, ale są częścią infrastruktury nie tylko "wywozowej" ale i p-poż. Liczy się czas i możliwość dojazdu. System mamy chyba najlepszy na świecie. To jest mierzalne - średnia powierzchnia pożaru leci w dół. Polscy strażacy w Szwecji byli najlepiej wyposażeni wyszkoleni i zmotywowani. Ale właśnie dróg brakowało. Po 2,5 km węża musieli kłaść...
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
ptk22 (22 mar 2021, o 23:57)

tzi
3 gwiazdki
Auto: Subaru Forester 2.0 X 2
Polubił: 40 razy
Polubione posty: 64 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 22 mar 2021, o 22:34

BiP pisze:
22 mar 2021, o 21:25
Te dobre drogi kłują w oczy
Jeśli o mnie chodzi to jestem z ich powodu szczęśliwy ! Przemierzam je kilometrami, choć nie zawodowo. Nadleślictwo Kobiór, "lasy pszczyńskie', żubry itp

Gump
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: z Ustrzyk Górnych
Auto: Spec + Legacy i wszystko cacy
Polubił: 29 razy
Polubione posty: 81 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 23 mar 2021, o 08:05

tzi pisze:
22 mar 2021, o 20:11
Co do opłacalności biznesu - pamiętam jak parę lat temu ktoś z rządzących wpadł na pomysł żeby LP podzieliły się z budżetem nadplanowym zyskiem, który się pojawił po wzroście cen na drewno.
Bieszczadzkie nadleśnictwa są nierentowne, to co pozyskują nie pokrywa kosztów funkcjonowania instytucji. LP, dokładają kasę do takich nadleśnictw, żeby wszystko było w porządku, czytaj kasa się zgadzała. Nadplanowy zysk jest również przekazywany parkom, do naszego trafia grubo ponad milion złotych rocznie na inwestycje związane z poprawą funkcjonalności szlaków, drobne naprawy, mała infrastruktura, wycinka itp. Wszystkie parki w Polsce dostają kasę od lasów, na bieżące remonty naprawy, czy też projekty :cofee:
Lasy również u siebie mocno inwestują, nadleśnictwo Stuposiany, zrealizowało w ciągu kilku lat parę inwestycji które są akurat trafione.
Pokazowa zagroda żubrów, trasy biegowe narciarskie z certyfikatem FIS, wieża widokowa, budowa nowego hotelu. To wszystko sprawia, że turystyka w rejonie Mucznego trwa przez cały rok.
Legio Patria Nostra

"Jeżeli myślisz, że jesteś mężczyzną, boś spłodził syna, posadził drzewo i wybudował dom, to jesteś w błędzie. Spróbuj przebiec
Rzeźnika "

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 23 mar 2021, o 08:57

W weekend leśniczy obwoził m.in. mnie po rezerwacie lasy janowskie. Duży obszar zrobiony jako rezerwat w latach 70tych ze względów politycznych a nie przyrodniczych (bitwa partyzancka i żołnierze bratniej wtedy armii). Gospodarka leśna to udrażnianie dróg i szlaków, wycinanie suchych które zostają w lesie i tych z kornikiem które się zabiera. Ale tam działają spokojnie zgodnie z planami, nie mają jeszcze problemów z ekologami. Z ciekawostek o których nie wiedziałem - różne rejony mają inne terminy wieku drzewostanu na wycinkę, i że wiek optymalny do wycinki ma widełki od do - także górne powyżej których masa drewna pozyskana nie jest optymalna.
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

Jaca68
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: IS 200t, MS 1260
Polubił: 350 razy
Polubione posty: 434 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 23 mar 2021, o 09:05

BiP pisze:
22 mar 2021, o 21:25
Te dobre drogi kłują w oczy, ale są częścią infrastruktury nie tylko "wywozowej" ale i p-poż.
I świetnie się po nich rowerem pomyka. :thumb:
MOJE CIAŁO MÓJ WYBÓR

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 23 mar 2021, o 15:37

Gump pisze:
23 mar 2021, o 08:05
tzi pisze:
22 mar 2021, o 20:11
Co do opłacalności biznesu - pamiętam jak parę lat temu ktoś z rządzących wpadł na pomysł żeby LP podzieliły się z budżetem nadplanowym zyskiem, który się pojawił po wzroście cen na drewno.
Bieszczadzkie nadleśnictwa są nierentowne, to co pozyskują nie pokrywa kosztów funkcjonowania instytucji. LP, dokładają kasę do takich nadleśnictw, żeby wszystko było w porządku, czytaj kasa się zgadzała. Nadplanowy zysk jest również przekazywany parkom, do naszego trafia grubo ponad milion złotych rocznie na inwestycje związane z poprawą funkcjonalności szlaków, drobne naprawy, mała infrastruktura, wycinka itp. Wszystkie parki w Polsce dostają kasę od lasów, na bieżące remonty naprawy, czy też projekty :cofee:
Lasy również u siebie mocno inwestują, nadleśnictwo Stuposiany, zrealizowało w ciągu kilku lat parę inwestycji które są akurat trafione.
Pokazowa zagroda żubrów, trasy biegowe narciarskie z certyfikatem FIS, wieża widokowa, budowa nowego hotelu. To wszystko sprawia, że turystyka w rejonie Mucznego trwa przez cały rok.
Kiedyś to chociaż bilety mieliśmy za free. :lol:

Gump
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: z Ustrzyk Górnych
Auto: Spec + Legacy i wszystko cacy
Polubił: 29 razy
Polubione posty: 81 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 23 mar 2021, o 16:34

Kiedyś, to se ne vrati 😎
Legio Patria Nostra

"Jeżeli myślisz, że jesteś mężczyzną, boś spłodził syna, posadził drzewo i wybudował dom, to jesteś w błędzie. Spróbuj przebiec
Rzeźnika "

Doxa
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: z krzesła
Polubił: 151 razy
Polubione posty: 121 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 24 mar 2021, o 21:38

Nie mam nic madrego do powiedzenia w temacie wycinki lasow pierwotnych to se wrzuce zdjecie :whistle:
:mrgreen:
Załączniki
CAAE844D-877F-491B-A240-29F3ED419015.jpeg
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
ptk22 (26 mar 2021, o 07:22)
Człowiek do kresu życia powinien się dotoczyć z kieliszkiem Chardonnay w jednej ręce,
tabliczką czekolady w drugiej, narąbany w trzy d..y, krzycząc : "ALE TO BYŁA JAZDA!"
:)

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 27 mar 2021, o 15:47

Użytkownicy, którzy polubili ten post :
Doxa (29 mar 2021, o 00:07)

Doxa
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: z krzesła
Polubił: 151 razy
Polubione posty: 121 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 29 mar 2021, o 00:15

BiP pisze:
27 mar 2021, o 15:47
Cudowni! Co za kunszt. Juz dzis nikt tak nie zagra :-(
Człowiek do kresu życia powinien się dotoczyć z kieliszkiem Chardonnay w jednej ręce,
tabliczką czekolady w drugiej, narąbany w trzy d..y, krzycząc : "ALE TO BYŁA JAZDA!"
:)

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 1 kwie 2021, o 16:16

Obrazek
Użytkownicy, którzy polubili ten post (razem 3):
ptk22 (1 kwie 2021, o 21:50) • Doxa (1 kwie 2021, o 22:12) • bojar (1 kwie 2021, o 23:07)
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 5 kwie 2021, o 12:01

https://www.tvp.pl/program-tv/wiecej-ni ... 07f65914d8

Polecam. Obejrzałem przed chwilą z opuszczoną paszęczką.
Od jesieni zacząłem zabawę z założeniem poprawienia pylności u siebie i introdukcji w lasach.
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
ptk22 (5 kwie 2021, o 15:46)

dzixd
Awatar użytkownika
Moderator działu
Lokalizacja: Dziki Zachód
Auto: Legacy IV "prawie spec b h6", legacy II 2.2, 2xLegacy III 2.5 MY99, Impuls - Legacy IV H6 5EAT LPG
Polubił: 9 razy
Polubione posty: 307 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 5 kwie 2021, o 13:06

BiP pisze:
5 kwie 2021, o 12:01
https://www.tvp.pl/program-tv/wiecej-ni ... 07f65914d8

Polecam. Obejrzałem przed chwilą z opuszczoną paszęczką.
Od jesieni zacząłem zabawę z założeniem poprawienia pylności u siebie i introdukcji w lasach.
Te wymieranie pszczół to raczej w miliardach bym liczył a nie w milionach... :cofee:
Szczęśliwie u mnie latają samotnice po gospodarstwie, a na pola mam zaprzyjaźnionych pszczelarzy.
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
ptk22 (5 kwie 2021, o 15:46)
Jeździć nie umiem, ale się staram :mrgreen:
Naprawiać też nie umiem, ale się staram.
Konto usunięte pisze:
29 gru 2018, o 17:15
masz dobre serducho i ostrego pierdolca :lol: :thumb:
Obrazek

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 6 kwie 2021, o 20:07

Przekręt.
Łzawa reklama w tvn "adoptuj rysia" firmowana przez moją ulubioną organizację. No to zajrzałem co tam u nich słychać. Po staremu. Krótki resarch ile można wyciągnąć:

https://swiatrolnika.info/zrzucaliscie- ... ych-pensji

Piszę to, żebyście dokładnie przyglądali się OPP. Wszystkim. Jeśli nie publikują sprawozdań, na stronach mętne treści, ciążą opłaty licencyjne za światowy znaczek, to znajdźcie coś lokalnego, sensownego.
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
inquiz (6 kwie 2021, o 20:17)

ODPOWIEDZ