Impreza RS 2.0 16v vs RS 2,5 co lepsze ??

Pytania i problemy techniczne związane z Subaru. Trytytki, śrubki i inne tematy dla maniaków niszczenia żelastwa ;-)
Regulamin forum
Zanim założysz nowy wątek, poczytaj najczęściej zadawane pytania
ODPOWIEDZ
Gewru
2 gwiazdki
Lokalizacja: Zamość
Auto: Subaru Impreza GT
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Impreza RS 2.0 16v vs RS 2,5 co lepsze ??

Post 25 maja 2012, o 22:14

Rozglądam się za kolejnym Subaru, ciekawią mnie wersję RS są ekonomiczniejsze i łatwiejsze w utrzymaniu a zbliza się okres zaciśnięcia pasa trochę, a nigdzie nie ma informacji na temat tych aut. Chodzi mi o Impreze RS 2.0 16v 160km i RS 2,5 177km oba w manualu i roczniki tak 2003- 2006. I moje pytanie czym sie różnia jakie maja napędy i jakie parametry, osiągi i jak to wygląda na papierze. Bo wszędzie gdzie wchodze to tylko podana moc bez momentu, jak to pali itp. Możecie coś powiedzieć w temacie



WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Impreza RS 2.0 16v vs RS 2,5 co lepsze ??

Post 25 maja 2012, o 22:39

Gewru pisze: RS są ekonomiczniejsze
Relatywnie, jak na Subaru ;-)
Gewru pisze: czym sie różnia jakie maja napędy i jakie parametry, osiągi i jak to wygląda na papierze. Bo wszędzie gdzie wchodze to tylko podana moc bez momentu,
Rynkiem sprzedaży się róznią - Imprezy 2.0 są europejskie, 2.5 amerykańskie (ale wszystkie produkowane w Japonii).
Napędy takie same (chyba jedyna różnica dotyczy kombi - wolnossące wersje manual 2.5 z USA są bez reduktora, a europejskie 2.0 go mają).
Z tego co pamietam, 2.5 jest na papierze nieco szybszy do setki (bodaj 8.2 - przy 8.8 wersji 2.0, czyli w realnym świecie mało odczuwalne).
Uwaga: mówię tu o 2.0 po modernizacji (od 2006 wzwyż), bo wczesniejszy miał nieco inną konstrukcję i mniejszą moc (w Imprezie chyba 125 koni, i jechał nieco wolniej - do setki chyba w 10.2, czy jakoś tak).
2.5 ma oczywiście wyzszy moment maksymalny (225 przy niecałych 200 dla wersji 2.0 - rzucam z pamięci, plus-minus).
Szczegółowe dane - do odnalezienia (dla wersji EU najlepiej na subaru.de -> kundenservice -> prospektarchiv -> impreza, dla wersji US na cars101.com).
Gewru pisze: jak to pali
Samochody generalnie palą tyle, ile kierownik zadysponuje ;-)
Przy porównywalnym stylu jazdy pomiędzy boxerami 2.5 a 2.0 nie będzie chyba jakiejś wielkiej rożnicy. Nieco mocniejszy silnik 2.5 (więc mozna nizej kręcić) vs nieco mniejo objetosci do napełnienia mieszanką... to się powinno równoważyc. Oba spalą pewnie o ten litr mniej niż turbo i o dwa więcej niż rzędowy wolny ssak o podobnej mocy, z napędem na jedną oś.

Wniosek - jesli wolnyssak Subaru Impreza, to nie napalałbym się na róznice między 2.0 a 2.5, tylko szukal po prostu dobrego egzemplarza. Podaż 2.0 pewnie będzie w Polsce większa.
Jesli natomiast chcialbym oszczędzić na paliwie, to jednak zrezygnowałbym z Subaru :whistle:

GT III
2 gwiazdki
Auto: Lanos 2,0 N/A MY08
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Impreza RS 2.0 16v vs RS 2,5 co lepsze ??

Post 26 maja 2012, o 10:18

Jeżeli zależy Ci na osiągach to szukaj jednak czegoś z turbo. RS2.0 i 2.0N/A MY08-> to silniki o bardzo podobnych parametrach. Jazda moim w praktyce wygląda tak: spalanie minimalne na długiej trasie (400km) i spokojnej jeździe to ok 7,2l. Na trasie krótkiej (50km) 8,5-10l zależnie ile razy się wyprzedza. Miasto jazda na emeryta 11-12l, jazda normalna 12,5-14l. W zimie udało mi się osiągnąć 15l. Z pod świateł każdy chce się zmierzyć z Subaru co trochę irytuje bo powalczyć nie ma czym. Ośka o mocy ~130KM będzie miała podobne osiągi. Kupując swojego też zastanawiałem się 2,0 czy 2,5. Kupiłem 2,0 ponieważ nie znalazłem 2,5 w akceptowalnym stanie. Jak dla mnie zalety 2,5 to większy o ok 40Nm moment obrotowy, zaleta 2,0 to reduktor który jest nieoceniony gdy chcemy ruszyć z miejsca pod stromy podjazd z tonową przyczepką na haku. Nie wiem czy to reguła, miałem dwa auta ze skrzynią z reduktorem i w obydwu topornie wchodził drugi bieg co ma wpływ na dynamiczne ruszenie z miejsca.
Być może te 40 Nm więcej w 2,5 rekompensuje brak reduktora. Najlepiej żeby wypowiedział się ktoś kto jeździł obydwoma.

ODPOWIEDZ