Rower po zimie należy przede wszystkim wyczyścić. Najlepiej umyć go gąbką lub szmatką zmoczoną w wodzie z płynem uniwersalnym. Nie przecieraj roweru na sucho, ponieważ możesz w ten sposób porysować lakier. Umyty pojazd wytrzyj do sucha czystą ściereczką.
• Każdy rower składa się z wielu elementów, które trzeba sprawdzić przed pierwszą wyprawą za miasto. W ramkach przedstawiamy podstawowe zabiegi, które trzeba wykonać. Jeśli zauważysz jakieś uszkodzenia, wybierz się z rowerem do serwisu.
Co należy sprawdzić:
• Hamulce - sprawdź linki oraz tzw. elementy cierne (gumowe klocki). Jeśli podczas dociskania dźwigni klocki nie dochodzą do obręczy, należy je wyregulować (powinny być ustawione równolegle do bocznej ścianki obręczy). Gdy klocki są uszkodzone, musisz je wymienić.
• Koła - oceń stan ogumienia i zaworków. Na oponie nie powinno być pęknięć ani uszkodzeń bieżnika. Sprawdź szczelność zaworków (np. przyklejając szczelnie taśmą małą torebkę foliową do wentyla; jeśli torebka napełni się powietrzem - wentyl przepuszcza). Napompuj koła. Prawidłowo napompowane nie powinny dać się ugiąć bardziej niż do 1/3 wysokości.
• Łożyska piasty (czyli środkowej część koła, do której są przymocowane szprychy) nasmaruj smarem stałym. Należy to robić co pół roku. Nie używaj jednak za dużo smaru, bo będą do niego przywierały piach i inne zanieczyszczenia.
• Kierownica - przede wszystkim sprawdź jej ustawienie. Przy prawidłowym nachylenie kręgosłupa do osi roweru powinno wynosić ok. 45 stopni. Dokręć dokładnie kierownicę.
• Przerzutka - wyczyść ją pędzelkiem z zaschniętego błota. Jeśli kółka kręcą się za lekko, dokręć śruby. Gdy zbyt ciężko - zdemontuj i nasmaruj ślizgi.
• Pedały - sprawdź, czy są mocno dokręcone. Pamiętaj o przeciwnym kierunku ich dokręcania - lewy pedał ma lewoskrętny gwint, a prawy - prawoskrętny.
Opr. Na Podst. "pani Domu"

p.s. czy mamu tu gdzies forum off-top?