Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
ODPOWIEDZ
Bilex
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: WuWuA
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 261 razy

Re: Majster-sztyk czyli budowlanka

Post 31 sty 2009, o 23:11

No właśnie... :roll:
Przywieźli z miesięcznym opóźnieniem i wszystkie bez szyb...
Szyby dojadą później - podobno to normalne...
Aha - stolarka jest aluminiowa, może to dlatego? :?


Death ain't nothin' but a heartbeat away...

barbie
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jarne City
Auto: Subarbie Impreza WRX
Polubił: 34 razy
Polubione posty: 87 razy

Re: Majster-sztyk czyli budowlanka

Post 31 sty 2009, o 23:25

Bilex, szyby dojadą później i będą zamykane próżniowo poprzez... odsysanie powietrza strzykawką? :o

Bilex
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: WuWuA
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 261 razy

Re: Majster-sztyk czyli budowlanka

Post 31 sty 2009, o 23:36

To podobno całe wkłady są, które wtyka się w ramę...
Death ain't nothin' but a heartbeat away...

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: Majster-sztyk czyli budowlanka

Post 31 sty 2009, o 23:38

Bilex pisze: To podobno całe wkłady są, które wtyka się w ramę...

To możliwe, aczkolwiek dziwne, że przyjechały bez szyb. Nie płać im żadnej kasy. Żadnej, dopóki nie będziesz miał kompletu.

Bilex
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: WuWuA
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 261 razy

Re: Majster-sztyk czyli budowlanka

Post 31 sty 2009, o 23:39

Zaliczkę dostali i tak przed produkcją...pośrednik w sensie...ale sporo jeszcze im wiszę, więc... :evilgrin:
Death ain't nothin' but a heartbeat away...

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: Majster-sztyk czyli budowlanka

Post 1 lut 2009, o 00:06

Najpierw wstawiają ościeżnice, regulują, poziomują, etc. Wiercenie, kołki/blachy, wstawienie skrzydeł, dystanse, piana i po zawodach...
Tak to mniej więcej wyglądalo... :mrgreen:
Dolce far niente ;-)

esilon
6 gwiazdek
Auto: mat
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 4 razy

Re: Majster-sztyk czyli budowlanka

Post 1 lut 2009, o 00:23

Bilex pisze: - stolarka jest aluminiowa, może to dlatego?

i wszystko jasne, możesz byc spokojny, że nic nadzwyczajnego się nie dzieje

poza tym, że kawiorowe okna to nic nadzwyczajnego ;-)

Bilex
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: WuWuA
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 261 razy

Re: Majster-sztyk czyli budowlanka

Post 1 lut 2009, o 00:28

esilon pisze: poza tym, że kawiorowe okna to nic nadzwyczajnego ;-)
Etam, tańsze niż drewniane... :thumb:
Death ain't nothin' but a heartbeat away...

esilon
6 gwiazdek
Auto: mat
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 4 razy

Re: Majster-sztyk czyli budowlanka

Post 1 lut 2009, o 00:39

Bilex pisze: Etam, tańsze niż drewniane...

ty lepiej sprawdż czy według starej czy nowej normy współczynniki Twoje okna mają :-d

istotne tylko wtedy gdy certyfikat energetyczny bedziesz robił :whistle:

Bilex
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: WuWuA
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 261 razy

Re: Majster-sztyk czyli budowlanka

Post 1 lut 2009, o 00:42

esilon pisze: istotne tylko wtedy gdy certyfikat energetyczny bedziesz robił :whistle:
Nie będziemy robić :-)
Pozwolenie na budowę uprawomocniło się na trzy dni przed wejściem tego przepisu :thumb:
Death ain't nothin' but a heartbeat away...

esilon
6 gwiazdek
Auto: mat
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 4 razy

Re: Majster-sztyk czyli budowlanka

Post 1 lut 2009, o 00:55

Bilex pisze: Pozwolenie na budowę uprawomocniło się na trzy dni przed wejściem tego przepisu


e no, szybko budujesz skoro już okna wstawiasz :whistle: ;-)

:mrgreen:

Bilex
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: WuWuA
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 261 razy

Re: Majster-sztyk czyli budowlanka

Post 1 lut 2009, o 01:09

Bilex pisze: jesteśmy w trakcie remontu/przebudowy
A czytałeś od początku? :-p
Death ain't nothin' but a heartbeat away...

ky
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Boat City
Auto: die Pflaume
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Bob Budowniczy radzi...

Post 24 mar 2009, o 21:41

Drogie Forumowiczki, Drodzy Forumowicze, Szanowny Bobie Budowniczy...

Jako że stanowimy najciekawsze w okolicy Forum Motoryzacyjne, chciałbym zapoczątkować pewien nowy, jakże motoryzacyjny wątek -- porady budowalne Boba Budownicznego (czy leci z nami jakiś Bob Budowniczy?). Czegoś takiego, jak do tej pory chyba nie było (to znaczy gdzieś tam się przewijały takie tematy, ale jeszcze nie miały własnego, ładnie zatytuowanego grajdołka).

Po tym przydługim wstępie do rzeczy:

Mamy kilka okien do wymiany: kilka drewnianych w stanie niespecjalnym, trochę plastikowych raczej o sporym wieku, niskim standardzie i takim sobie stanie. I teraz oczywiście stanęliśmy przed wyborem jednego z tysiąca dostępnych rozwiązań: PCV/drewniane, trzy/pięć/sześć/siedem komór, dwu/trzyszybowe, producent taki, siaki i owaki. Pierwszy dylemat właściwie już się sam rozwiązał: cenowo drewniane wychodzą dosyć masakrycznie (trochę tych okien mamy do wymiany), ale pozostają inne. Chętnie bym posłuchał paru zdań na temat (w szczególności czy warto iść na całość, czy może brać coś ze środka), a w szczególności opinii na temat używanych przez Was rozwiązań (mój plan zakłada po trzy szyby na duże okna do pokoi, zaś okna garażowo/piwnicowo/przedsionkowe wziąłbym już bardziej konwencjonalne, ale może to jest zły plan).

Dziękuję za dobre słowo i pozdrawiam, r.
Wieśniak w trójce. Dla przyjaciół Rufjan.

Gump
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: z Ustrzyk Górnych
Auto: Spec + Legacy i wszystko cacy
Polubił: 29 razy
Polubione posty: 81 razy

Re: Bob Budowniczy radzi...

Post 24 mar 2009, o 21:50

ky, im więcej komór tym lepiej choć ja mam 3 oraz 5 komorowe i jakoś rożnicy nie odczuwam najważniejszą rzeczą w moim mniemaniu jest wybór odpowiedniej firmy ja nie miałem problemu u mnie liderem jest Pamo Plast nie wiem jak u ciebie.

Arno
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Spa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Bob Budowniczy radzi...

Post 24 mar 2009, o 22:18

A jaj mam wlasnie wymienione drewniane z Żor, czy Żorów. Doskonale. Temperatura od razu hop do góry.
Ale powstaje pytanie czy wymieniac na dwu czy trzy szybowe, bo koszt chyba wzrasta rowniez ze wzgledu na wage.
Kiedy sie to zwroci?
Tak naprawde to chyba sie przy wymianie okien nie zwroci nigdy. Bo kiedy mi sie zwroci 20.000 przy wymianie okien na samym dole w gazie? No sie nie zwroci.
Ale budujac to chyba warto od razu pakowac ile sie da w oszczedzanie energii. Te koszty wzrosly okrutnie.
Ocieplic dach dwukrotnie lepiej. Sciany zrobic jak nacieplejsze. zrezygnowac calkowicie z okien :)
Zastanowc sie, czy nie brac domow norweskich. Drewno. Male okna. Cieplo jak diabli.
Z kolei na dole warto zrobic podlogowe orzewanie - wszyscy znajomi na tym oszczedzaja.
Ja mam jakis koszmar z rurami grubymi. generalnie dom niby sprzed 15 lat, a niektore technologie o pomste do nieba wolaja.

Gdzies ktos trabil o polskim domu? Cos bardzo ekologiczneg, odzysk ciepla, pary wodnej... Ale podobno grzyb...
Wiem z doswiadczenia wlasnego i sasiadow, ze potwoprnie cieple sa domy z grubych bali.

I tak o to w czasach kryzysu zaczynamy mowic o tym, co nas czeka - droga energia. Czyli jak budowac, zeby nie bulic za 10 lat.
Ocieplenie klimatu zabije nas kosztami ogrzewania.

Bilex
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: WuWuA
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 261 razy

Re: Bob Budowniczy radzi...

Post 24 mar 2009, o 22:24

ky pisze: Czegoś takiego, jak do tej pory chyba nie było (to znaczy gdzieś tam się przewijały takie tematy, ale jeszcze nie miały własnego, ładnie zatytuowanego grajdołka).
Złamałeś mi serce... ;-(
http://forum-subaru.pl/bb3/viewtopic.ph ... &sk=t&sd=a







:evilgrin:
Death ain't nothin' but a heartbeat away...

ky
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Boat City
Auto: die Pflaume
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Bob Budowniczy radzi...

Post 24 mar 2009, o 22:29

Bilex pisze: Złamałeś mi serce... ;-(
Wiesz co? Majster mi się źle kojarzy. ;-) Najlepiej chyba wszystkiego się nauczyć i zacząć robić samemu, bo po majstrach głównie trzeba poprawiać :x
Arno pisze: Ale powstaje pytanie czy wymieniac na dwu czy trzy szybowe, bo koszt chyba wzrasta rowniez ze wzgledu na wage.
Kiedy sie to zwroci?
Ja i tak muszę wymienić, bo w porównaniu do segmentu obok płacę za gaz około 200% tego, co sąsiad (zdaję sobie oczywiście sprawę z tego, że to nie tylko okna, ale w sporym stopniu na pewno). Generałnie różnice między dwoma, a trzeba szybami nie są jakieś wielkie (a nawet mam promocyjną ofertę z jednej firmy, gdzie w chwili obecnej robią je za tę samą kasę) pod warunkiem wylosowania profilu, w który trzy szyby się zmieszczą. Martwi mnie bardziej to, że firma, w której sprzedawca był najsensowniejszy (sprawiał wrażenie, że wie coś więcej niż to, co mu naklepali na szkoleniu -- choć wiem, pozory mylą), nie oferuje zestawów trzyszybowych, więc będziemy musieli wybierać z innych firm.

r.
Wieśniak w trójce. Dla przyjaciół Rufjan.

Arno
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Spa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Bob Budowniczy radzi...

Post 25 mar 2009, o 12:01

KY
Musisz odwiedzic fabryke, zobaczyc co i jak.
Musisz popytac ludzi, ktorzy te okna juz maja.
Mysmy zapytali znajomego, ktory ma firme budowlana i dal na namiar na sprawdzone okna - duzo i dlugoterminowo.
Pojechalismy do fabryki. Spodobalo sie. Przyjechali wymierzyc. Potem przyjechali wymienic. SZYBKO i bez burdelu!
jestesmy zadowoleni.

Rozmawiac z Lukaszem Helisem
Gartfen. Okna, drzwi drewniane. Skiba E.
44-244 Żory, Szkolna 27
woj. Śląskie, pow. Żory, gm. Żory

Kategoria: Okna Tel/fax: 0324353388
Jesli chcesz mozesz je u nas zobaczyc. Robia z wielu gatunkow drewna ile sie chce szyb, anty wlamaniowe, i prowlamaniowe. co chcesz. I co najwazniejsze - sprawdzeni przez wiele lat wspolpracy.
[email protected]
Ocieplenie klimatu zabije nas kosztami ogrzewania.

barbie
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jarne City
Auto: Subarbie Impreza WRX
Polubił: 34 razy
Polubione posty: 87 razy

Re: Bob Budowniczy radzi...

Post 25 mar 2009, o 12:25

To ja was scalę chłopaki, co? :evilgrin:
Edit: O i jeszcze Wam nowy tytuł kompromisowy dam w prezencie :evilgrin:

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 25 mar 2009, o 13:11

Bilex, a jak skończyła się Twoja historia? Dowieźli szyby?

My mamy z Oknoplastu 5 komorowe. No fajne są i kolor się Dido podoba. Ale przy oknie czuć delikatny chłodek. Może szyby podwójne by jakoś pomogły... Ale to pewnie jest tak jak Arno mówi. Chcesz mieć ciepło - montuj małe okna.

Dido
Awatar użytkownika
4 gwiazdki
Lokalizacja: Z tej samej wsi
Auto: To samo stado
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 25 mar 2009, o 13:37

Konto usunięte pisze: Może szyby podwójne by jakoś pomogły...
:giggle:
Widzę ,że niektórzy do dwóch nie umieją zliczyć :-p
Mamy okna dwuszybowe z PCV w kolorze złoty dąb a wszyscy goście myślą, że to są okna drewniane :lol:

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 212 razy
Polubione posty: 491 razy

Re: Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 25 mar 2009, o 13:42

Dido, z oknami mam to samo. Myślą, że drewniane a nie są. NA technologii wykonania się nie znam i aż tak dokładnie ich nie oglądałem. KY - zapraszam celem obejrzenia ;-) Odwiedzisz też przy okazji inne forumowe salony za oknami :mrgreen:
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

tadeklodz
2 gwiazdki
Auto: forester my09
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 25 mar 2009, o 13:47

wg mnie okna 3 szybowe niewiele dadzą w porównaniu do 2 szybowych ,natomiast są cięższe i okucia mogą się "opuszczać" pod ciężarem. Wątpię by dawali do cięższych okien jakieś specjalne wzmocnione okucia. Warto chyba wziąć szyby "napylane" jakimiś warstwami zwiększającymi ich izolacyjność.

Arno
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Spa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 25 mar 2009, o 13:47

PCV morduje podczas pozaru.
PCV - jesli nie ma w domu wentylacji, zamyka totalnie obieg powietrza i sie skrapla para i sie grzyb robi i w ogole to jest material antyludzki. I juz.

NA MOJ GUST TO NAJWIECEJ POZYTKU byloby gdybysmy wpisywali tuaj bledy, ktore zroblismy przy budowie domow, czy przy wykonczeniu.
Ja mam bledow dluga liste.
To moglby pomoc mlodym budowniczym uniknac naszych pomylek.
1. Zle ocieplony dach, po kilku latach, dach zdjety od gory i ocieplony od zewnatrz.
2. Zle dobrane okna, chociaz w tamtych czasach wydawalo sie idealnie. Wialo, cieklo. masakra
3. Zle rury w systemie grzewczym. Tani, bo stalowe, ale grube - dzis nikt nawet o tym nie pomysli.
4. Okazuje sie, ze slaba izolacja dzwiekowa gora/dol - zwracac uwage.
5. Za duza piwnica.
6. Za maly garaz.
7. Za duzo lazienek.
8. Za duzy dom
9. Kominek tradycyjny
10. Okap dachu duzy musi byc.
11. Okna bym zrobil mniejsze. Wielkie sa piekne i luksus, ale ekonomicznie... bez sens. a $$$ to w zyciu raz jest a raz nie ma.
12. Piec, wklad do komina.... najlepsze jakie sie da. UWAGA, podobno dzis piece robione sa na maks 10 lat. Wiec powstaje pytanie - ile sie oszczedzi na drozszym piecu.
12. Unikalbym jak ognia swiatla halogenowego
13. Zrobic W wielu miejscach swiatlo na czujnik ruchu.
14. Zrobic w dzieciecej lazience kran na czujnik ruchu.
15. Zrobic Wejscie do domu na poziomie ziemi.
16. Wentylacja jak za dawnych czasow w kazdym pokoju.
17. Z uwazaniem podchodzic do najnowoczesniejszych technologii - nie dac sie wpuscic w niesprawdzone.
18. Grzac gazem lub olejem z dodatkowym kominkowym. Nie dac sobie wmowic pelletow jako glownego. Musi byc ststem glowny bezobslugowy przy dluzszych wyjazdach. Wystrzegac sie pradu.
19. TYNK - o to jest probelm, kto dzis zrobi tynk, ktory wytrzma 60 lat? Jak te sprzed powstania, jeszcze postrzelane, ale sie trzymaja.
20. Za wszelka cene unikac plyt gipsowych w lazienkach, sa niestabilne, kafelki klasc na cegle.
21. Kafelki - tanie kafelki szybko sie niszcza ( mam jedna lazienke w takich, i choc malo uzywana, to najbardziej zniszczona.
22. Ne oszczedzac na jakosci ( nie mylic z luksusem).
23. Powtarzam - nie oszczedzac na ociepleniu. Wrecz odwrotnie.
24. IZOLOWAC od ziemi.
25. Przy ocieleniu i izolacji sprawdzac robotnikow samemu!
A w ogole nie lbie was mlodych, bo mysmy budowali w koncowce niewygonych do budowania czasow - sporo zalatwiania.

Gdybym dzis budowal, to bym zrobil dla rodziny z dwojka dzieci jakies 150/180. Bo za chwile zostaje sie bez dzieci, kiedy sie wyporwadzaja. Ja juz to mam. i 350 metrow grzac?
jakbym mial dzialke odpowiedniej wielkosci, to dom bylby parterowy. Z jeszcze wieksza kuchnia, lepsza wentlacja

Ze wzgledu na kanalizacje za ktora sie placi wielokronosc pobranej wody, zrobic studnie i drugi obieg wody do podlewania itepe.
Ocieplenie klimatu zabije nas kosztami ogrzewania.

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 25 mar 2009, o 14:14

Arno, to jakaś masakra jest :mrgreen:

ODPOWIEDZ